Якщо співробітник знає свої права та основні положення КЗпП України, то при звільненні з роботи не виникне помилок або інших неприємних нюансів під час розірвання договору. Перед звільненням важливо розглянути особливості трудових відносин, і до них належать права та обов’язки обох сторін, повноваження роботодавця та гарантії працівникові. Звільнення за згодою сторін в Україні у 2023 році діє за такими правилами, як і раніше, але варто нагадати кілька правил тим, хто вирішив офіційно працевлаштуватися чи залишити своє робоче місце без порушень законодавства.
Основна інформація
Угода сторін у той час, коли розривається договір – це невід’ємний процес, регульований юридично. У угоді обох сторін все регулюється законом – п. 1 ст. 36 Кодексу законів про працю України. Завершити договір про працю за погодженням обох сторін можуть самі співробітники та ті, хто їх наймає. Важливою умовою при звільненні з посади є наявність згоди сторін є домовленість на папері з печатками між роботодавцем і співробітником. Угоду важливо підкріпити заявою. Це буде доказом того, що сторони спільно вирішили питання звільнення і між ними щодо цього жодних заперечень.

Чи не найважливіша особливість звільнення за згодою — те, що його дату також визначають за домовленістю. За законом не потрібно проходити якісь складні процедури звільнення – достатньо заяви та попередити роботодавця про це. Також співробітнику буде потрібно відпрацювати 2 тижні до відходу.
Ще одним важливим моментом у цій справі є те, що роботодавець не зобов’язаний задовольняти вимогу щодо відкликання заяви на звільнення, якщо трудовий договір підлягав розірванню. Здійснити відгук заяви про це лише право співробітника. Правило діятиме за умови, що працівник напише заяву на звільнення з роботи за згодою сторін, а потім вирішить відкликати цю заяву. Відмову також роботодавець має право відписати. Наказ важливо скласти грамотно. Для цього буде потрібний новий зразок заяви на звільнення за згодою сторін 2023. Важливо, щоб у ньому була зазначена дата звільнення за п. 1 ст. 36 КЗпП України. Необхідно також враховувати використані або невикористані дні відпустки, які компенсує роботодавець (утримання заробітку).
Важливо! Також може надаватися відпустка з наступним звільненням за погодженням обох сторін. Тоді дата зміститься на останній день відпустки.

Наступний крок – виплата суми, яка належить працівникові. Нарахування компенсаційних виплат за те, що співробітник так і не використав свої відпускні дні, буде передано до кадрового відділу головному бухгалтеру або співробітникам бухгалтерії. Ці люди нараховують виплати всім працівникам організації. Табель обліку використаних робочих годин впливає суму виплати за отработку. Ці суми потрібно виплатити в останній робочий день.
Як звільнитися з поважної причини
Перед тим, як піти з роботи, варто заздалегідь ознайомитися з тим, чим небезпечне звільнення за згодою сторін в Україні. При звільненні відіграють важливу роль правові факти, а й моральна частина процесу також зачіпається. Багато роботодавців не завжди позитивно реагують на той момент, що співробітник виявив бажання піти. Якщо ж працівники звільнили не за його бажанням, то такий жест можна розглянути лише у негативному ключі. Це каже, що професійно людина не потрібна. Як звільнитися за згодою сторін у 2023 році – це не так складно. Головне – знати кілька важливих нюансів процедури.
Якщо не брати до уваги бік моральності, то звільнення за законодавчими нормами – це взаємодія обох сторін, учасники яких мають індивідуальні права. Знання законодавства та своїх прав допоможе уникнути неправомірного звільнення та своєчасно подати до суду на начальство, яке порушило правило ТК.
Трудовий договір укладається за термінами і може бути постійним чи тимчасовим обох сторін. Варто докладніше розглянути які терміни бувають у трудових договорів:
- документ, що не має строку закінчення;
- за згодою сторін на термін;
- трудовий договір діє, доки виконується певний обсяг робіт.
Тепер варто розглянути розірвання договору найму, якщо його уклали за певний проміжок часу. Різні види звільнення передбачені згідно із законом та описані в КЗпП (статті 38, 39, 40):
- працівник йде за власним бажанням;
- звільнення ініціював роботодавець чи уповноважений орган;
- за згодою двох сторін.

Фахівці Держпраці також дали відповідь на запитання щодо термінів, за які роботодавець має право розірвати договір із співробітником під час звільнення за рішенням двох сторін. Підстава упорядкування припинення термінів договору праці у вирішенні двох сторін у тому, що рішення приймають дві сторони, коли буде розірвано трудові відносини. Після цього можна стати на облік безробіття і отримувати виплати в центрі зайнятості при звільненні за згодою сторін.
За згодою сторін трудовий договір, який не має строків дії, можна припинити у будь-який момент, якщо обидві сторони досягли цієї згоди. Термін розірвання договору також може бути меншим за часом або навпаки понад стандартний термін (два тижні) за погодженням із співробітником. Якщо обидві сторони не досягли згоди у питанні щодо припинення трудових відносин, то роботодавець не має права позбавити співробітника роботи з цієї підстави, як не досягнення угоди між сторонами.
При досягненні спільної домовленості співробітник та роботодавець можуть визначити дати, які визначатимуть день звільнення. Якщо заява на звільнення за згодою сторін була відкликана працівником, то юридичного покарання не буде. Відкликання заяви – це не скасування розірвання договору співробітництва. Обидві сторони, які беруть участь у трудових відносинах, повинні уважніше ставитися до укладення договору про завершення трудових відносин обох сторін.

Домовленість можна анулювати за згодою обох сторін. Роботодавець може підписати документ про розірвання трудового договору під час вирішення двох сторін. Співробітник має право переписати заяву – причина не важлива (може бути з приводу або без приводу звільнення з посади). Відмовити співробітнику не можуть, і він має право піти. Потім співробітник має право стати на біржу праці після звільнення за згодою сторін в Україні.
КЗпП контролює процес звільнення співробітників і не заборонено звільняти їх під час карантину. За бажання трудовий договір можна припинити і для цього можуть бути підстави, але якщо вони входять до переліку КЗпП та здійснюється розірвання за згодою двох сторін п. 1 ч. 1 ст. 36 КЗпП) або за рішенням співробітника.

Важливо мати на увазі, що змусити написати таку заяву роботодавець не може через свої обмежені повноваження. Розірвання трудового договору з двох сторін має бути на добровільній основі. В іншому випадку співробітнику, якого змусили написати заяву проти волі, варто піти до Держпраці та захистити свої права.
Висновок
Якщо співробітника звільнили з порушенням закону, тобто спеціальних законодавчих норм, що регулюють це порушення – це ст. 172 Кримінального кодексу України. Покарання у матеріальному еквіваленті 2-3 тисячі нмдг (34 -51 тис. грн) або неможливість влаштуватися на певні посади терміном до 3 років. Також можуть призначити виправні роботи до 2-х років. Якщо співробітника звільнили на момент карантину (за законом без порушення юридичного права), така дія не спричинить покарання для роботодавця у вигляді кримінального строку.