Пташині яйця – це диво природи, продукт самої матінки-природи. Вони вражають розміром, формою, забарвленням, – сказала в інтерв’ю TVN24 доктор Анна Матвієюк, керівник Університетського центру природи. проф. Анджея Мирхи в Білостоку. Це справжні «пташині яйця», саме таку назву має присвячена їм виставка.
Зелені, сині, коричневі, оливкові, кремові, білі, однотонні, крапчасті, смугасті та інші візерунки. Різноманітні яйця складають виставку «Птахи писанок», яку підготував у Білостоку Центр природи ім. Професор Анджей Мирча. Експонати представлені 19 видами птахів, наступні представлені на барвистих дошках.
Яйце, диво природи
– Пташині яйця – це диво природи, витвір самої матінки-природи. Вони дивовижні розміром, формою та забарвленням. З одного боку, вони виконують захисну функцію, оберігаючи молоде життя. З іншого боку, вигодовують молодняк. Яйце досить міцне, щоб не розбитися під вагою птаха, який його висиджує, і в той же час настільки крихке, що дозволяє пташеняті вибратися, сказала д-р Анна Матвєюк, керівник Білостоцького центру в інтерв’ю TVN24.
Вона додала: «Яйце виглядає так, ніби воно мертве, але всередині нього народжується нове життя». – Саме тому він став символом нового життя, зародження природи, воскресіння, і тому такий важливий під час Великодня, – пояснила вона.
Білостоцький університет/матеріали преси
Чому кольори яєць такі різні
Доктор Матвіюк підкреслив, що різноманітні кольори, плями та візерунки на панцирах є своєрідним камуфляжем, щоб заплутати хижака. – Білі яйця відкладають, зокрема, дуплясті птахи, тобто птахи, які гніздяться в дуплах, наприклад, сови чи дятли, – йдеться у її заяві, цитованій на сайті Природничого центру університету.
Писанки на виставці в БілостоціБілостоцький університет/матеріали преси
Колір яєчної шкаралупи залежить від наявності пігментів: протопорфірину (відповідає за коричневий колір і його відтінки разом з червоним, жовтим і чорним), білівердину (дає сині і зелені відтінки) і його хелату з цинком. У білих раковинах немає барвника, – сказав учений.
Забарвлення може бути різним, у ему яйця відразу після відкладання темно-зелені, потім чорніють. Співочий дрізд відкладає бірюзові яйця з чорними крапками, дрізд звичайний – синьо-зелені, горихвостка – блакитні. Яйця жайворонків коричнево-жовті з темнішими плямами, пустельги — біло-жовті, сіро-рожеві або цегляно-рожеві з густими іржаво-коричневими плямами, підрахував Матвєюк.
PAP
Різних форм і розмірів
Цікаві й форми яєць. Наприклад, порожнисті сови відкладають кулясті яйця, схожі на кульки, птахи, що гніздяться на скелях, наприклад, кайри, – конусоподібні (така незвичайна форма і дивовижне забарвлення роблять їх одними з найкрасивіших яєць у світі), а жайворонки, які будують гнізда на землі – грушоподібної форми.
Пташині яйця також бувають різних розмірів. Сьогодні найбільшим яйцем є яйце страуса, вага якого перевищує 1,5 кг, а найменшим – яйце гавайського колібрі вагою 0,4 г. Серед наших домашніх птахів найбільшими є яйця лебедів, журавлів, орланів, білохвостих. орли та лелеки. Найдрібніші яйця відкладають чижі і златогребенки – вони важать близько грама.
Барвистими витворами матінки-природи можна милуватися до кінця червня на першому поверсі Біологічного факультету Білостоцького університету, що на кампусі на вул. Чолковський.
Дивовижні наукові відкриття, які були зроблені завдяки яєчній шкаралупі
Писанки на виставці в БілостоціБілостоцький університет/матеріали преси
TVN24, uwb.edu.pl, tvnmeteo.pl
Основне джерело фото: Білостоцький університет/матеріали преси