Сьогодні варто розкрити одну з важливих та досить болючих тем – заробітну плату медиків в Україні, а саме хірургів. Чи справді так райдужно як пишуть у ЗМІ, і доходи медиків високі і стабільні чи існують підводні камені?
Оплата хірургам в Україні
Зарплата лікарів в Україні справді висока, але саме хороші фінанси отримують лише лікарі вузьких спеціальностей, або ж профільні. 2023 року офіційно виплата становить 20000 грн., а у молодшого персоналу (медсестер) – 13000 грн. Звичайно ж, найпопулярнішим медиком на сьогоднішній день є хірург. Ця людина необхідна в будь-якій клініці, і виконує досить складну і важливу для пацієнтів роботу. І якраз від кількох факторів залежить його зарплата:
- Регіон (область), у якій працює спеціаліст;
- Рівень клініки (державна міська, обласна, районна, або приватна);
- Кваліфікація та науковий ступінь, знання іноземних мов;
- Відвідування конференцій та закордонних практик;
- Спеціалізація у хірургії.

Зарплата лікарів хірургів відрізняється від інших фахівців тим, що вони мають кілька галузей у своїй спеціальності, і кожен лікар спеціалізується на своєму профілі. 2023 року підвищення виплати отримують фахівці, які працюють у Київській, Полтавській та Волинській областях. Пов’язано це з тим, що у цих регіонах працюють вузькопрофільні лікарі. До них належать: хірург-гінеколог, судинний хірург, лицьовий хірург, пластичний хірург, лазерний хірург.
Зарплата хірургів за профілем
Хірург пластичний в Україні у 2023 році отримує за місяць до 4000 доларів (сума його доходу еквівалентна доларам, оскільки розрахунок за матеріали йде в іноземній валюті). Чому ж така висока? Відповідь проста, естетична хірургія сама по собі не дешева, а лікар, який працює в даній сфері, повинен знати безліч нюансів, щоб завдати шкоди здоров’ю пацієнтці, а для цього необхідно мати хорошу практику і постійно вчитися новим технологіям, відвідувати іноземні клініки для навчання. У середньому за 3-річну практичну роботу, хірург отримує надбавку в розмірі 25-30% до своєї ставки, а також преміальні, які формують немалу частку заробітної плати. Плюс, як правило, пластичні хірурги працюють у приватних клініках, які самі себе фінансують за рахунок своїх клієнтів та якісних послуг. Так як державні лікарні не мають обладнання для пластики та не припускають естетичної хірургії як окремої структури.

Хірург-гінеколог – досить вузький, але затребуваний фахівець, який може поєднувати в собі дві посади, як хірурга, так і гінеколога. За рахунок цього їхня зарплата становить 2023 року 25-30 тисяч гривень. Такі лікарі повинні володіти різними навичками та методами лікування, а в хірургії застосовувати лише новітні знання, які застосовують європейські медики. Такі фахівці дуже затребувані в державних клініках, оскільки можуть представляти інтереси звичайних пацієнтів і практикуватися. Також можуть працювати за сумісництвом у приватних кабінетах, пропонувати свої послуги, тим самим покращуючи свій професіоналізм.
Лазерний хірург – фахівець у галузі корекції тіла та особи, зарплата такого в Україні становить у межах 35 тисяч гривень, оскільки залежить від кваліфікації, в якій галузі застосовується лазер (офтальмологія, корекція тіла, а також інтимних зон). Хірург працює у такому напрямку тільки в приватних клініках, оскільки до таких способів лікування вдаються поки що в Україні рідко (через фінансову нестабільність пацієнтів та малограмотність).

Також, до високооплачуваних відносяться судинний і серцево-судинний хірург, але вони в основному працюють у державних установах і надають високу кваліфікацію у своїй галузі, хоча саме такі лікарі вважаються дуже вузькопрофільними і до них звертаються тільки ті пацієнти, які дійсно потребують їх лікування.
В середньому зарплата доктора хірурга становить 25 тисяч гривень, враховуючи підвищену ставку, яку заклало міністерство охорони здоров’я наприкінці 2022 року на весь 2023 рік. Також, проводячи моніторинг відкритих вакансій у сфері хірургії, можна переконатись у тому, що роботодавці обіцяють саме таку оплату праці кваліфікованим працівникам.

Індексація зарплати 2023 року
Що ж до індексації, то на її складові впливають:
- Посадові оклади, або схемні, які мають властивості видозміняться при переході з однієї клинки в іншу і змінюючи статус лікаря;
- Підвищення окладів, переважно відбувається залежно від категорії лікаря, та її придбання;
- Добавки до окладів під час роботи у важких санітарно-епідеміологічних ситуаціях, під час роботи з шкідливими речовинами, управлінням медико-санітарного транспорту;
- Доплати за науковий ступінь (що вище, то більший % доплати до зарплати)
- надбавки за тривалість роботи, почесні звання;
- Доплати за вислугу років працівникам комунальних установ.

Премії не належать до базових пунктів індексації зарплати, а також заміщення тимчасово відсутнього колеги, виконуючи його обов’язки. Не включені і нічні зміни (крім тих випадків, коли хірург тільки працює в такий час). Також при переведенні з місця роботи попереднього на нове індивідуально вираховується розмір індексації, відповідно всі відпрацьовані місяці враховуватимуться у формуванні нової заробітної плати.
Всі ці складові формують оплату хірурга як фахівця, тому кожен лікар намагається розвиватися у своїй галузі та досягати успіхів, щоб отримувати гідну винагороду за свою не просту працю допомагати пацієнтам та робити їх здоровими. Українські хірурги вважаються дуже затребуваними лікарями не лише у своїй країні, а й за її межами, і для того, щоб не було відтоку найкращих кадрів, зарплати переглядаються регулярно та перераховуються на більший бік. Отримуючи гідну оплату у 2023 році, лікарі мають хороший стимул працювати та досягати результатів у медицині.