Шведські вчені проаналізували здоров’я шести тисяч футболістів, які грали у вищій лізі в 1924-2019 роках. Доповідь, опублікована дослідниками, показує, що футболісти мають більший ризик розвитку деменції, ніж люди, які не грають у футбол. За одним винятком: колишні професійні воротарі рідше стикаються з цією проблемою. Такий висновок нового дослідження.
Попереднє дослідження британських дослідників показало, що колишні футболісти в три з половиною рази частіше помирають від нейродегенеративних захворювань, таких як деменція або хвороба Паркінсона, ніж серед населення в цілому. Нові результати дослідження вчених зі Швеції підтверджують ці висновки, але також приносять дещо інші висновки.
Рідше деменція зустрічається у воротарів
Відповідно до звіту, опублікованого 16 березня в медичному журналі The Lancet, майже дев’ять відсотків колишніх футболістів, включених до аналізу, розвинули деменцію – на три відсоткові пункти більше, ніж у загальній популяції. Це означає, що футболісти в півтора рази частіше, ніж інші люди. Відставні гравці також менш схильні до розвитку хвороби Паркінсона. Для інших нейродегенеративних захворювань, таких як бічний аміотрофічний склероз, про підвищений ризик не повідомлялося.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Дослідження: дієта, яка омолоджує мозок і захищає від хвороби Альцгеймера
Цікаво, що деменція рідше вражає воротарів. На думку дослідників, це може бути пов’язано з тим, що вони менше піддаються частим інтенсивним ударам головою. «Цілком можливо, що різниця в ризику нейродегенеративних захворювань між двома типами гравців підтверджує цю теорію», — сказав провідний автор нового дослідження доктор Пітер Уеда з Каролінського інституту. Слід підкреслити, що більшість опитаних футболістів із дементацією грали у футбол на високому рівні у 1950–1960-х роках, коли м’ячі були важчими та шкіряними.
Деменція: що підвищує ризик її розвитку
Але травми голови – лише один із факторів, що підвищують ризик розвитку деменції. Інші: куріння, депресія, надмірне вживання алкоголю, відсутність фізичної активності та ожиріння, високий кров’яний тиск. Велику роль відіграють і гени. «Ще потрібно пройти довгий шлях, щоб повністю зрозуміти, що саме призводить до підвищеного ризику», — сказала ВВС доктор Сара Імарісіо з Alzheimer Research UK. Як вона зазначила, «гра головою» може мати вплив, але «можливо, що інші аспекти життя гравців, на полі та поза ним, також є фактором».
Шведські вчені розробили останній звіт, проаналізувавши здоров’я шести тисяч футболістів, які грали у вищому дивізіоні Швеції в 1924-2019 роках, і 56 тисяч людей із загальної популяції, відповідних за віком і місцезнаходженням.
55 мільйонів людей страждають на деменцію
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), на даний момент понад 55 мільйонів людей у світі борються з деменцією, з яких понад 60 відсотків мають діагноз «деменція». у країнах з низьким і середнім рівнем доходу. Щороку реєструється ще майже 10 мільйонів випадків захворювання. Це сьома провідна причина смерті у світі та одна з основних причин інвалідності та залежності людей похилого віку. У Польщі щонайменше 700 тисяч людей страждають на деменцію. Люди.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Шість звичок, які знижують ризик деменції. “Втрату пам’яті можна змінити”
The Lancet, BBC, tvn24.pl
Основне джерело фото: Shutterstock