У кабінеті міністрів підтримується ідея про те, щоб забезпечити кожну багатодітну сім’ю матеріально так, щоб сума коштів, видана на кожну дитину, не була нижчою за прожитковий рівень у 2023 році. По праву спочатку варто позначити, яка сім’я має право називатися багатодітною. За законом України відомо, що батьки, які виховують понад двох дітей, вважаються багатодітними. Якщо батько виховує чадо поодинці, то йому також будуть покладені пільгові виплати, крім грошей за кожну дитину. Батькам, які планують народити третю дитину важливо буде дізнатися інформацію про те, які виплати багатодітним сім’ям 2023 року в Україні надаються.
Загальні відомості
У багатьох багатодітних сім’ях є діти, які надійшли вже навчатися до загальноосвітніх шкіл чи інтернатів, ПТУ, ВНЗ. Дитина має право отримувати від держави пільги багатодітних сімей. Це зазвичай соціальна підтримка у вигляді грошей. Головна умова сім’я має бути багатодітною. Виплати надаються вихідцеві з багатодітної родини до 23 років. У будь-якому випадку надаватиметься допомога багатодітним сім’ям у вигляді численних пільг та виплат.
Багато багатодітні мами та тата також часто цікавляться питанням отримання житла для їхніх дітей. Важливо, що прийомні батьки чи сім’ї на кшталт громад можуть отримати соцпільги, тільки якщо діти живуть у них на вихованні та забезпеченні від 12 місяців. Для отримання допомоги багатодітним сім’ям необхідно пред’являти посвідчення. У спеціальних документах зазначено, що певні громадяни є багатодітною сім’єю. Багатьом хочеться дізнатися скільки отримує багатодітна мати при народженні третьої чи четвертої дитини – 50 тис. грн.

Статус багатодітної сім’ї
Багатодітна сім’я має бути законною – це означає, що подружжя має одружуватися. Ця пара має проживати разом та виховувати від трьох дітей. Також багатодітними можуть бути батьки окремо – це батько чи одинока мати. Проживати з таким батьком мають одночасно більше трьох дітей віком до 18 років.
До складу багатодітної семи включаються діти, які проходять навчання на денній формі у ВНЗ. Важливо, щоб вік такої дитини був до 23 років. Важливо розуміти, яка сім’я вважається багатодітною в Україні. До багатодітних сімей належать батьки або опікуни, у яких під опікою від трьох дітей.
Документи для багатодітного батька
Для того, щоб оформити статус багатодітного батька чи матері, важливо звернутися до спеціальної державної установи. Батькам потрібно піти до державної адміністрації за місцем прописки. Також до держадміністрації можна прийти за фактом проживання у конкретному регіоні. Якщо це не місто, а село, то замість адміністрації треба піти до районної ради.
Які документи потрібно підготувати для набуття статусу багатодітного батька чи матері:
- заяву на бажання отримати посвідчення багатодітної сім’ї в Україні 2023 року (необов’язково) подавати документи двом батькам;
- свідоцтва про народження кожного з дітей та копії даних свідоцтв;
- свідоцтво про шлюб та його копію;
- копії сторінок з паспорта, де зазначені П.І.Б. та прописка;
- копію виду на постійне проживання (необов’язково обох батьків). Якщо сім’я є іноземцями або не мають українського громадянства, то подаються копії з перекладами із завіренням від нотаріуса;
- довідка про склад сім’ї;
- фотографії потрібного типу (важливо сфотографувати батьків, а також дітей, якщо вік досяг 14 або 18 років). Формат фотографій має бути 3х4;
- довідка з місця навчання, якщо вони навчаються будь-де. Будь-яка середня загальноосвітня установа, ПТУ або ВНЗ, коледж тощо (якщо дитині до 23). При цьому важливо заповнити поле із формою навчання (допускається лише денна);
- довідка про реєстрацію проживання студента від 18 до 23 років. Якщо дитина живе з батьками, довідку надавати не потрібно;
- дитина, яка була народжена за межами України, повинна мати відповідні документи. Важливо перекласти свідоцтво про народження та запевнити його у нотаріуса.
