За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), резистентність до антибіотиків є однією з 10 найбільших глобальних загроз здоров’ю населення, яку можна порівняти з катастрофічними наслідками зміни клімату. Джон Е. Мозес, хімік з нью-йоркської лабораторії, придумав, як це виправити. Він розробив антибіотик, який завдяки певній молекулі може змінювати форму та ефективно боротися з інфекціями.
Стійкі до ліків бактерії та гриби призводять до того, що тільки в Сполучених Штатах щороку ними заражаються більше трьох мільйонів людей, з яких близько 35 000 помирають. Антибіотики є важливими та ефективними проти багатьох інфекцій, але в останні роки їх надмірне використання призвело до того, що деякі бактерії виробили до них стійкість. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), резистентність до антибіотиків є однією з 10 найбільших глобальних загроз здоров’ю населення, яку можна порівняти з катастрофічними наслідками зміни клімату.
Джон Е. Мозес, хімік з нью-йоркської лабораторії Колд Спрінг Харбор (CSHL), розробив нову зброю проти стійких до ліків супербактерій – антибіотик, який може змінювати свою форму, «переставляючи» атоми.
Антибіотик, що змінює форму
Мойсей придумав антибіотики, що змінюють форму, спостерігаючи за танками під час військових навчань. Завдяки поворотним вежам і спритним рухам ці машини могли швидко реагувати на можливі загрози. Дослідник хотів зробити те саме з антибіотиками.
Хімік дізнався про молекулу під назвою бульвален (вуглеводень із хімічною формулою С10ч10). Бульвален — це молекула потоку, що означає, що її атоми можуть змінювати положення. Це надає йому змінну форму з більш ніж мільйоном можливих конфігурацій – саме ту плинність, яку шукав Мойсей.
Декілька бактерій, у тому числі MRSA, VRSA та VRE, виробили стійкість до потужного антибіотика під назвою ванкоміцин, який використовується для лікування будь-чого: від шкірних інфекцій до менінгіту. Мойсей думав, що він може покращити бактерицидну ефективність препарату, поєднавши його з бульваленом. Використовуючи цю техніку, хімік та його колеги створили новий антибіотик із двома «головами» ванкоміцину та коливаючим бульваленом у центрі.
Мозес випробував новий препарат у співпраці з доктором Тетяною Соарес да-Коста з австралійського університету Аделаїди. Дослідники вводили препарат інфікованим VRE личинкам (нічні комахи), які зазвичай використовуються для тестування антибіотиків. Вони виявили, що антибіотик, що змінює форму, набагато ефективніший за ванкоміцин. Крім того, бактерії не виробили стійкості до нового антибіотика. На думку дослідника, такий антибіотик може стати важливою зброєю в боротьбі з інфекціями. «Це навіть може бути ключем до виживання та еволюції нашого виду», — сказав Мойсей.
Основне джерело фото: Shutterstock