На тлі військового стану через вторгнення РФ в Україну актуальне питання про те, щоб припиняти трудові відносини між співробітниками та начальством щодо спрощеного процесу. Тепер назріло важливе питання – чи можуть звільнити у воєнний час в Україні. Однак без бажання співробітника його не можуть просто так позбавити роботи. Звільнення насамперед пов’язані з руйнацією підприємств чи неможливістю повноцінно функціонувати організаціями. Багато громадян залишили свої будинки і поїхали за кордон, і питання звільнення навіть тимчасового стало актуальним, як ніколи раніше. Небагато робіт дозволяють людям працювати «на віддаленні», тому важливо знати, як регулюються трудові відносини на даний момент.
Чи можуть співробітники звільнити за один день?
Підстави для звільнення під час воєнного стану 2023 року все таке ж, як до війни. Роботодавцю важливо заздалегідь повідомляти співробітника про те, що його планується звільнити. Попередження важливо оголошувати за два місяці наперед, а якщо передбачається звільнити профспілку, то важливо надати таку інформацію до центру зайнятості. Якщо співробітник порушував дисципліну (має прогули), то роботодавець спочатку просить співробітника про письмове пояснення неявок працювати. З цієї причини, якщо немає заяви співробітника щодо припинення співробітництва, не вдасться звільнити людину за один день, особливо в період воєнного стану в країні.

Що рекомендується працівникам – так це не писати самостійно заяву про звільнення, а тим більше підписувати будь-які договори на вимогу начальства, якщо звільнення з роботи небажане або не заплановане. Також варто спиратися на законодавство та закон про роботу у воєнний час «Про організацію трудових відносин в умовах військового стану» створено для того, щоб роботодавці могли змінити умови роботи для своїх співробітників та не повідомляти про ці зміни за 60 днів заздалегідь.
У разі коли колишні трудові умови неможливо зберегти, то можна припинити трудову співпрацю та розірвати договір за п. 6 ст. 36 КЗпП. Тільки за такого розкладу можна звільнити працівника за один день. Тільки важливо, щоби співробітник сам не хотів співпрацювати на нових умовах.
Співробітникам підприємств цікаво чи можуть звільнити під час війни 2023 року. Щоб співробітника не звільнили незаконно, він має право від роботодавця вимагати претензії у письмовій формі. Також можна звернутися до територіальних органів Держпраці. За рахунок такої заяви органи Держпраці можуть організувати перевірку організації. Також при незаконному звільненні співробітнику варто написати заяву до прокуратури та подати до суду. Також важливо одразу підготувати докази. Усі оригінали важливо зберігати, не підписувати жодних наказів та договорів, а також зберігати листування з начальством.
Які зміни відбулися у процедурі звільнення 2023 року
Багатьом буде цікаво, як звільнитися у воєнний час в Україні – виявляється просто. Поки що за законом змінили лише два правила. Тепер при тому, що діє режим воєнного стану, кожен роботодавець може звільнити працівника, коли він у відпустці або непрацездатний. Наказ про звільнення надійде до співробітника, коли той на лікарняному чи у відпустці. Тільки дата звільнення припаде на день виходу на роботу після використаних відпускних чи лікарняних. Також варто зазначити, що відпустка чи лікарняна – це не приводи для звільнення людей.

Також існують умови, коли роботодавцю необов’язково отримувати згоду профспілкового керівництва, щоб звільнити члена цієї організації. До цієї категорії не потрапляють співробітники, яких обрали до профспілкових органів. Для звільнення у воєнний час в Україні важливо отримати згоду.
Чи обов’язково ходити на відпрацювання перед звільненням?
Не всім відомо, як звільнити співробітника у воєнний час, щоб потім не було якихось проблем із державою. Співробітник має право припинити робочі відносини з начальством за терміном, що він сам визначив, якщо він працює на підприємстві в зоні бойових дій. Є у разі і винятки, наприклад, примусове залучення співробітника до необхідних суспільства роботам період військової агресії Росії. Це можуть бути роботи з відновлення інфраструктури. Піти з роботи без відпрацювання мають право працівники, які пішли з роботи через неможливість її продовжувати далі за ч. 1 статті 38 КЗпП).

