Його розміри нагадують тісну ділянку землі в передмісті, але суверенітет над ним ділять дві країни. Розташований на кордоні між Іспанією та Францією, острів Фейсан є найменшим у світі кондомініумом, тобто територією, якою керує більше ніж одна країна. І господарюють нетипово – протягом майже 400 років статус острова змінювався кожні півроку.
Острів Фейсан (іспанською Faisanes) розташований на річці Бідасоа, яка позначає іспансько-французький кордон. 1 серпня вона знову опинилася під контролем Франції. Раніше, з 1 лютого, ним керували іспанці. Наступного року буде те ж саме – 31 січня закінчиться період контролю Франції, а наступного дня управління островом знову перейде до відповідальності іспанської влади. І так кожні півроку, майже 400 років.
Найменше ОСББ
Про що це? Острівець площею 320 квадратних метрів є найменшим у світі кондомініумом, тобто територією під управлінням кількох держав. Географічно він ближче до Іспанії – приблизно 30 метрів від узбережжя в іспанському місті Ірун і приблизно 50 метрів від берегової лінії у французькому місті Андай. Однак острівець незаселений і вкритий деревами.
У минулому тут, ймовірно, мешкали фазани, від чого острів і отримав свою назву — Іль-де-Фезан (від фр. faisan — фазан). Відомо, однак, що якщо вони колись жили на Фейсансі, то зникли звідти сотні років тому. Французький письменник Віктор Гюго в 1843 році скаржився, що «на Фазановому острові немає фазанів». Однак острів також має другу назву, пов’язану з його історією: Île de la Conférence, що означає «Острів Конференції».
Острів Фейсан — найменший у світі кондомініумShutterstock
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Гібралтар. чи викличе Brexit сплячих демонів?
Конференц-острів
Назва «Острів Конференції» вшановує зустріч XVII століття, яка вирішила долю острова. 7 листопада 1659 року представники Іспанії та Франції уклали Піренейський договір на цій раніше нейтральній ділянці землі, поклавши край двадцятирічній боротьбі та позначивши новий кордон між цими країнами.
Відтоді острів визнано франко-іспанським кондомініумом, і дві країни по черзі володіють суверенітетом – шість місяців на рік. З 1 лютого по 31 липня острів іспанський, з 1 серпня по 31 січня – французький. Владу формально здійснюють морські офіцери, визнані віце-королів. З французької сторони це командир бази в Байонні, з іспанської – командир із Сан-Себастьяну.
В пам’ять про події 1659 року була побудована єдина на даний момент будівля на острові – невеликий пам’ятник 19 століття.
Вид на острів Фейсан з французької сторониShutterstock
Острів, який зменшується
У минулому острів Фейсан був приблизно вдвічі більший, ніж сьогодні. Річка, однак, гнана водою з танучих льодовиків Піренеїв, розмила більшу частину своїх берегів. Ерозія триває, але жодна з країн не хоче інвестувати в захист острова, пише іспаномовне BBC.
Щодня вхід на острів заборонений. Хоча рівень річки може бути настільки низьким, що на острів можна дістатися пішки з боку Іспанії, поліція видає квитки людям, які намагаються це зробити. Для туристів Faisans відкривається лише двічі на рік – у дні зміни менеджера.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Нові правила в Іспанії. Високі штрафи за порушення закону на пляжах
Основне джерело фото: Shutterstock