Австралійська компанія використала ДНК мамонта для створення м’яса в лабораторних умовах, яке потім перетворила на м’ясний рулет, повідомляє Guardian у вівторок. Як зазначає генеральний директор компанії, цей проект має на меті показати потенціал «м’яса з пробірки», а також зв’язок великого тваринництва з кліматичною кризою.
– Наша мета – переконати кілька мільярдів м’ясоїдів перейти від традиційного тваринного білка до продуктів, які можна виробляти в лабораторіях. Тому ми шукаємо клітини, які легко вирощувати, які є смачними та поживними, а потім змішуємо їх, щоб отримати м’ясо справді смачного», — сказав Guardian генеральний директор Vow Джордж Пеппоу. «Ми обрали шерстистого мамонта, оскільки він є символом втрати біорізноманіття та зміни клімату», — додає співзасновник компанії Тім Ноуксміт, описуючи передумови незвичайного проекту.
Раніше також розглядалося відтворення м’яса птахів додо, але необхідних для цього послідовностей ДНК не існує. Вов також дослідив потенціал понад 50 інших видів тварин, включаючи альпаку, буйвола, крокодила, кенгуру, павича та різноманітних риб.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Дослідники: якщо ми будемо їсти на п’яту частину менше яловичини, темпи вирубки лісів зменшаться вдвічі
Компанія вирощує м’ясо мамонта
М’ясо ссавця, який вимер 4000 років тому, було розроблено у співпраці з професором Ернстом Вулветангом з Австралійського інституту біоінженерії Університету Квінсленда. На першому етапі роботи академічна команда зібрала послідовність ДНК мамонта, а потім заповнила прогалини ДНК слона. Наступна частина проекту передбачала розміщення готової послідовності в стовбурових клітинах овець. І вони відтворювалися, поки кількість клітин мамонта не досягла 20 мільярдів.
За словами професора, весь процес був «абсурдно простим і швидким». «Ми зробили це за кілька тижнів», — сказав Вулветанг Guardian. Як він додав, через те, що людство тисячі років не стикалося з білком мамонта, фрикадельку їсти ніхто не буде. «Ми поняття не маємо, як наша імунна система відреагує на його вживання», — каже вчений.
Фрикадельки, створені компанією, будуть представлені в голландському науковому центрі NEMO Science Museum у вівторок, 28 березня, ввечері.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Вчені знайшли спосіб зробити м’ясо in vitro дешевшим у виробництві – головне, щоб це було ячмінь
Лабораторне виробництво м’яса
Прихильники лабораторного виробництва м’яса сподіваються, що розвиток цього методу зменшить потребу в забої тварин на їжу та взагалі допоможе впоратися з кліматичною кризою. Як пише “The Guardian”, за статистикою Good Food Institute, у світі налічується понад 150 компаній, які займаються лабораторним виробництвом м’яса, і в цю галузь інвестовано кілька мільярдів доларів.
Сінгапур був першою країною, яка дозволила продаж штучно вирощеного м’яса. У 2020 році стартап із Сан-Франциско East Just Inc. отримала дозвіл національного регулятора і компанія могла вийти на ринок. У листопаді минулого року Управління з контролю за продуктами й ліками США (FDA) дало позитивний висновок щодо м’яса, вирощеного каліфорнійською компанією Upside Food, що означає, що вона зможе вийти зі своєю продукцією на ринок США.
Основне джерело фото: Айко Лінд/www.studioaico.nl