Комітет захисту правосуддя організував прес-конференцію перед Верховним Судом, на якій представив ситуацію, пов’язану з функціонуванням Професійно-звітної палати. – Кожен має право на суд, у тому числі судді, які мають якісь дисциплінарні справи. До суду, а не до ймовірного продукту, сказав Пйотр Гонцярек, суддя, асоційований в Асоціації польських суддів, Юстиція.
Професійно-звітна палата Верховного Суду в середу має розглянути заяви дисциплінарних уповноважених про відсторонення суддів, справи яких раніше розглядала ліквідована Дисциплінарна палата.
Провадження стосуються судді Анни Батор-Цєсельської з Окружного суду у Варшаві щодо подання попередніх запитань до CJEU та відмови виносити рішення з дисциплінарними речниками міністра Зіобро, судді Адама Синакєвича з Окружного суду в Ченстохові щодо виконання рішень. ЄСПЛ та Суду ЄС та Марту Пільшнік із Варшави за виконання рішення Суду ЄС та підрив законності Дисциплінарної палати.
Мартрас: Іронія в тому, що адвокати повинні перевірити, чи правильний склад суду
– Іронія цієї справи полягає в тому, що такі адвокати, як я, мають перевірити, чи правильний склад цього перехідного суду. Чи будуть знову заперечення з боку міжнародних органів. Чи правильним буде рішення цього тимчасового суду – оцінив адвокат одного із суддів Ярослав Матрас.
Ярослав Матрас на конференції KOSTVN24
– Ми досі маємо ситуацію, яка не скасовує того, що було вказано рішеннями Суду ЄС чи Європейського суду з прав людини. Судді, як і раніше, відповідатимуть за судову діяльність, – додала Кінга Дагмара Сідлак з колегії адвокатів “Defensor Iuris”.
Представник Асоціації польських суддів Юстиція Міхал Гайдус вказав на порушення при призначенні складу палати. – Зараз ця тимчасова професійно-відповідальна палата складається з п’яти осіб, серед яких троє суддів Верховного Суду, призначених у законному порядку, і двоє так званих неосуддів. (…) Ці п’ять осіб були призначені довільно, без будь-яких критеріїв, без будь-яких статутних передумов, особою, до якої стосуються всі звинувачення щодо неправомірного призначення на посаду судді, тобто професором Малгожатою Мановською, – сказав він.
Gąciarek: кожен має право на суд, а не на ймовірний продукт
– У якийсь момент Європейський суд з прав людини відкрив захисну парасольку над польськими суддями, сказавши: ні, Дисциплінарна палата більше не може вживати жодних дій, поки я не подивлюсь на цю справу. Палати теоретично вже немає, була створена нова Палата професійної відповідальності, але ми, як довірені особи, подали заявки на оновлення цього захисту, – представила свої дії в ЄСПЛ Сильвія Гжегорчик-Абрам з Ініціативи вільних судів.
– Кожен має право на суд, у тому числі судді, які мають якісь дисциплінарні справи. До суду, а не до ймовірного продукту, додав Пьотр Гонцярек, суддя, асоційований в Асоціації польських суддів, Юстиція.
Пьотр ГонцярекTVN24
Міхал Ваврикевич нагадав про так звані віхи. – У нас досі немає Фонду реконструкції, 58 мільярдів євро немає в розпорядженні Польщі. Оскільки три етапи не виконані, ми про це сьогодні говорили, Дисциплінарна палата не ліквідована в тому сенсі, що стандарт незалежного судді не наданий суддям. Суддів не поновлено на посаді, а закон про морду все ще діє. (…) Крім того, ми вже сплачуємо 1,5 мільярда злотих штрафів, присуджених Судом Європейського Союзу за те, що рішення від липня минулого року не виконуються, – зазначив він.
– Дякую, що залишилися, ми з вами разом. (…) Дякую, що ви з нами, дякуємо громадянам за те, що ви з нами. Ми обов’язково витримаємо, – звернулася нарешті суддя Марзанна Пєкарська-Дронжек до суддів та громадян, які їх підтримують.
Основне джерело фото: TVN24