За словами групи дослідників під керівництвом доктора Келсі М. Фул з Медичного центру Університету Вандербільта в Нешвіллі, різний час сну та нерегулярний режим сну можуть збільшити ризик атеросклерозу. Результати їх дослідження були опубліковані 15 лютого в Журналі Американської кардіологічної асоціації.
«Це дослідження є одним із перших, яке надає докази зв’язку між нерегулярною тривалістю сну та різним часом сну та атеросклерозом», — сказала д-р Келсі М. Фул CNN. Хоча результати дослідження не підтверджують причинно-наслідковий зв’язок між якістю сну та ризиком серцево-судинних захворювань, вони доводять зв’язок, який існує між ними.
Важливо, що, як зазначено на сайті МОЗ і НСЗУ, “атеросклероз може розвиватися тихо з раннього віку, але клінічні симптоми зазвичай з’являються лише після 50 років”. “Як генетичні фактори (…) так і фактори навколишнього середовища сприяють розвитку цієї хвороби, і тому в основному пов’язані зі способом життя”, – додали вони.
Як вивчався зв’язок між сном і ризиком захворювання
Щоб дослідити зв’язок між регулярним сном і ризиком розвитку атеросклерозу, дослідники проаналізували дані про 2000 дорослих, які добровільно взяли участь у багаторічному когортному дослідженні цього серцево-судинного захворювання. Їхній середній вік становив 69 років, а учасники були зі Сполучених Штатів.
Одним з елементів дослідження була щотижнева оцінка сну, проведена в 2010-2013 роках. Його основним елементом були члени дослідницької групи, які записували подробиці про сон протягом семи днів поспіль. Їх також попросили носити під час сну годинник, який відстежував би подробиці про тривалість і якість сну. Крім того, за учасниками спостерігали за диханням, стадіями сну, частотою прокидання вночі та частотою серцевих скорочень. Команда вчених на чолі з доктором Келсі М. Фулл порівняла результати цих досліджень з даними про частоту атеросклерозу серед учасників.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Чи потрібно більше спати взимку? Нові дослідження
Висновок дослідження: сон є ключовим
Дослідники виявили, що люди з нерегулярною тривалістю сну (більше 90-хвилинних коливань тривалості сну) і перед сном приблизно в 1,4 рази частіше мають високий рівень кальцію в коронарних артеріях, що підвищує ризик певних серцево-судинних захворювань, ніж люди з нерегулярний режим сну суб’єкти з регулярним сном. У них також спостерігалася наявність атеросклеротичних бляшок на сонних артеріях, а оцінка жорсткості кровоносних судин у них досягала аномальних значень.
Атеросклероз – як він утворюється?PAP/Марія Самчук, Малгожата Лятос
«Ці результати свідчать про те, що регулярна кількість сну або засинання в один і той же час щоночі може відігравати важливу роль у запобіганні серцево-судинних захворювань», — сказав CNN дослідник з Медичного центру Університету Вандербільта в Нешвіллі. – Сон має вирішальне значення для здатності серця відпочивати. Це коли серцебиття сповільнюється, а артеріальний тиск падає. Без регулярного відпочинку серце і судинна система з часом перенапружуються, сказав CNN доктор Дональд Ллойд-Джонс, керівник відділу профілактичної медицини Школи медицини Фейнберга Північно-Західного університету в Чикаго.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Хочете жити довше і захистити себе від хвороб серця? Випити кави
CNN, ahajournals.org, пациент.гов
Основне джерело фото: Shutterstock