Потяг до підсолоджувачів для зниження ваги «не приносить довгострокової користі», необхідно вдатися до інших методів, зазначає Всесвітня організація охорони здоров’я у своїх нових рекомендаціях. Крім того, їх споживання може призвести до підвищеного ризику діабету 2 типу та серцево-судинних захворювань.
У понеділок Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) оприлюднила нові рекомендації, засновані на 283 попередніх дослідженнях. При їх приготуванні акцент був зроблений на цукрозамінниках, відомих як нецукрові підсолоджувачі (NSS), тобто «низько- або безкалорійні альтернативи вільним цукрам (цукру, що додається в їжу або природно присутній в меді, соках і сиропах – ред.) “. Приклади таких речовин включають: ацесульфам К, аспартам, адвантам, цикламати, неотам, сахарин, сукралозу, стевію та похідні стевії.
Підсолоджувачі не допомагають схуднути
У своїх висновках ВООЗ рекомендує не використовувати цей тип підсолоджувачів. По-перше, їх споживання не сприяє остаточному зниженню ваги. «У довгостроковій перспективі заміна вільних цукрів цукрозамінниками NSS не призводить до втрати ваги», — каже Франческо Бранка, директор Департаменту безпеки харчових продуктів і харчування Всесвітньої організації охорони здоров’я. «Хоча ми спостерігаємо незначне зниження ваги в короткостроковій перспективі, це не є постійним», — сказав він CNN.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Вчені: популярний підсолоджувач може збільшити ризик інфаркту та інсульту
Підсолоджувачі та діабет
Більше того, вживання цукрозамінників може призвести до серйозних наслідків для здоров’я. Результати огляду 283 досліджень показують, що регулярне вживання підсолоджувачів без цукру може призвести до підвищеного ризику діабету 2 типу та серцево-судинних захворювань. Споживання цих цукрозамінників також може призвести до підвищення смертності серед дорослих.
Важливо, що хоча ВООЗ рекомендує не використовувати NSS, це попередження не стосується всіх продуктів, що містять ці підсолоджувачі. Рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров’я не поширюються на засоби особистої гігієни, такі як зубна паста, креми для шкіри чи ліки.
Рекомендації, опубліковані в понеділок, також не стосуються людей з діабетом. Жодне з раніше проаналізованих ВООЗ досліджень не включало діабетиків, тому неможливо було оцінити вплив цих речовин на їх здоров’я. Крім того, як зазначено на сайті організації, ця рекомендація є умовною. Це означає, що будь-які потенційні політичні рішення, видані на його основі, повинні бути адаптовані до умов конкретної країни, «пов’язаних, наприклад, з діапазоном споживання (підсолоджувачів NSS) у різних вікових групах».
Наукові дослідження підсолоджувачів
«Нові рекомендації базуються на поглибленому огляді останньої наукової літератури та підкреслюють, що використання штучних підсолоджувачів не є життєздатною стратегією для досягнення втрати ваги», — дослідник харчування Ян Джонсон, дослідник на пенсії в Quadram Institute Bioscience, сказав CNN.
Водночас він зазначив, що публікацію “не слід трактувати як свідчення того, що споживання цукру не впливає на вагу”. «Людям потрібно розглянути інші способи зменшити споживання вільного цукру, наприклад, вживати продукти з природним цукром», — пояснює Франческо Бранка.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Надмірне споживання солі спричиняє до 2 мільйонів смертей на рік, ВООЗ попереджає
Основне джерело фото: Shutterstock