Весна – пора традиційного прибирання в оселі. Між тим роками лунають голоси про те, що занадто ретельне і часте прибирання квартир може бути шкідливим, особливо для алергіків. Чи справді так? – Щоб зменшити ризик алергічної реакції, прибирайте якомога частіше і якомога ретельніше, – наголошує експерт.
Теорія про те, що надмірна чистота в квартирі і відсутність контакту з алергенами можуть викликати алергічні реакції, циркулює роками. Про це нагадують особливо з нагоди весняного прибирання, коли багато людей вирішують зробити особливо ретельне прибирання. Чи є в цій теорії зерно істини і надмірна чистота в будинку може бути несприятливою для алергіків? Експерти не сумніваються.
Алергія – як прибрати
– Ця концепція не була повністю підтверджена, – каже проф. доктор хаб. медика Єжи Крушевського, члена Польського товариства алергології. Я б краще бачив це навпаки. Ретельне прибирання, а особливо видалення пилу, який накопичується в будинку, допомагає зменшити кількість алергенів, – додає він.
Крушевський зазначає, що для того, щоб зменшити ризик алергічної реакції, ви повинні прибирати якомога частіше і якомога ретельніше. – Варто використовувати пилососи, які добре фільтрують і прибирають пил. Я не маю на увазі так звані інтелектуальні пилососи, тобто пилососи нового покоління, їм, всупереч видимості, ще багато чого не вистачає до рівня якісного традиційного пилососа, – пояснює алерголог.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Хижа бактерія Vibrio vulnificus завойовує нові території. Це вплив зміни клімату
Що сенсибілізує в квартирі?
Що саме викликає алергічну реакцію, коли ми говоримо про «алергію на пил»? – Кліщі домашнього пилу, точніше їхні екскременти, – пояснює проф. Крушевського. – Другим важливим побутовим алергеном є спори цвілі. Вони трапляються майже кожної пори року. Вони також всюдисущі: ми бачимо їх лише тоді, коли вони осідають на їжі чи інших речах, але перед цим вони також циркулюють у повітрі. На щастя, їхню присутність можна зменшити за допомогою так званих очищувачів повітря, – наголошує він.
Серед способів боротьби з цими кліщами алерголог також називає регулярне провітрювання, прання постільної білизни і один набагато менш очевидний спосіб. – Кліщі гинуть при низьких температурах. Тому алергікам рекомендується час від часу ховати свої плюшеві іграшки, які є потенційним місцем проживання алергенів, у морозильну камеру, каже проф. Крушевського.
Крім пилу, навесні в будинку накопичується пилок рослин. – Вони потрапляють всередину через відкриті вікна чи навіть щілини у віконницях. Пилок також збирається в садових навісах і альтанках, які будуються біля дерев-запилювачів. Якщо алергік довго сидітиме в такому місці, у нього може розвинутися алергічна реакція, попереджає професор. І додає, що сезон пилку вже триває. – Весь цикл починається щороку з запилення дерев, яке розпочалося у другій половині березня, – наголошує він.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Сезони алергії можуть стати довшими та інтенсивнішими через зміну клімату
Сезон алергії
Слова проф. Крушевського підтверджує експерт Саллі Блумфілд, почесний професор Лондонської школи гігієни та тропічної медицини, яку цитує BBC. За її словами, те, що справді вчить нашу імунну систему не надто реагувати на нешкідливі мікроби та зменшує ризик алергії, — це не запорошений дім, а вплив нешкідливих мікроорганізмів у природному середовищі, якому люди завжди піддавалися.
«Ми народжуємося з повністю сформованою імунною системою, яку потрібно запрограмувати», — пояснює він. – Цим програмуванням займаються наші «старі друзі» (нешкідливі мікроорганізми – ред.). Вони навчають імунну систему не реагувати на такі речі, як пилок або харчові алергени, які абсолютно нешкідливі для нас, каже він.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Симптоми алергії на ці алергени посилюються взимку
Основне джерело фото: Shutterstock