Примусова відпустка
Працівник може взяти відпускні терміном до 90 днів без збереження заробітку. Під час відпустки роботодавець також не може без згоди працівника перевести його на іншу менш оплачувану посаду. А ось скоротити заробітну плату начальство може. Також керівництво має право скасовувати преміальні виплати, доплати та інші винагороди.
Багатьом важливо, чи можуть звільнити під час воєнного стану в Україні, але без згоди співробітника цей процес здійснити складно. Начальство може призупинити роботу деяких положень у колективних договорах щодо пільгових виплат чи премій. Начальство звертається для цього до профспілкового органу, який надає колективні інтереси і потім скласти договір на основі цього. При військовому становищі також роботодавці мають право щодо зміни умови праці. Про ці зміни не обов’язково повідомляти співробітників попередньо за два місяці до набрання змін. Начальство може ввести замість повного робочого дня скорочений графік – це позначиться на сумі заробітку співробітника та на продуктивності праці відповідно.

Коли необхідно змінити суму заробітку співробітника, якщо йдеться про зменшення окладу чи тарифної ставки, то тут важливо спиратися на ст. 103 КзпПр. Йдеться про нову оплату праці чи зниження рівня зарплати. Важливо повідомити про це співробітника не пізніше двох місяців перед тим, як ці зміни набудуть чинності. Також у Парламенті у 2023 році зараз цей законопроект на розгляді, і він може бути скасований.
Чи платять зарплату за військового стану?
Співробітники можуть отримувати свої зарплати лише за умовами своїх трудових договорів, які спочатку прописані при наймі людей на роботу. Роботодавець має виплачувати зарплати працівникам своєчасно. Від цього обов’язку підприємства не звільнено згідно із законом. Якщо в зоні йдуть бойові дії, то можна відстрочити виплату заробітних плат до моменту поновлення повноцінної діяльності підприємства та закінчення бойових дій. Не всім відомо чи можна звільнити під час воєнного стану у 2023 році – Виявляється ні, але можна призупинити трудові відносини.

Альтернативний варіант скорочення співробітників
Якщо підприємство все ж таки в умовах військового стану не може далі функціонувати, то працівників найчастіше скорочують, але є й інша альтернатива звільненню. Також варто спиратися на закон про організацію трудових відносин на період воєнного стану. У законі чітко прописано, що працівники, які хочуть залишатися на посадах, можуть зберегти свої робочі місця. І тому вони просто призупиняють дію трудових договорів. Багатьом працівникам хочеться дізнатися, чи мають право їх звільнити під час воєнного стану в Україні, але якщо людина працювала сумлінно, то для цього немає підстав.
Насправді цей процес є тимчасовим припиненням робочої діяльності. Трудовий договір при цьому не розривається. Дія контракту зі співробітником та начальством припиняється через воєнне вторгнення Росії на територію України – це є важливим приводом чому роботодавець не може забезпечити співробітника роботою. Необов’язково підприємство має перебувати у зоні бойових дій, щоб призупинити трудовий договір із співробітниками. На цей процес може вплинути зменшення експорту, відсутність необхідної сировини та інші фактори, що заважають розвитку виробництва.

Висновок
Якщо працівник тимчасово вирішив призупинити трудовий договір, це цілком законно, особливо, коли людині потрібно виїхати чи евакуюватися через війну. Це найприйнятніша альтернатива звільненню співробітника під час військової агресії РФ. За рахунок призупинення трудової діяльності роботодавець може заощадити гроші на преміях, відпускних та вихідних посібниках. Щоб спрямувати кошти на відновлення бізнесу. У випадку, коли співробітник є внутрішньо переміщеною особою або хоче ґрунтуватися за кордоном і там знайти роботу, то найкраще буде звільнитися, розірвавши договір.