Четверо з п’яти поляків, які минулого року побували на закордонній відпустці з туристичною агенцією, обрали варіант «все включено». – Це, безперечно, зручна форма, особливо для людей, які люблять, щоб усе було подано на блюді. З іншого боку, для тих, хто їде у відпустку, щоб відвідати та дізнатися про інші культури, все включено може обмежити свободу дій, вважає експерт з якості готельних послуг Віолетта Хамерська.
Ви починаєте день зі сніданку “шведський стіл” у ресторані готелю. Після цього ви можете піти на пляж, але зазвичай ви закінчуєте біля басейну. Тому що ближче, тому що комфортніше, тому що є безкоштовні лежаки і парасольки. Крім того, поруч є готельний бар, де ви маєте право на безкоштовні напої. Щоправда, лише базові, як то горілка з соком чи віскі з колою, але головне, щоб за це не платили.
Наступний пункт програми – вечеря – знову їдальня в готелі, знову шведський стіл. У другій половині дня ви повертаєтесь до басейну. Ви проводите там ще дві-три години, випиваючи стільки ж напоїв. Коли сонце сховається за будівлями, можна йти в свою кімнату. Ви приймаєте душ, трохи відпочиваєте, переодягаєтеся у вечірній одяг і знову готові спускатися в ресторан готелю. Вечеря мало чим відрізняється від обіду, хоча є кілька елітних страв, навіть відносяться до місцевої кухні.
Якщо після повернення з останнього прийому їжі у вас залишилися сили і бажання вийти з кімнати, можна зазирнути в сад бару. Існує велика ймовірність того, що там відбудеться концерт місцевої музики або шоу з багатих культурних пропозицій готелю, наприклад танцювальне шоу з вогнем. Триватиме це до півночі, можливо, трохи менше. Забирати дітей все одно доведеться раніше, адже аніматори, які ними опікуються, закінчують свою роботу не пізніше 22 години.
Вранці описаний цикл почнеться знову. І так протягом семи днів. Або чотирнадцять. Ось що таке відпочинок за системою «все включено».
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Міста з найкращим громадським транспортом. Двоє сусідів Польщі на подіумі
Поляки обирають все включено
Незважаючи на те, що багатьом туристам такий спосіб проведення відпустки може здатися вкрай нудним, все включено дійсно має багато прихильників. Опитування, проведене минулого року туристичним порталом Wakacje.pl, показує, що минулого літа, як і минулого року, аж 84 відсотки. поляків, які їдуть за кордон з туристичною агенцією, обрали цей варіант. Звичайно, «все включено» не обмежується лише бігом між баром і басейном. Більшість туристів, які купують повний пансіон на місці, іноді їдуть на пляж і в місто або скористаються екскурсіями, які пропонуються у вартості проживання. Однак більшу частину поїздки проводять в готелі.
Експерт з якості готельних послуг Віолетта Хамерська одразу наголошує, що говорити про однозначні переваги та недоліки all inclusive відпочинку важко. – Це, безумовно, зручна форма, особливо для людей, які люблять, щоб все було на тарілці і не турбувалися про організаційні питання. З іншого боку, для людей, які їдуть у відпустку, щоб відвідати та дізнатися про інші культури, все включено може обмежити їх свободу дій. Харчування в готелях подається в певний час і весь план дня обов’язково повинен бути адаптований до них, – каже експерт.
– Якщо хтось орієнтується переважно на пасивний відпочинок, тобто на шезлонг біля басейну, то для нього це однозначно найкращий варіант. І все ж є багато людей, які їдуть за кордон і фактично не залишають готельну чи курортну зону. Все включено також є розумним рішенням для пар, які подорожують з маленькими дітьми. Однозначно легше пристосуватися до потреб дитини в такому режимі, ніж організовувати все перебування самостійно, з ночівлею, – пояснює Хамерська.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Рейтинг найсонячніших напрямків для весняного відпочинку
Все включено – чи варто?
Експерт також зазначає, що багато туристів обирають all inclusive з фінансових міркувань, хоча насправді це не завжди найдешевший варіант. – Однак перед відпочинком, організованим самостійно, це має перевагу в тому, що ви платите один раз і потім не турбуєтеся про витрати. Коли ми самі організовуємо поїздку, важко точно визначити, скільки ми заплатимо. Часто виникають непередбачені витрати, наприклад, додаткова поїздка або відвідування СПА чи басейну. У пакеті all inclusive додаткові атракціони оплачуються заздалегідь, – зазначає він.
Незалежно від того, який варіант ми виберемо, цього року він буде недешевим. В інтерв’ю TVN24 Biznes експерти, пов’язані з туристичною галуззю, передбачили, що відпустка за кордоном може коштувати до тисячі злотих дорожче, ніж рік тому. Вони також спрогнозували, що найпопулярнішими напрямками відпочинку за системою «все включено» будуть ті країни, які не надто обтяжують гаманці.
Пандемія та тренди в туризмі
Після пандемії туристичний потік пожвавився, але, за словами Хамерської, найбільше зростання було зафіксовано в зовсім іншій галузі індустрії, ніж подорожі за системою «все включено». – Тренд, який посилився після пандемії, – це прагнення до якомога тіснішого контакту з місцевою культурою. Більш популярними, ніж раніше, є трохи забуті види діяльності, які пропонують місцеві жителі, такі як майстерні з гончарства, рукоділля та вишивання. Інша справа, що цей вид діяльності дедалі частіше пропонують готелі, – визнає експерт.
– Під час пандемії закордонні подорожі були складними, тому ми почали більше цікавитися місцевим та регіональним туризмом. Зараз закордонні перевезення пожвавилися, що не означає, що інтерес до поїздок в межах Польщі зменшився. Я також спостерігав повернення моди на сімейні та багатопоколінні подорожі. Шукаємо відпочинок для всієї родини, також для домашніх тварин, яких під час пандемії явно побільшало, – каже Хамерська.
Проте наведені на початку цього тексту дані свідчать про те, що прихильників відпочинку за системою «все включено» ще багато. Особливо серед тих, хто їде в теплі країни.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: У цих містах туристи витрачають найбільше грошей. З Європи на подіумі лише один
Основне джерело фото: Shutterstock