Уряд ще день працює над новими правилами ринку вугілля в Польщі. Чи буде тепло в будинках і квартирах з вугільним опаленням цієї зими? Чи вдасться відчайдухам, які шукають пальне по всій Польщі, купити вугілля за розумною ціною? Матеріал програми “Увага!” TVN.
Вугілля почало дорожчати наприкінці минулого року. чому Про закулісся діяльності посередників розповіла пані Вероніка, офіційний дилер вугілля, як єдина в галузі, яка погодилася на інтерв’ю перед камерою.
– Того року наші замовлення були обмежені. Був листопад 2021 року, був опалювальний сезон, люди купували – каже він.
Такі дилери, як вона, які підписали контракти з Polska Grupa Górnicza та Tauron Wydobycie, спочатку були обмежені в кількості проданої сировини, тому їм доводилося купувати більше вугілля на спеціальних інтернет-аукціонах.
– На цих торгах ми воювали між собою як перекупники за товар. Тоді ціна сягала навіть 1500 злотих нетто. Тож нарешті вугілля на той час коливалося близько 2000 злотих за тонну, – пояснює пані Вероніка.
діяти
Шляхом виходу з вугільної кризи мав стати закон про встановлення верхньої ціни за тонну кам’яного вугілля, пелет і брикетів. Передбачалося, що власник будинку зможе купити лише три тонни дешевого палива за 996 злотих.
Як експерти оцінюють заявлений курс? – Математично я ніяк не згоден. Не знаю, на основі чого розраховували цю суму, але вона виглядає нереальною, – вважає пані Вероніка.
— Вугілля по 900 злотих? Це не так просто. 30 відсотків людей не збираються купувати вугілля цієї зими. Склади порожні, – каже працівник однієї з сілезьких вугільних баз.
У понеділок прем’єр-міністр Матеуш Моравіцький зустрівся з віце-прем’єр-міністром Яцеком Сасіним та керівниками вугільних компаній у штаб-квартирі Polska Grupa Górnicza. В уряді визнали законопроект у початковій редакції неприйнятним. Зараз уряд декларує нове рішення – доплату 3000 злотих на кожне домогосподарство.
Краще не буде
Щорічно Польща імпортувала з Росії близько 9 мільйонів тонн вугілля. Після введення ембарго на російську сировину Польща намагається усунути його недоліки. Вугілля за обіцяні 996 злотих прийде до нас із Колумбії чи Індонезії?
— Це вугілля не годиться для печей, якими топлять поляки. Він відповідає нормам теплотворної здатності, але проблема в гранулометрії, бо це де-факто вугільний пил, який використовують на електростанціях і теплоцентралях, – наголошує вугільний трейдер із багаторічним стажем.
Вугільна криза в Польщі триваєбетон24
Вугільний склад, яким 15 років керував пан Ян Новак, незабаром може бути закритий. Йому загрожує банкрутство і звільнення співробітників. Сьогодні людина може купити вугілля тільки в тому випадку, якщо отримає замовлення від індивідуального клієнта.
– Купив мішки вугілля за 20 тис. злотих, а вони лежать. У мене немає вугілля. Можу отримати тільки для клієнта, під замовлення, з транспортом, – каже він. І додає: — Коли було вугілля по три тисячі злотих, я його не купував, бо ніхто в мене не брав би.
Що далі? – У Польщі важко працювати з вугіллям і краще не буде. Шахти не можуть забезпечити всіх. Я думаю, що ми більше не будемо купувати дешеве вугілля, – підкреслює Новак.
Проблема не лише в обмеженій доступності та високих цінах на вугілля. Виявляється, буквально за кілька тижнів може не знайтися посередників, які погодяться поставити дешеве пальне. Пан Міхал Салата, який керує своїм складом протягом 15 років, сьогодні подає заявку, щоб стати кваліфікованим постачальником вугілля. Які вимоги до нього?
– У мене повинен бути моніторинг, огороджене подвір’я, машини і бажано свій залізничний шлях. У кого сьогодні такі умови? Нам довелося б купувати вугілля за власні кошти, заявки на компенсацію будуть подані в січні, а гроші будуть виплачені в червні. Які ресурси потрібно мати, щоб прожити рік роботи без заробітку? – дивується.
Міністри оперативно ухвалили новий законопроект. Цього разу допомога буде спрямована безпосередньо на покупців вугілля. Одноразова допомога становитиме 3000 злотих, критеріїв доходу не буде. Дві енергетичні компанії – PGE і Węglokoks підтвердили, що імпортуватимуть до Польщі 4,5 млн тонн вугілля з альтернативних джерел.
Основне джерело фото: бетон24