Ви шукаєте колишнє кладовище? Подивіться навколо. По рослинах можна визначити, чи знаходишся ти там, де могили. – Більшість із них у таких місцях посадила людина. Вони мали символічне значення, – пояснює доктор Анета Чарна з Університету природничих наук у Познані.
У Великій Польщі є понад 2150 старих, занедбаних кладовищ, про які зараз забули. Протягом багатьох років дослідження цього типу об’єктів проводяться на кафедрі ботаніки факультету сільського господарства, садівництва та біоінженерії Університету природничих наук у Познані. В останні роки це вже було зроблено по всій Польщі, але Великопольща залишається найкраще дослідженою територією.
Текст був опублікований 1 листопада 2020 року.
Доктор Анета Чарна вже кілька років вивчає кладовища. – Більшість рослин на них посіяла людина. Вони мали символічне значення. В даний час вони є фітоіндикаторами, тобто рослинами-індикаторами. Буває, що тільки завдяки їм ми дізнаємося, що колись на цьому місці був цвинтар, – каже він.
Більшість закритих кладовищ діяли до Другої світової війни. Потім їх гробниці залишилися і з часом зникли.
– Часто рослини, які там залишаються, знаходяться у вегетативній формі і не ростуть, – пояснює доктор Анета Чарна.
Їх ховали з прив’язаними до дзвонів пальцями. Це був дім для «начебто мертвих».
Кладовище на вул. Одинокий у ПознаніМарцін Госціняк
Вони вірили в свої особливі сили
Багато рослин були символічними або шанованими. Майже на кожному кладовищі висаджували барвінок і плющ звичайний. Вони символізували безсмертя і рай, а також дружбу і вірність.
Плющ на колишньому кладовищі на вулиці Виногради в ПознаніФіліп чекав
Дуже популярним був і звичайний бузок, який мав захищати від злих духів. Згідно з повір’ями, існували також колючі дерева та кущі, такі як акація або сибірська карагана, які створювали бар’єр від привидів.
Навколо могил самогубців висаджували терен — ожину, терен чи глід. З довколишніх лісів збирали ожину. Загалом вчені, які вивчають кладовища, виявили там аж 36 різних типів могильників.
Дещо менше було видів троянд – загалом під час інвентаризації було зафіксовано 35 різних видів. Їхня символіка різноманітна. Троянда асоціюється з символом Марії та крові Христа. Воно асоціюється з минулим, коханням і смертю. Як колючий кущ має схоже значення з іншими колючими рослинами, тобто відлякує мертвих від світу живих. Квіти білої троянди мають значення як провісник смерті і водночас ознака дівочої чистоти. З іншого боку, червоні квіти символізують кров Христа. Серед висаджених видів троянд на старих кладовищах найчастіше зустрічається французька троянда, гірляндна троянда, франкфуртська троянда та дамаська троянда.
Д-р Анета Чарна та д-р hab. Войцех Антковяк з кафедри ботаніки Університету природничих наук у Познані у співпраці з професором Єжи Зеліньським з Інституту дендрології Польської академії наук у Корніку створили колекцію найцікавіших видів троянд у саду с. відділу ботаніки при будівлях Колегіуму Чешковського, який включає 83 екз.
ЧИТАТИ ЩЕ: Центральний цвинтар у Щецині – один із найбільших некрополів Європи. Які найбільші цвинтарі в Польщі?
На єврейських цвинтарях не було кольору
Занедбані могильники відрізняються рослинністю.
Є помітні відмінності між тими, що знаходяться на відкритих просторах і в лісах. – Без бузку, який ми так охоче збираємо навесні, він нормально заростає все кладовище. На кладовищі, розташованому в сосновому лісі, ми також бачили його, але він там майже не жив, – каже доктор Чарна.
Кладовища, розташовані в сільській місцевості і в містах, не дуже відрізняються. – У містах же колишні цвинтарі часто перетворювали на парки, – зазначає експерт.
Проте є чіткі відмінності рослинності на могильниках різних конфесій. – Євреї визнають, що барвисті рослини милують око живих. У Погоржі, коли ми досліджували єврейські кладовища, кольорових рослин фактично не було. Крім фіалки, може, але ця могла потрапити туди з сусіднього саду. У Познані на єврейському кладовищі вже були різнокольорові рослини. Проте припускаємо, що люди могли їх посадити після війни. На євангельських кладовищах все навпаки – там багато різнокольорових рослин, – каже доктор Чарна.

Польський олімпієць упорядкував забутий єврейський цвинтарУ його житті дві пристрасті – спорт та історія. У цій історії поєдналися обидві пристрасті. Олімпієць Даріуш Попела, гірський байдарочник, під час тренувань на Дунайці знайшов у Крощенку забутий єврейський цвинтар і вже не міг про нього забути. Він прийняв виклик. І те, що він зробив, заслуговує більше, ніж медалі.Факти TVN
Дерева також можуть бути підказкою
А як щодо дерев? Вони також допомагають нам знаходити забуті кладовища. – Основні породи, які можна зустріти на польських цвинтарях – це дуб, липа, ясен, рідше – туя, – каже д-р Чарни.
Вони також мали символічне значення. Липа вважалася священним деревом, символом добра і миру. Дуб – це сила і міцність, а ясен – спокій і безпека.
Дерева на колишньому кладовищі по вул. Виногради в ПознаніФіліп чекав
Основне джерело фото: Філіп чекав