Використовуючи космічний телескоп Джеймса Вебба, дослідники NASA змогли виявити вуглекислий газ в атмосфері планети на відстані 700 світлових років. Це перше чітке свідчення того, що цей газ присутній в атмосфері небесного тіла за межами Сонячної системи.
WASP-39 b — це газовий гігант, який обертається в системі на відстані 700 світлових років від Землі. Його маса становить майже чверть маси Юпітера. Планета обертається навколо своєї зірки по дуже вузькій орбіті – ця відстань становить приблизно одну восьму відстані від Меркурія до Сонця. Щоб здійснити одну орбіту, потрібно трохи більше чотирьох земних днів. Ця близькість до зірки призводить до високої температури близько 900 градусів за Цельсієм і є однією з причин «розбухання» планети. Планета була відкрита в 2011 році. Його спостерігали з Землі за допомогою транзитного методу, тобто він регулярно проходив перед зіркою в зоні нашого зору, спричиняючи злегка тьмяне світло зірки.
Атмосфера WASP-39 b містить водяну пару, натрій і калій
Потім об’єкт також спостерігали за допомогою інших телескопів, таких як космічний телескоп Хаббл або космічний телескоп Спітцер, завдяки яким стало відомо, що атмосфера WASP-39 b містить водяну пару, натрій і калій. Останні спостереження космічного телескопа Джеймса Вебба також підтвердили наявність вуглекислого газу. Це перше чітке свідчення наявності цього газу в атмосфері планети за межами Сонячної системи. Для свого дослідження вчені використовували спектрограф NIRSpec, завдяки якому отримали спектр атмосфери екзопланети. У спектрі можна побачити різні лінії, які відповідають елементам і молекулам в об’єкті, вони ніби відбитки пальців цих хімічних сполук. У цьому випадку на довжинах хвиль від 4,1 до 4,6 мкм є невелика смуга, відповідна вуглекислому газу. Розуміння хімічного складу атмосфери планети є важливим, оскільки це дає нам підказки про походження планети та її еволюцію. Частинки вуглекислого газу є чутливими індикаторами, які відстежують історію формування планети. Вимірюючи кількість вуглекислого газу, ми можемо визначити співвідношення твердих і газоподібних речовин у формуванні великої газоподібної планети, пояснює Майк Лайн з Університету штату Арізона, член дослідницької групи.
Телескоп Джеймса Вебба
Вчені сподіваються, що телескоп Webb проведе подібні вимірювання для різних планет у найближчі роки. Дослідження планети WASP-39 b є частиною програми Early Science Release, яку проводить телескоп Джеймса Вебба. Результати були прийняті для публікації в Nature.
Космічний телескоп Джеймса Вебба був запущений 25 грудня 2021 року NASA. Його називають наступником космічного телескопа Хаббла, хоча він працює в іншому діапазоні довжин хвиль – інфрачервоному. Вчені сподіваються побачити новаторські відкриття, зроблені в результаті спостережень за допомогою космічного телескопа Джеймса Вебба.
Телескоп Джеймса ВеббаPAP / Reuters / Adam Ziemienowicz
Дзеркало телескопа Джеймса ВеббаPAP / Reuters / Adam Ziemienowicz
Основне джерело фото: НАСА