Вигорання – це хвороба, яка може вразити всіх працівників і проявляється різними способами. Однак не кожна ознака виснаження настільки очевидна, як може здатися. «Існує цілий спектр негативних емоцій і фізичних симптомів вигорання», — каже американський нейробіолог доктор Венді Сузукі.
Термін «вигорання» вперше був введений у 1970-х роках. Визначається як набір симптомів, що виникають внаслідок емоційного та фізичного перевантаження, викликаного стресом на роботі.
Вперше феномен вигорання описав американський психолог Г. Дж. Фройденберг, який вказав, що це синдром психічного і фізичного виснаження, нетерплячість, надмірна схильність до роздратування, що поєднується з цинізмом і відчуттям хронічної нудьги, а також схильність до замкнутості і придушення емоцій.. 1 січня 2022 року професійне вигорання було офіційно внесено до міжнародної класифікації захворювань Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ).
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Вигорання увійшло до списку хвороб. Як це проявляється і чи може бути підставою для лікарняного?
Ранні симптоми вигорання
За даними ВООЗ, найважливішими симптомами вигорання є почуття виснаження, збільшення розумової дистанції до роботи або почуття негативу чи цинізму, пов’язаного з виконуваною роботою, а також відчуття неефективності та відсутності задоволення. Доктор Венді Сузукі, нейробіолог з Університету Нью-Йорка, розмовляла з CNBC і додала до цього списку ще три симптоми. Це:
Прокрастинація. Це нормально для всіх іноді зволікати (відкладати – ред.), але якщо вам потрібно більше часу, ніж зазвичай, щоб виконати свою роботу, це може бути ознакою того, що ви перебуваєте під сильним тиском і ваш мозок працює не дуже добре. добре з постійний стрес. Ви також можете перестати бути залученим у роботу, яку робите, відчути, що ви врізалися в стіну, каже доктор Сузукі.
Постійна відсутність концентрації / відволікання. За словами експерта, вигорання може ускладнити концентрацію уваги, що ускладнює ігнорування подразників на робочому місці та зосередження на своїх завданнях.
Апатія. Доктор Сузукі зазначає, що «це один із найбільших і найбільш неправильно зрозумілих симптомів вигорання». – Щоб професійно вигоріти, не обов’язково відчувати негативні емоції. Ваш підхід може базуватися на твердженні «Мені байдуже» до речей, які раніше вас цікавили, – каже експерт. За її словами, апатія також може проявлятися у вигляді відсутності мотивації або всеосяжного почуття тупості.
– Ви можете весь час хвилюватися, відчувати злість або просто відчувати себе дуже втомленим. Існує ряд негативних емоцій і фізичних симптомів вигорання, підкреслює доктор Сузукі.
Вигорання – як з ним боротися
За її словами, одна з найважливіших речей для боротьби з цим явищем — усвідомлення того, що викликає ці негативні емоції. Ви також повинні спробувати розпізнати, коли вони з’являються, а не пригнічувати їх. – (…) Це дуже важливо, тому що якщо ми глибоко приховуємо ці емоції занадто довго, вони будуть погіршуватися, поки врешті-решт їх не можна буде контролювати, – підкреслює нейробіолог.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Польські працівники в авангарді найбільш згорілих робочих місць
Основне джерело фото: Shutterstock