Мерда хвостом, очі маслом робить, весело стрибає – так поводиться собака, коли радіє господарям. Останні дослідження японських вчених свідчать про те, що наші домашні тварини теж можуть проливати сльози від радості.
За спостереженнями професора японського університету Азабу Такефумі Кікусуї, очі собак можуть наповнюватися сльозами щастя, коли вони знову бачать своїх господарів після довгої розлуки.
«Собаки проливають сльози, пов’язані з позитивними емоціями»
Собаки, як і люди, мають слізні протоки, наповнені сльозами, щоб їхні очі були чистими та здоровими. Однак сльози у собак, які падають не так часто, як люди, не були раніше пов’язані з їхніми емоціями.
“Ми виявили, що собаки проливають сльози, пов’язані з позитивними емоціями”, – сказав Кікусуі, один із співавторів дослідження, опублікованого в понеділок в Journal of Current Biology. – Ми також виявили окситоцин, який може стояти за цим механізмом, – додав дослідник, маючи на увазі гормон, який у людей іноді називають гормоном кохання або гормоном матері.
Собака – найкращий друг людиниShutterstock
Яким було дослідження?
Щоб дослідити взаємозв’язок між сльозами та емоціями, Кікусуї та його команда виміряли кількість сліз у 18 собак за допомогою стандартного тесту, відомого як тест Ширмера. Паперову смужку клали під повіки чотириногих за хвилину до і після зустрічі з господарями після 5-7 годин розлуки.
– Об’єм сліз оцінювався на основі довжини вологої частини смужки. Початкове значення становило близько 22 міліметрів, а коли ми знову зв’язалися з власником, воно зросло на 10 відсотків, – пояснив Кікусуї.
Потім за допомогою 20 собак дослідники порівняли кількість сліз до та після зустрічі з господарями та людьми, яких вони знайомі. Тільки повторна зустріч з господарем збільшила кількість сліз.
Щоб зрозуміти, чи окситоцин відіграє роль у виробленні сліз, розчин, що містить цей гормон, нанесли на поверхню очей 22 собак. Кількість сліз значно збільшилася після застосування окситоцину порівняно з контрольним розчином.
Собаки були з нами протягом столітьShutterstock
Собаки стали партнерами людей
Досі багато фахівців не знають про собачі сльози. Люди часто плачуть у відповідь на негативні емоції, але японські дослідники не перевіряли, чи собаки роблять те саме. Крім того, вони не знають, чи здатність чотирилапого до певної поведінки відіграє соціальну роль у їхньому світі.
Кікусуї вважає, що люди будуть краще піклуватися про собак, які проливають сльози при їх вигляді. Його команда показала 74 людям фотографії ротів собак із штучними сльозами та без них і попросила їх оцінити. Респонденти давали більш позитивні відповіді, коли бачили собак зі сльозами на очах.
«Собаки стали партнерами людей», — підсумував Кікусуї.
Основне джерело фото: Shutterstock