Слон із Берлінського зоопарку на прізвисько Панг Пха навчився їсти банани незвичним для тварин способом. Він не їсть плід цілком, як інші слони, а спочатку очищає його від шкірки.
Панг Пха була дуже маленькою, коли прийшла в Берлінський зоопарк у 1987 році. Як і решту слонів, її годували бананами. Ці тварини їдять банани цілком – вони спочатку хапають плоди хоботком, а потім кладуть їх собі в рот.
«Але Панг Пха була «маленькою принцесою» вихователя», — сказав Майкл Брехт, професор нейробіології Берлінського університету Гумбольдта та автор дослідження, опублікованого в журналі Current Biology. Один із опікунів Панг Пха почав чистити для неї банани. Через роки слон навчився робити це сам.
Брехт і його команда вивчають, як слони можуть контролювати свій хобот. — Коли нам це сказали [słonica – red.] може чистити банани, ми були схвильовані”, – сказав Брехт. Але потім, у тому, що він описує як «кумедний поворот», дослідникам не вдалося змусити тварину повторити свій трюк.
«Тижнями ми приносили в зоопарк найкрасивіші банани, які тільки могли знайти в Берліні, і вона з’їдала їх цілком», — сказав Брехт. Дослідники зрозуміли, що слон чистить лише коричневі. Жовтий чи зелений йшов просто до рота. Вчений також зазначив, що якби банан був занадто коричневим, слон викинув би його і взагалі не їв би.
Як слон чистить банани?
Як сказали опікуни, коли Панг Пха очищає банан, він не ламає плодоніжки і не знімає шкірку з боків одну за одною. Він в основному використовує свій хоботок, щоб розірвати шкірку, а потім кидає плід на землю, щоб звільнити його.
«Коли Панг Пха їсть разом з іншими слонами і всі ситі, він іноді їсть цілі банани, навіть злегка коричневі, які він вважає за краще чистити окремо», — сказав Брехт.
Чому така поведінка?
Чому слон чистить банани, і тільки коричневі, залишається без відповіді. На думку дослідників, це може бути пов’язано зі смаком або легкістю очищення цих фруктів на різних стадіях зрілості. Не можна однозначно стверджувати, що вона навчилася чистити банани, наслідуючи свого опікуна-людину.
«Можливо, вона навчилася цьому сама, але також можливо, що самка слона, яка, я припускаю, їла багато бананів, придумала, як це зробити самостійно, і їй сподобався смак очищеного банана більше, ніж неочищеного. “, – сказав Джошуа Плотнік, доцент кафедри психології Хантерського коледжу в Нью-Йорку, який вивчає когнітивні функції слонів.
Плоттер, який не брав участі в дослідженні, сказав, що був свідком того, як слони чистили банани, і що ця поведінка демонструвала як спритність їхніх хоботів, так і гнучкість їхньої поведінки у пошуку їжі.
«Мене особливо цікавить, наскільки добре слони пристосовані до навколишнього середовища, особливо з огляду на те, що зараз вони живуть у ландшафтах, де домінує людина, де зміни часто непередбачувані», — сказав Плотнік.
Основне джерело фото: Лена Кауфман