Коли сім’я переїжджає з окупованих територій, вони можуть отримати документи на дитину (якщо вони втрачені) в апаратах районних судів. Також сім’ї, які проживають на територіях, де проводиться антитерористична операція, лінія військових фронтів також можуть отримати документи в інших регіонах, про те, що батьки є багатодітними.

Необов’язково йти писати заяву про набуття багатодітного статусу батькові та матері – достатньо, щоб звернувся один з батьків дітей. За місцем реєстрації буде видано свідоцтво про багатодітний статус. Також варто заздалегідь підготувати довідку про те, що людина поставлена на облік і вважається внутрішньо переміщеною особою. У нього має стояти відмітка територіального підрозділу ГСТ із пропискою.
Тепер варто почекати 10 робочих днів та посвідчення буде видано на руки. Дітям видають посвідчення лише з шестирічного віку. А от у 14 років дитині з багатодітної родини вклеять фото у посвідчення.
Пільги за посвідченням – це тимчасовий процес, оскільки документи потрібно продовжувати регулярно, доки дітям не виповниться по 23 роки. Зверніться з цією метою до того ж структурного підрозділу, де були подані документи на посвідчення про багатодітність. Візьміть довідку про повний склад сім’ї, копії свідоцтв про народження дітей, а також довідки з місць навчання. Іноді свідчення продовжують на півроку, наприклад, коли дитина продовжує навчання у наступному сімействі – не варто забувати брати щоразу довідки з місць навчання.
Які пільги належать багатодітним батькам
Важливо спершу вивчити положення ст. 13 Закону “Про охорону дитинства”. Там чітко описується, що пільги сплачують усім багатодітним батькам. Які пільги доступні вже у 2023 році:
- Пільги на комунальні послуги багатодітним сім’ям в Україні 2023 року. 50% знижки, якщо батьки платять за комуналку у приватному будинку чи квартирі. Важливо розуміти, що житлова площа має бути чималою для багатодітного сімейства. За законом належить по 21 кв. м від загальної площі індивідуально кожного члена сім’ї. У квартирі має бути додаткове місце – це 10,5 кв. м.
- 50% потрібно платити за такі комунальні послуги, як опалення, світло та вода, а також газ.
- Перед тим, як отримати землю від держави, переконайтеся, що квартири вистачить на всіх членів сім’ї – це по 21 кв. м на людину.
- 50% потрібно платити за паливо при тому, що у квартирі чи будинку немає центрального опалення.
- Встановити телефон у будинку можна позачергово. Абонентська плата також дешевша вдвічі.
Важливо! Гуманітарна допомога багатодітним сім’ям в Україні 2023 року видаватиметься батькам незалежно від того, чи мають люди право власності на житло.
Студенти, які є дітьми багатодітних сімей, можуть отримувати додаткову соцстипендію. Ця підтримка йде від держави, тому що дитина з багатодітної родини. Також пільгові виплати належать багатодітним батькам у разі, коли вони одержують маленькі заробітні плати. У 2023 році це сума 2240 грн (потрібно, щоб зарплата була нижчою), якщо їхня зарплата нижча, то їм платитимуть соцвиплати.
Щоб отримати соціальні державні виплати, варто одному із членів сім’ї піти до органу соцзахисту. Якщо такого державного органу немає у населеному пункті, то варто піти до районної адміністрації за фактом перебування або за пропискою.
Отримання соціальної матеріальної підтримки неабияк полегшить витрати великої сім’ї. Тепер доведеться платити не повну вартість комуналки, а лише половину суми. До комунальної служби важливо прийти матері чи батькові багатодітного сімейства та подати заяву про те, щоб списали оплату комуналки на 50%, оскільки родина багатодітна. Варто також принести до комунальної служби довідку від управління праці та соцзахисту. У цій довідці має бути написано, що сім’ї належать пільги багатодітним сім’ям 2023 року в Україні, оскільки дітей у батьків більше двох. Такі ж документи та довідки краще одразу принести до дитячих садків та шкіл, щоб дітям надали пільги.
