Питання військових амбіцій Ірану стане однією з головних тем під час візиту президента США Джо Байдена до Ізраїлю та Саудівської Аравії. Уряд Тегерана постійно працює над розширенням ракетного арсеналу і, як наслідок, зміцненням позицій своїх збройних сил у регіоні. Ці плани не дають спати американцям та їхнім близькосхідним союзникам вночі.
Лише через день після того, як у лютому Тегеран і Вашингтон відновили переговори щодо відновлення Віденської ядерної угоди 2015 року, Іран представив останню ракету середньої дальності власного виробництва, здатну досягти цілі на відстані до 1450 кілометрів.
Іранське державне телебачення транслювало репортаж із презентації “Хейбар Шекан” – новітньої ракети класу “земля-земля”, назва якої (у вільному перекладі “Вбивця Хейбара”) відноситься до старого єврейського оазису, завойованого арабами в 7 ст. століття під проводом самого Мухаммеда. Сьогодні Khaybar знаходиться в Саудівській Аравії приблизно в 150 кілометрах на північ від Медіни.
Демонстрація мала продемонструвати рішучість Ісламської Республіки Іран посилити свою армію. Світові держави продовжують свої зусилля щодо стримування розвитку іранської ракетної програми та обмеження збагачення іранського урану, що зрештою може призвести до створення ядерної зброї.
Ізраїль розглядає Іран як ключову загрозу. Тегеран, з іншого боку, каже, що іранські ракети з радіусом дії до 2000 кілометрів є важливою силою стримування та удару у відповідь проти Сполучених Штатів, Ізраїлю та інших потенційних загроз у регіоні. Іран заперечує, що його метою є виробництво ядерної зброї.
У 2018 році тодішній президент США Дональд Трамп вийшов з ядерної угоди та знову ввів санкції проти Ірану, вимагаючи від влади Ірану приєднатися до переговорів щодо ширшої угоди, яка також включатиме питання ракетної програми та підтримки Тегераном своїх союзників у область.
Іранська революційна гвардія Shutterstock / saeediex
Найбільша кількість балістичних ракет в регіоні
Іран не піддався вимогам Трампа. Нижче наведено деякі факти про іранську ракетну програму, доповнену крилатими ракетами та безпілотниками:
– Іран має найбільшу кількість балістичних ракет у регіоні, за даними Бюро національної розвідки США;
– американська неурядова організація Arms Control Association, що базується у Вашингтоні, вважає, що іранська ракетна програма значною мірою спирається на технології Північної Кореї та Росії, а також на підтримку Китаю;
Асоціація контролю над озброєннями додає, що іранська ракетна програма, яка включає близько 1000 ракет малої та середньої дальності, є однією з найбільших ініціатив такого типу на Близькому Сході; За даними організації, Тегеран зараз працює над підвищенням точності ракет середньої дальності;
– Серед ракет малої та середньої дальності, якими володіє Іран, є, серед інших Shahab-1 з дальністю до 300 км, Zolfaghar (700 км), Shahab-3 (800-1000 км), а також дві ракети, які ще розробляються: Emad-1 (2000 км) і Sejiil (1500-2500). км) );
– Іран також має радянські маневрені ракети Ч-55 «Радуга» (дальність польоту до 3000 км) і вдосконалені протикорабельні ракети «Халід Фарж» (дальність польоту до 300 км), здатні нести вибухівку вагою 1000 кг.
Тегеран Shutterstock
Атаки в регіоні та союзники Ірану
Саудівська Аравія та Сполучені Штати стверджують, що Іран стоїть за нападом ракет і безпілотників на нафтопереробні заводи Aramco у 2019 році. Тегеран заперечує ці звинувачення.
Демонстрація сили Ірану відбулася в березні цього року, коли він завдав ракетного удару по іракському місту Ербіл, столиці Курдського автономного округу.
Відповідальність за напад взяла на себе Іранська революційна гвардія. За словами іранської сторони, снаряди були націлені на ізраїльські «стратегічні центри», що свідчить про те, що атака була помстою за ізраїльські авіаудари в Сирії, в результаті яких загинули іранські війська.
Єменський рух хуситів, об’єднаний з Іраном, також покращує свої балістичні можливості. У січні 2022 року повстанці-хусити запустили ракети в бік столиці Об’єднаних Арабських Еміратів Абу-Дабі, а також здійснили атаку безпілотників на Дубай.
Одна з атак на військову базу США в Об’єднаних Арабських Еміратах була відбита ракетними комплексами Patriot, але дислоковані там війська були змушені ховатися в бункерах. Сполучені Штати звинувачують Іран у переозброєнні руху хуситів, але влада Тегерана заперечує звинувачення.
Лідер підтримуваної Іраном ліванської радикальної партії Хезболла Хасан Наср Аллах оголосив, що його організація здатна перетворити тисячі ліванських ракет на високоточні ракети, а також виробляти власні безпілотники.
У лютому Хасан Наср Аллах заявив, що Хезболла змогла перетворити стандартні ракети на високоточні у співпраці з «експертами з Ісламської Республіки Іран».
Як повідомляють спецслужби Ізраїлю та західних країн, за останні 11 років Іран постачав режиму Башара Асада високоточну зброю власного виробництва, яку сирійський президент використовував для боротьби з повстанцями.
Крім того, згідно з тими ж джерелами, іранці перенесли частину виробництва зброї на підпільні заводи в Сирії, де війська Асада та інші сили в союзі з Тегераном виробляють власні ракети.
Ізраїльські війська здійснили серію рейдів на ймовірні поставки зброї, а також на вищезазначені заводи та склади зброї.
Близькосхідний візит Байдена
Президент США Джо Байден у середу прибув до Ізраїлю. В аеропорту Бен-Гуріон заявив, що Сполучені Штати продовжуватимуть прагнути «інтегрувати Ізраїль у свій регіон» і підкреслив «непохитну» підтримку Америки єврейської держави.
Президент Байден пробуде на Близькому Сході до 16 липня. Після візиту в Ізраїль вона поїде на Західний берег Йорданії, а потім у Джидду, Саудівська Аравія, щоб зустрітися з Радою співробітництва Перської затоки та лідерами Єгипту, Іраку та Йорданії.
Основне джерело фото: Shutterstock / saeediex