У Польщі є проблеми з наявністю вугілля. – Виникає питання, чи коли ми закликали до швидкого ембарго на поставки вугілля з Росії, чи тоді ми оцінювали наслідки таких рішень, – сказав Яцек Пєхота, колишній міністр економіки, у «Фактах по фактам» на TVN24. На його думку, «сьогодні оцінка регуляторного впливу замінена урядом на PR-оцінку».
Яцека Пєхоту, колишнього міністра економіки, запитали про настрої на Економічному форумі в Карпачі перед обличчям майбутнього економічного спаду. – Настрої неоднозначні, тому що, з одного боку, такий форум використовується для налагодження контактів, розмов про нові бізнес-проекти, нові починання, а з іншого – ми всі обтяжені ситуацією та прогнозами на найближчі місяці, Тут, на жаль, важко знайти оптимістичні сигнали, – сказав він в гостях у “Факти по фактам” на TVN24.
На його думку, “у контексті цих складних, можна сказати навіть екстремальних умов, в яких правляча команда змушена керувати країною, постійно виникає питання, де ж раціональна економічна політика”. – Де проводиться оцінка потенційного впливу цих рішень до прийняття рішення. Час від часу ми дивуємося тим чи іншим рішенням, які викликають питання, чи хтось їх продумав до кінця – зазначив президент Польсько-української господарчої палати.
Вугільне ембарго з Росії
На його думку, прикладом може бути ситуація на ринку вугілля. Він звернув увагу на черги перед шахтами, запевнення представників влади, що це було б добре, «але це недобре». – Виникає питання, чи ми першими заблокували ці поставки вугілля, коли закликали до швидкого ембарго на поставки вугілля з Росії, коли ми були в перших рядах, чи ми оцінювали наслідки таких рішень, – сказав Пєхота.
8 квітня уряд Польщі запровадив ембарго на постачання вугілля зі сходу у зв’язку з агресією Росії проти України. За даними Держстату, минулого року споживання вугілля, переважно російського, в домогосподарствах склало 7,4 млн тонн. З Росії в нашу країну транспортувалося близько 8 мільйонів тонн вугілля в залежності від року.
За його словами, коли він був членом уряду у 2001-2003 роках, Оцінка регуляторного впливу була значно більшим документом, ніж сам проект рішення. – Тоді потрібно було подумати, як ми будемо готові до ситуації, яка буде, коли поставки російського вугілля будуть заблоковані. Адже ми вдарили по польських підприємцях, які вже законтрактували вугілля, яке стояло на кордоні з російської сторони, а ми це вугілля не забрали, – сказав колишній міністр економіки.
На його думку, вже тоді необхідно було зробити оцінку на основі даних про потреби економіки, домогосподарств та ефективності польської гірничої промисловості. – Я боюся, що сьогодні оцінку регуляторного впливу уряд підмінив оцінкою PR-впливу, і, на жаль, ми за все це платимо. Ми латаємо дірки, коли вже прийняті рішення, потім нові постанови, нові рішення, коли молоко часто вилилося, – сказав гість «Фактів за фактами».
«Ми не чуємо закликів уряду економити»
Пєхоту запитали про політику уряду в умовах енергетичної кризи. – На мій погляд, це акція постфактум у будь-який момент, після події, після виникнення конкретної ситуації, – оцінив він.
Екс-міністр економіки зізнався, що сьогодні йому не вистачає заходів економії. – Євросоюз працює над конкретними заходами економії, багаті західні країни вводять певні ліміти під час пікового попиту на електроенергію. Ми не чуємо від уряду закликів до економії, до конкретних ощадних заходів, – зазначив Яцек Пєхота.
– Ситуація надзвичайно складна, але ми знову працюємо в ситуаціях, які самі собі спричинили. Вугілля, на жаль, тому приклад, – додав він, зазначивши, що всі розраховують на те, що “ці історії про контрактацію, імпорт вугілля справді будуть реалізовані”.
Пєхота також звернув увагу на ситуацію на ринку газу. – Ми не дуже знаємо правду про те, чи ми законтрактували поставки газу по Балтійській трубі, чи ми законтрактовані не повністю. Це все секретні зони, і уряд каже, що все буде добре. Якщо влада, громадяни, заводи і підприємства ще чують, що все буде добре, економного підходу немає, – сказав він.
– Якщо ми ще говоримо, а не приймаємо рішення щодо оподаткування надприбутків енергетичних компаній, то PGNiG, Orlen і сьогодні мають величезні прибутки, Євросоюз працює над оподаткуванням надприбутків, на жаль, ми знову відстаємо, ми реагуємо на ситуацію. із запізненням, – додав він. На його думку, “позитивну нотку цим діям уряду важко дати”.
Державна допомога кожному
Екс-міністр економіки має застереження щодо того, що державна допомога спрямована на всіх. – Що вражає в цих захисних заходах уряду, так це те, що допомога спрямована горизонтально всім, хто дійсно може дозволити собі дороге вугілля, і тим, для кого 3000 (злотих – ред.) надбавка не є способом не вирішити проблему. Це стосується багатьох захисних заходів, наприклад кредитних канікул, – зазначив Яцек Пєхота.
– Державна захисна допомога має бути спрямована абсолютно на тих, хто перебуває у найважчій ситуації, вона має бути спрямована на сім’ї, на людей, які сьогодні перебувають у критичній ситуації. Тим часом гроші розпорошуються між усіма дуже нужденними і тими, хто чудово справляється в нашій нелегкій польській дійсності, – зазначив він.
– Якщо ми такими діями гасимо інфляцію, ми підливаємо бензину у вогонь в інфляційних діях, а потім знову піднімаємо процентні ставки, – додав гість «Фактів за фактами».
Основне джерело фото: TVN24