Австралійські дослідники виявили, що під час дозвілля люди займаються більше фізичною активністю, краще сплять і менше сидять, що позитивно впливає на здоров’я. Тому, на їхню думку, чотириденний робочий тиждень був би хорошим рішенням, адже додатковий вихідний день сприяв би кращому самопочуттю працівників.
Дослідники з Університету Південної Австралії опублікували свій аналіз у International Journal of Behavioural Nutrition and Physical Activity. Вони зазначили, що вільний час корисний для здоров’я людини, оскільки сприяє більш активному способу життя.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Державні свята у 2023 році. Коли взяти відпустку, щоб провести довгі вихідні?
Вільний час корисний для здоров’я
Протягом 13-місячного дослідження дослідники уважно спостерігали за діяльністю 308 учасників із середнім віком 40 років. На кожному з них був спеціальний пристрій, який цілодобово стежив за їхнім пересуванням. Дослідники перевірили діяльність цих людей до, під час і після свята. Найчастіше респонденти брали 2-3 відпустки, кожна з яких тривала близько 12 днів.
Виявилося, що у вільний час учасники дослідження виявляли більш активний і здоровий настрій. Найпопулярнішими видами дозвілля були відпочинок на свіжому повітрі (35%), зустрічі з родиною та друзями (31%), відпочинок і розслаблення (17%) та інші види діяльності, наприклад турбота про інших чи ремонт (17%).
Ці дії призвели до позитивного впливу на здоров’я. За даними дослідників, щодня люди витрачали на відпустку на 13% більше часу. (5 хв) більше часу в діяльності середньої та високої інтенсивності, на 5% більше. (29 хвилин) проводили менше часу в сидячому положенні та спали 4 відсотки. (21 хв) довше.
«Коли люди мають відпустку на роботі, вони змінюють свій розпорядок дня, тому що вони не обмежені типовим графіком дій», — сказав доктор Трай Фергюсон, один з авторів дослідження. – У дослідженні ми виявили, що моделі поведінки змінюються на краще під час дозвілля. Кількість часу, витраченого на фізичну активність, збільшилася, а кількість часу, проведеного в сидячому положенні, зменшилася, додав він. Він також вказав на особливо позитивний вплив на психічне і фізичне здоров’я, яке набирає додаткові хвилини сну під час вихідного дня. «Достатній сон може покращити настрій, когнітивні здібності та продуктивність, а також знизити ризик розвитку таких захворювань, як ожиріння, діабет, хвороби серця та депресія», — сказав він.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Контрольні роботи за чотириденним робочим тижнем. Ось ефекти
Людям потрібні триденні вихідні
Дослідники вказали, що чим довше вільний час, тим кращий вплив на здоров’я можна спостерігати, хоча вони вказали, що вони з’являються навіть під час триденної відпустки. Тому, на їхню думку, чотириденний робочий тиждень є вигідним рішенням. – Скорочений робочий тиждень тестується компаніями по всьому світу. Не дивно, що працівники (які беруть участь у цих тестах – ред.) повідомили про менше стресу, виснаження, втоми, а також про краще психічне самопочуття та покращення балансу між роботою та особистим життям, – підкреслив проф. Керол Махер, співавтор дослідження.
– Дослідження надає емпіричні докази того, що люди ведуть більш здоровий спосіб життя, коли мають коротку перерву, наприклад, триденні вихідні. Збільшення фізичної активності та тривалості сну має сприятливо впливати на психічне та фізичне здоров’я, сприяючи перевагам, які спостерігаються при чотириденному робочому тижні, додала вона.
Дослідники також помітили, що позитивний ефект від більшого сну під час дозвілля тривав до двох тижнів поспіль після закінчення відпустки. «Коли світ пристосовується до нової норми, можливо, настав час запровадити довгі вихідні як спосіб покращити фізичне та психічне здоров’я», — каже проф. Махер.
Основне джерело фото: Shutterstock