Тихоходки можуть адаптуватися до екстремальних умов навколишнього середовища. У стані ангідробіозу, тобто повного зневоднення, вони здатні багато років перебувати в стані спокою. Це відомо давно. Однак не всі секрети цих крихітних безхребетних ще розкриті. Наприклад, їм було цікаво, що відбувається з їхнім біологічним годинником, коли вони замерзають. Вчені кажуть, що щойно знайшли відповідь на це питання.
Тихоходки, крихітні безхребетні, славляться своєю здатністю виживати в дуже суворих умовах, смертельних для більшості організмів. У 2019 році професор Ральф Шилл зі Штутгартського університету довів, що вони можуть виживати багато років у стані ангідробіозу (повного зневоднення). Те саме відбувається, коли вони замерзають.
Однак вченим поки що не відомо, чи заморожені тихохідки взагалі не старіють, чи цей процес відбувається лише повільніше. Тепер дослідники з Німеччини, включаючи Ральфа Шілла, і Південної Кореї кажуть, що їхні експерименти показують відповідь: не старіти.
Тихохідні – що це таке
Тихоходки, яких також називають водяними ведмедями (оскільки вони пересуваються, як ведмеді, і віддають перевагу вологому середовищу), є дуже маленькими безхребетними. Їх крихітні циліндричні тільця мають довжину від 0,01 до 1,2 міліметра. Їх будова включає погано відокремлену голову і короткі ноги з кігтями.
Ці організми можуть висихати в сильну спеку і замерзати при низьких температурах. Заморожені або сухі, вони не подають видимих ознак життя. Ось що викликає питання про те, що відбувається з їхнім біологічним годинником.
Тихоходки – дрібні безхребетні, що мешкають у водному середовищіShutterstock
Гіпотеза «сплячої красуні».
Професор Ральф Шилл і його команда кілька років тому довели, що коли ці крихітні організми висушуються, вони не старіють. Вони висунули «гіпотезу сплячої красуні», стверджуючи, що тихоходки при ангідробіозі схожі на казкову принцесу, яка не вмирає, а занурюється в глибокий сон. Коли через століття принц цілує її, дівчина прокидається і виглядає такою ж молодою і красивою, як і століття тому.
– У періоди бездіяльності біологічний годинник тихоходок зупиняється і відновлює роботу лише після відновлення організму, – пояснив Шилл. Тож тихоходки, які зазвичай живуть лише кілька місяців без періодів відпочинку, можуть виживати багато років або навіть десятиліть, додав він.
При заморожуванні як при зневодненні
В останньому випуску дослідження вчені з німецького Університету Штутгарта і південнокорейського університету науки і технологій Похан довели, що навіть після заморожування процес старіння тихоходок припиняється. Шилл і його команда заморозили загалом понад 500 тихоходок при мінус 30 градусах за Цельсієм, знову розморозили їх, підрахували, нагодували і знову заморозили. Це повторювалося, поки всі тварини не загинули. Водночас контрольні групи містили при постійній кімнатній температурі.
Коли дослідники вирахували час, проведений тихоходками в замороженому стані, порівняння з контрольними групами показало майже однакову тривалість життя. «Тахоходки також заморожують свій біологічний годинник у льоду, як спляча красуня», — підсумував Шилл.
Результати дослідження були опубліковані в кінці вересня в науковому журналі “Journal of Zoology”.
Під льодом Антарктики були знайдені, серед інших, останки тихохіднихShutterstock
phys.org, zslpublications.onlinelibrary.wiley.com, tvnmeteo.pl
Основне джерело фото: Shutterstock