В онлайн-заяві Мірзійоєв написав, що в місті Нукус, столиці Каракалпакії, автономного регіону на північному заході країни, у п’ятницю учасники заворушень вчинили “руйнівні дії”, кидаючи каміння, розпалюючи пожежі та нападаючи на поліцію.
“На жаль, є постраждалі серед мирного населення та правоохоронців”, – написав президент. У заяві він не уточнив їх кількість і характер травм.
ДИВІТЬСЯ: Перестрілка в торговому центрі в Копенгагені. Є летальні випадки
Як повідомляє в неділю узбецький новинний портал Daryo.uz, тисячі людей були госпіталізовані після заворушень. Сайт наводить слова глави міністерства охорони здоров’я Каракалпакської республіки Султанбека Зіяєва, що лікарні міста Нукус переповнені пацієнтами, які постраждали під час сутичок із силовиками. – Тисячі поранених госпіталізовані і перебувають на лікуванні, – сказав міністр.
Під час придушення протестів поліцією загинули люди
У п’ятницю та суботу в месенджері Telegram з’явилися фотографії про загибель людей під час придушення протестів поліцією. У суботу влада заявила, що заарештувала «організаторів масових заворушень», які хотіли зайняти адміністративні будівлі в Нукусі.
Опозиційний політик у вигнанні Пуат Ахунов повідомив Reuters, що, виходячи з контактів з місцевими джерелами та відеоматеріалів, було вбито щонайменше п’ятьох людей. Він додав, що є непідтверджені повідомлення про десятки інших смертей.
ДИВИТИСЯ: США. У похоронному салоні знайдено понад 30 розкладених тіл
Агунов зазначив, що його інформатори не змогли отримати інформацію про постраждалих у сутичках через введений владою надзвичайний стан. Узбекистан є жорстко контрольованою колишньою радянською республікою, де уряд суворо обмежує всі форми опозиції.
Це був другий спалах заворушень у Центральній Азії цього року після того, як Казахстан придушив масові протести в січні, а Росія та інші колишні радянські республіки розгорнули війська, щоб допомогти владі відновити порядок.
Протести через анонсовані конституційні зміни
Причиною протестів в Узбекистані стали анонсовані президентом країни конституційні зміни, які позбавляють Каракалпакію статусу автономності. У суботу президент відмовився від цих планів.
Стів Свердлоу, доцент кафедри прав людини в Університеті Південної Каліфорнії та експерт з Центральної Азії, сказав Reuters, що Узбекистан довгий час уникав публічного діалогу щодо вимог і проблем етнічних меншин.
– Уряд повинен максимально прозоро втручатися, пояснювати, що сталося, особливо щодо жертв і застосування сили, дозволяти незалежним ЗМІ повідомляти про це та, зрештою, вести складні дискусії з місцевим населенням про те, що їх хвилює. причина таких масових протестів, сказав Свердлов.