Забруднення води пластиком є проблемою в багатьох частинах світу. Як виявилося, природа здатна позбутися хоча б частини опадів. Дослідники з Кембриджського університету, дослідивши 29 скандинавських озер, дійшли висновку, що на поверхні пластикового сміття бактерії розмножуються швидше, ніж, наприклад, на листі. Автори публікації також наголошують, що це не означає згоди на засмічення водного середовища.
Вчені з Кембриджського університету досліджували 29 скандинавських озер із серпня по вересень 2019 року. У своїх експериментах вони замочували пластикові пакети з магазинів у воді, доки не виділилися вуглецеві речовини. Потім вони наповнили скляні ємності водою з кожного з 29 озер. До половини цих контейнерів було додано воду з речовинами, що виділяються з пластику. Минуло 72 години, поки перевірили, як вони впливають на ріст бактерій.
Виявилося, що деякі мікроби не тільки справляються з пластиковими матеріалами, але й чудово на них почуваються. Коли пластик підвищував лише чотири відсотки вуглецю у воді, бактерії розмножувалися у два рази. Це свідчить про те, що цим штамам легше отримувати вуглець, наприклад, із пластикових пакетів, ніж із гниючого листя та інших органічних речовин.
Пластик викликає у бактерій більший «апетит»
За словами дослідників, збагачення забруднених резервуарів певними бактеріями може допомогти видалити з них пластик. – Це трохи схоже на пластикове сміття, яке розпалює апетит бактерій. Спочатку вони використовують пластик, тому що їм легше його розщепити, а потім мають справу з важчими для використання продуктами харчування – природними речовинами, знайденими в озері, пояснює доктор Ендрю Таненцап, автор статті, яка опублікована в журнал Nature Communications цього тижня.
Як зазначає експерт, «це означає, що забруднення пластиком стимулює всю харчову мережу в озерах, оскільки більше бактерій означає більше їжі для більших організмів, таких як качки та риби». Масштаби розкладання пластику залежали від різноманітності мікроорганізмів, присутніх в озері. Крім того, бактерії сильніше розкладали пластик, коли в озері було менше органіки. Тому, досліджуючи озера за цими параметрами, можна визначити, які з них найбільше потребують лікування.
«Ми сподіваємося, що наші результати заохотять більше уваги до позбавлення від сміття».
Вчені підкреслюють, що результати їхнього дослідження не виправдовують забруднення вод пластиком. Деякі компоненти пластику є токсичними, і водночас як нетипове джерело їжі для бактерій, вони можуть порушити біологічні залежності озера.
– Наше дослідження показує, що коли торгові мережі потрапляють в озера чи річки, вони можуть мати драматичний і несподіваний вплив на всю екосистему. «Ми сподіваємося, що наші результати спонукають людей приділяти ще більше уваги тому, щоб позбутися пластикового сміття», — каже провідний автор дослідження.
Розкладання пластику вимагає часу. – На жаль, пластик ще десятиліттями забруднюватиме навколишнє середовище. Хороша новина полягає в тому, що наше дослідження може ідентифікувати мікроби, які можна використовувати для розщеплення пластикового сміття та кращого подолання забруднення, каже один учений, проф. Девід Олдрідж.
Пластикове сміття у світіАдам Земенович / PAP
Основне джерело фото: Shutterstock