Додаткові бонуси багатодітним сім’ям
По суті, можна ще знайти в законі додаткові переваги, які будуть надані багатодітним батькам. Наприклад, ч. 169.1 ст. 169 ПК України дозволяє сплачувати таким батькам нижчі податки від заробітних плат. Пільги видаються на суму податкової соцвиплати до 100% для платника податків, який виховує від 3 неповнолітніх дітей.
Коли мама виходить на роботу, але в її сім’ї є діти, вік яких до 15 років (при цьому, батько один у сім’ї) виплачується пільга – це оплачувана відпустка на 10 днів без святкових днів та вихідних. Для отримання пільгової відпустки мати чи батько-одинак мають повні підстави. Тривалість такої відпустки не може перевищувати 17 днів. Видається відпустка окремо від основного періоду відпуску. Також є і благодійні фонди допомоги багатодітним сім’ям в Україні.

Посібник призначається на третю та кожну наступну дитину з того моменту, як батько подав заяву зі списком документів. Виплачують допомогу щомісяця, поки дитині виповниться 6 років включно. Якщо в сім’ї з’явилися на світ двійнята або трійнята, то виплата буде здійснюватися на всіх дітей. Яка сума допомоги зараз – це виплата у розмірі 1700 грн.
Допомога багатодітним сім’ям в Україні 2023 року під час війни є і у вигляді додаткових речей. Наприклад, при народженні дитини передбачена допомога у пологовому будинку – це пакет малюка. У наборі є все для новонародженого – речі, соски, пелюшки та підгузки. Замість пакета малюка можна взяти гроші. Оформіть для цього спеціальну заявку у програмі на смартфоні «Дія». Вартість набору складає 6 300 грн, отже стільки ж батьки отримають гроші.
Важливо! У 2023 році розмір допомоги при вагітності та пологах тепер становить 620,25 грн.
Яким матерям буде виплачено цю суму:
- неповнолітні мами, які стали за статусом багатодітними (потрібна довідка з місця навчання);
- жінки, яких було звільнено у зв’язку з ліквідацією підприємства (необхідна довідка ліквідаційної комісії);
- аспірантки, доктори, клінічні ординатори, студентки вузів І-ІV рівня акредитації та професійно-технічних навчальних закладів (варто взяти довідку з печаткою з місця навчання);
- безробітні жінки (необхідна довідка із центру зайнятості);
- жінки-військовослужбовці (ЗСУ, СБУ, поліція, Державна прикордонна служба тощо).

Що кажуть у Кабміні
Насамперед варто прочитати що сказала Марина Лазебна. Вона наголосила, що створено новий законопроект, який містить у собі підвищення виплат на дітей із багатодітних сімей. З 1 січня поточного року допомога вже стала вищою. При цьому було враховано індексацію, зростання цін на продукти та комуналку.
А ось думку нардепів із партії «Слуга народу» на чолі з Данилом Гетьманцевим запровадили абсолютно новий законопроект. Партія запропонувала виплачувати сім’ям за третю дитину по 150 тис. грн. Така сама сума буде за наступних дітей. Також досвідчений юрист Гетьманців розповідає, що з кожним роком знижується зростання народжуваності дітей в Україні. Остання статистика – це лише 293 тис. дітей на рік, а раніше було по 500 тис. немовлят до 2020 року. Профільний комітет також запровадив новий закон під час першого читання. За немовля платитимуть по 150 тис. грн, якщо воно народилося третім у сім’ї.
Висновок
Коли у сім’ї понад троє дітей, то їм надають багатодітний статус за законом України. Сім’ї, в яких від трьох дітей перебувають під опікою держави, тому одержують певні пільги та соцвиплати. Багатодітним сім’ям допомагають без винятку, а щоб не давати матеріальну допомогу повинні бути вагомі причини. Якщо з якоїсь причини держав перестало надавати фінансову допомогу багатодітним сім’ям в Україні 2023 року, то варто звернутися до суду.