Вчені прогнозують, що вибух підводного вулкана на архіпелазі Тонга, який стався на початку року, може мати довгострокові негативні наслідки для навколишнього середовища. Величезна кількість водяної пари, яка була викинута в атмосферу, може сприяти пошкодженню озонового шару в найближчі роки.
15 січня 2022 року в Тихому океані сталося гігантське виверження підводного вулкана Хунга Тонга-Хунга Хаапай. Вибух був у сотні разів сильніший, ніж ядерний удар по Хіросімі, він сколихнув всю атмосферу та спровокував руйнівне цунамі на архіпелазі Тонга. Згідно з результатами досліджень, опублікованих у понеділок американськими та британськими вченими на сторінках журналу “Geophysical Research Letters”, його наслідки можна відчувати ще довго.
Небезпечне впорскування пари
Вчені під керівництвом співробітників Лабораторії реактивного руху NASA (JPL) зробили свої висновки на основі вимірювань, зроблених дослідницьким супутником Aura. Прилад оснащений зондом MLS, який використовує мікрохвилі для вимірювання змін у вмісті озону та інших газів в атмосфері.
Після вибуху вимірювальні прилади зафіксували підвищення рівнів діоксиду сірки, хлористого водню та водяної пари. У випадку з першими двома хімікатами в атмосферу було викинуто нормальні кількості, але викиди відносно великі. Більше тривоги викликав викид водяної пари, величезний як за кількістю сполуки, так і за висотою, на яку він піднявся.
Дослідники підрахували, що в атмосферу було викинуто близько 146 тераграмів водяної пари, або 146 мільйонів тонн води. Вибух був настільки сильним, що з’єднання було викинуто на 53 кілометри над поверхнею Землі, глибоко в стратосферу, де знаходиться озоновий шар нашої планети. Хоча водяна пара в природі зустрічається в цій частині атмосфери, але дещо рідше – в результаті вибуху її кількість зросла на 10 відсотків.
Супутникові знімки виверження вулкана Хунга Тонга-Хаапай, січень 2022 р.Земна обсерваторія NASA
Віддалені наслідки
Перш за все, збільшення кількості водяної пари може бути серйозною проблемою для озонового шару. Молекули води в стратосфері з часом розпадаються на гідроксид-іони, які легко реагують з молекулами озону. Ці молекули розпадаються, і вміст озону в стратосфері зменшується. Це збільшує вплив ультрафіолетових променів сонця на Землю, надлишок яких завдає шкоди здоров’ю людини та здоров’ю екосистем.
Вчені прогнозують, що водяна пара залишатиметься в стратосфері тривалий час, набагато довше, ніж хлористий водень і діоксид сірки. Це означає, що йому доведеться довго завдавати шкоди озоновому шару. Дослідники побоюються, що наслідки вибуху можуть відчуватися протягом багатьох років після вибуху.
Міллан та ін. 2022, LiveScience
Основне джерело фото: Земна обсерваторія NASA