Популяції птахів не байдужі до зміни клімату. Згідно з багаторічними міжнародними дослідженнями, в яких також брали участь вчені з найважливіших польських центрів, швидкість розмноження цих тварин у деяких випадках різко падає. В інших підвищення температури сприяє поширенню видів.
Через зміну клімату більше половини світових видів птахів мають менше потомства. При цьому відмінності між видами значні. Згідно з дослідженням, опублікованим у науковому журналі Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, найбільше втрачають великі перелітні птахи, тоді як малі осілі птахи насправді мають більше молоді.
Майже 50 років аналізу
Мета-аналіз впливу зміни клімату на репродукцію птахів, а точніше – на кількість пташенят, вирощених за рік, був проведений у глобальному масштабі понад сотнею вчених з усього світу, зокрема з кількох польських центрів, зокрема Університет Вроцлава, Університет Лодзі, Університет кардинала Стефана Вишинського у Варшаві або Інститут біохімії та біофізики Польської академії наук у Варшаві.
Дослідження вивчило 201 популяцію 104 видів птахів (загалом 745 962 виводки) з усіх континентів з 1970 по 2019 роки.
– На основі даних, які ми зібрали та проаналізували, ми показали, що середнє відтворення птахів за останні десятиліття знизилося. Водночас ми виявили значні відмінності між видами та популяціями. Загалом 56,7 відсотка популяції показали тенденцію до зниження виробництва потомства, а 43,3 відсотка показали зростання, підкреслив перший автор публікації доктор. Люцина Халупка з факультету біологічних наук Вроцлавського університету.
Вчені дослідили фактори, які можуть вплинути на зміни в розмноженні птахів. – Цікаво, що виявилося, що на зменшення чи збільшення розмноження птахів у глобальному масштабі не вплинули ні широта, ні гніздування на заповідних територіях, ні швидкість трансформації середовища людиною. Найважливішими є розмір птаха та спосіб його життя – перелітний чи осілий, зазначив дослідник.
Вона повідомила, що найбільше зниження відтворення, яке вимірюється кількістю потомства, вирощеного самкою за рік, відбувається в основному серед перелітних птахів і птахів з більшими розмірами тіла. І навпаки, невеликі види, зокрема осілі птахи (але також дуже дрібні перелітні птахи), насправді вирощують більше молоді. Збільшення чисельності молодняку виявляють також види, які мають декілька виводків за сезон (це також переважно дрібні птахи).
Зміна клімату збільшує ризик масової міграції по всьому світуАдам Земенович/PAP
Багато невідомих
Механізм, який відповідає на питання, чому це відбувається, вченим поки не відомий.
– Я припускаю, що це може бути пов’язано з дуже повільною адаптацією великих птахів до змін навколишнього середовища. Поки що вони мали досить фіксовану дату вступу в виводок, яка була синхронізована з піком появи корму для пташенят. Тепліші весни викликають розвиток рослинності та комах, якими пташенята харчуються раніше, що призводить до відсутності синхронізації між піком присутності їжі та періодом, коли пташенята мають найбільшу потребу в енергії. Менші птахи в цьому відношенні більш пластичні – у них триваліший період розмноження, а їжа їхніх пташенят різноманітніша, – пояснила вона.
Люцина Халупка роками вивчає очеретянку – невелику перелітну пташку, яка зустрічається, зокрема, в Нижній Сілезії. – Глобальне потепління пішло на користь очеретянці, яка здатна адаптуватися до змін навколишнього середовища. З 1980-х років сезон розмноження було подовжено, завдяки чому більше самок мають два виводки, а птахи вирощують більш ніж вдвічі менше молодняку під час сезону розмноження, сказала вона.
Робота також включає багаторічні дані про білого лелеку та червоношию поганку, зібрані дослідниками з Познанського університету природничих наук, «що підкреслює цінність довгострокових дослідницьких проектів у вивченні впливу зміни клімату на диких тварин ” – повідомили в Познанському університеті.
За словами авторів публікації, результати цього аналізу також свідчать про те, що різке скорочення чисельності популяцій птахів, про яке повідомляється в багатьох дослідженнях з різних частин світу, лише незначною мірою викликано змінами у відтворенні.
Зміна клімату та її наслідки у світіАдам Зєменович, Мацей Зелінський/PAP
Основне джерело фото: Shutterstock