Відповідно до нового дослідження, люди, які борються з підвищеним рівнем стресу, частіше відчувають погіршення когнітивних функцій. Вчені кажуть, що стрес є одним із факторів розвитку хвороби Альцгеймера та інших видів деменції. Але водночас, наголошують вони, це фактор, вплив якого можна модифікувати.
Результати нового дослідження були опубліковані в журналі JAMA Network Open 7 березня. Майже 24,5 тис. досліджували вчені зі США за десятиліття. Американці старше 45 років. На основі аналізу вони дійшли висновку, що підвищений рівень стресу є важливим фактором у погіршенні когнітивних здібностей, таких як пам’ять, концентрація та навчання новому.
Стрес сприяє погіршенню когнітивних здібностей
Рівень стресу вимірювали за допомогою шкали сприйняття стресу Коена, а для вимірювання когнітивних здібностей використовувався опитувальник SIS із шести пунктів. Виявилося, що майже 23 проц. учасники дослідження відчули підвищений рівень стресу, і цих людей було на 37 відсотків більше більш схильні до низької когнітивної діяльності, ніж ті, у кого низький рівень стресу. Дослідники підкреслили, що зв’язок між стресом і когнітивними показниками був подібним незалежно від віку, статі чи раси.
Хоча відомо, що люди, які борються з втратою пам’яті, через це можуть відчувати більше стресу, на думку авторів дослідження, це явище може працювати й навпаки: відчуття стресу може призвести до втрати пам’яті. “Стрес не тільки погіршує когнітивні здібності в даний момент, але також може мати шкідливі довгострокові наслідки”, – сказав співавтор дослідження проф. Амбар Кулшрешта з Університету Еморі в США.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Ці симптоми можуть вказувати на деменцію. Вони з’являються за багато років до розвитку захворювання
Стресовий фактор у розвитку деменції
Вчені вказали, що стрес може мати довгострокові фізіологічні та психологічні наслідки та є одним із факторів розвитку хвороби Альцгеймера та інших типів деменції. Вони помітили, що стрес також є одним із тих факторів, які можна змінити. – Існує небагато методів лікування деменції, вони дуже дорогі та недоступні. Найкращий спосіб запобігти деменції – це її профілактика, зазначив Кулшрешта. — Стрес поширений всюди. Однак є способи, які допомагають нам впоратися зі стресом і знизити його рівень, додав він.
Автори дослідження вважають, що необхідно проводити регулярний скринінг стресу, особливо у людей похилого віку з групи високого ризику, у яких починають проявлятися перші симптоми когнітивного зниження.
Основне джерело фото: Shutterstock