Моря, океан і затока, що омивають Індію.
28.06.2022
Основна територія Індії знаходиться на острові Індостан, але в її складі є і групи островів. Аравійське, Лаккадівське, Андаманське моря, Індійський океан і Бенгальська затока омивають Індію з різних боків.
Чи має Індія вихід до моря
Індія – досить велика країна за площею (3 287,6 тисяч квадратних кілометрів – 7 місце у світі) та населенням (1 423 833 тисяч осіб за даними березня 2022 року – 1 місце у світі).
Індія має вихід до морів та затоки, які включені до складу Індійського океану.
Основна територія знаходиться на острові Індостан. Західна частина її омивається водами Аравійського моря, східна – Бенгальською затокою, південна – Індійським океаном.
- Лакшадвіп;
- Андаманські та Нікобарські острови.
Лакшадвіп включає Лаккадівські та Аміндівські острови, острів Мінікой. Вони знаходяться в акваторії Аравійського та Лаккадівського морів.
Андаманські та Нікобарські острови складаються з 570 островів, омиваються водами Бенгальської затоки та Андаманського моря.
Індійський океан
Індійський океан вважається найтеплішим, площею займає лише 3 місце (76 174 тисячі квадратних кілометрів). Середня глибина – 3710 метрів.
Індійський океан омиває чотири континенти: Азію, Африку, Антарктиду, Австралію.
15% усієї площі займають моря, протоки, затоки.
У складі Індійського океану 6 морів:
- Андаманське;
- Аравійське;
- Арафурське;
- Червоне;
- Лаккадівське;
- Тіморське.
У північній частині океану (омиває Індію) переважає мусонний клімат. Для зими характерна північно-східна течія. Влітку південно-західний вітер несе велику вологу, що часто досягає 7 бальної позначки.
В Індійському океані багата флора та фауна. Зустрічаються крилатки, морські їжаки, медузи, восьминоги, краби, черепахи, кілька видів акул, леткі риби, скумбрія, окуні, тунець та багато інших представників. З водоростей присутні ламінарії, фукуси, каулерпа, тріходесміум.
У надрах океану є поклади природного газу та нафти, через нього проходять транспортні шляхи для перевезення нафтопродуктів. Це негативно позначається на екології. Курсують судна, які збирають сміття та нафтову плівку з поверхні води.
Моря, що омивають Індію
Аравійське море омиває Індію на заході. Індійський острів Мінікой лежить в акваторії Лаккадівського моря, Андаманські та Нікобарські острови – Андаманського моря.
Аравійське море
Аравійське море вважається найбільшим в Індійському океані, 5-те за розмірами у світі. Воно розкинулося на 3862 тисячі квадратних кілометрів, глибина в середньому досягає 3005 метрів. Море обмежують Аравійський півострів та півострів Індостан.
Аравійське море омиває багато країн:
- Індію (у тому числі Камбейська затока та затока Кач),
- Пакистан,
- Іран, Ірак, Кувейт, Саудівську Аравію, Катар, ОАЕ, Оман (Оманська затока, Ормузька протока та Перська затока),
- Ємен, Джибуті, Сомалі (Аденська затока).
Місяць | Температура у південних районах | Температура у північних районах |
Січень | +28 | +21 |
Квітень | +30 | +24 |
Липня | +28 | +33 |
Жовтень | +29 | +26 |
Флора Аравійського моря представлена водоростями, фітопланктоном, мангровими лісами.
Тут можна зустріти більше 100 видів морських тварин: тунець, сардини, кальмари, креветки, омари, мідії, краби, марлін, макрель, риба-клоун, риба-метелик, риба-лев, групер, тигрова акула, синя акула, електричний скат і інші.
На узбережжі Аравійського моря знаходяться знамениті курорти Індії: Гоа, Керала та Мумбаї.
Лаккадівське море
Лаккадівське море знаходиться між південно-західною частиною Індостану, Шрі-Ланкою, Лаккадівськими та Мальдівськими островами. Крайня південна точка – атол Адду. За площею воно невелике (786 тисяч квадратних кілометрів), середня глибина – близько 2000 метрів.
Лаккадівське море приваблює туристів своїми красивими численними коралами, де мешкають різноманітні екзотичні риби. У великих обсягах виловлюють лангусти, креветки, тунця, ставриду, палтуси, морського окуня.
Андаманське море
Андаманське море обмежують півострова Малакка та Індокитай, острів Суматра, Андаманські та Нікобарські острови. Море займає територію 605 000 квадратних кілометрів, середня глибина – близько 1000 метрів.
Температура води не опускається взимку нижче за +26 градусів, влітку досягає 28-30 градусів.
Андаманське море омиває такі країни:
- Тайланд;
- Малайзія;
- Індонезія;
- острови Індії;
- Бірма (М’янма).
У морі багато коралів, морських мешканців. Налічується понад 280 видів їстівних риб, кілька видів дельфінів та черепах, дюгоні, молюски.
Андаманським морем проходять транспортні шляхи торгових кораблів. Щороку з нього виловлюють сотні тисяч тонн риби. Туристів приваблюють тепле море, корали та морські жителі.
Затоки (Бенгальська затока)
Бенгальська затока займає 1 місце за площею у світі (2 172 тисячі квадратних кілометрів). Середня глибина – 2600 метрів.
Затока омиває 4 країни:
- Індію (на сході).
- Шрі-Ланку (східний берег).
- Бангладеш (південна частина).
- М’янму.

Схід сонця біля східного узбережжя Індії. Фото: Kartik K/flickr.com
Температура води не опускається нижче за +25 градусів, влітку досягає +30 градусів. Затока розташована на кордоні 2 літосферних плит, що створює небезпеку виникнення цунамі та землетрусів.
Затока багата рибою та морськими тваринами. На його території багато заповідників, де дозволено лише спортивну рибалку (рибу відпускають у море). Можна виловлювати скумбрію, тунця, пеламіду, макрель.
Охороняють кита Брайда, оливкових морських черепах, гребнистого крокодила, гігантських шкірястих черепах та інших мешканців.
На берегах Бенгальської затоки побудовано багато великих портів (індійські у містах Вішакхапатнам, Ченнаї, Калькутта). Він активно використовується для міжнародних пасажирських та вантажних перевезень.