Міжнародна група вчених виявила, що час доби, коли ми тренуємося, може впливати на жировий обмін і, як наслідок, на рівень ефективності тренувань. Спостереження проводилися на мишах.
Дослідники з Каролінського інституту в Швеції та Університету Копенгагена в Данії показали, що фізична активність у правильний час доби прискорює жировий обмін, принаймні у мишей.
Дослідження показало, що миші, які займалися спортом на початку своєї активності, що відповідає ранковим тренуванням у людей, прискорили свій метаболізм більше, ніж миші, які займалися спортом пізно вдень, коли вони зазвичай відпочивають. Результати дослідження опубліковані в науковому журналі PNAS.
Генетика і метаболізм
Залежно від часу доби фізична активність може по-різному впливати на організм, оскільки багато біологічних процесів залежать від добового ритму. Щоб визначити, чи впливає година тренування на інтенсивність спалювання жиру і як, вчені провели серію досліджень на мишах.
Усі тварини виконували інтенсивні фізичні вправи, але те, що відрізняло дві досліджувані групи, — це точка в денному циклі, у якій це відбувалося. Половина мишей займалася фізичними вправами в ранній активній фазі, інша половина в ранній фазі відпочинку. Це відповідало пізньому ранку та вечірньому часу у людей. Дослідники досліджували різні маркери метаболізму жиру та які гени активувалися в жировій тканині після фізичних вправ.
Вони виявили, що фізична активність у ранній активній фазі посилює експресію генів, які беруть участь у розщепленні жиру та термогенезі (виробленні тепла). Він також стимулював мітохондрії клітин жирової тканини, вказуючи на більш високу швидкість метаболізму. Ці ефекти спостерігалися лише у мишей, які займалися спортом «вранці». Важливо, що вони не залежали від споживання їжі.
«Наші результати показують, що пізні ранкові вправи можуть бути більш ефективними, ніж вечірні, для прискорення метаболізму та спалювання жиру. Якщо це правда, то цей час був би найкращим для людей із зайвою вагою, – сказав проф. Жульєн. Р. Зірат з відділу молекулярної медицини та хірургії та відділу фізіології та фармакології Каролінського інституту.

Як здорово сидіти та займатися спортом за робочим столом
Потрібні подальші дослідження
Дослідник додав, що миші та люди мають багато спільних фізіологічних функцій, тому ці тварини є хорошою моделлю для експериментів, пов’язаних з фізіологією та метаболізмом людини. Однак є й важливі відмінності, наприклад те, що миші ведуть нічний спосіб життя. Тому замість того, щоб орієнтуватися на час доби, вони зосередилися на фізіологічних фазах найвищої та найнижчої добової активності.
– Правильний час, здається, важливий для енергетичного балансу організму та покращення користі для здоров’я від фізичних вправ. Проте необхідні подальші дослідження, щоб зробити надійні висновки щодо актуальності наших знахідок для людей, підсумував проф. Зірат.

Фізична активність продовжує життя – архівні матеріалиБудь-який вид фізичних вправ корисний для нашого організму.tvn24
Основне джерело фото: Shutterstock