Бурштин із зображенням скорпіона приблизно 40 мільйонів років тому вже можна побачити в Музеї бурштину в Гданську. Незвичайний екземпляр, придбаний у литовського колекціонера, буде використано для популяризації знань про бурштин і життя в еоценовому бурштиновому лісі. Грудка з подібним павукоподібним, яка колись була в колекції музею, була втрачена під час війни.
Щойно унікальний експонат поповнився постійною експозицією Музею бурштину в Гданську. Колекція музею поповнилася унікальною експозицією – скам’янілим скорпіоном, вмурованим у бурштин. Голова павукоподібного вкрита білим туманом, що свідчить про те, що це неосвітлений балтійський бурштин.
Нова виставка покликана поширити знання про бурштин і життя в еоценовому бурштиновому лісі 40 мільйонів років тому. Подібний самородок був частиною довоєнної колекції Державного природничо-археологічного музею в Гданську. Проте в останні дні війни вона була втрачена.
Фахівці музею наголошують, що наразі «це єдиний експонат такого типу в Польщі та один із 12 екземплярів балтійського бурштину, що зберігаються у світі». Подібне включення є в Німеччині, в Deutsches Bernsteinmuseum у Рібніц-Дамгартені, Німеччина. Решта, ймовірно, в руках приватних колекціонерів.
Гданський екземпляр можна побачити у вітрині з тваринними включеннями під номером 25, а також його збільшене фото на мультимедійному екрані.
Новий експонат розмістили у вітрині з інклюзіямиГданський музей
— Ми намагаємося збирати екземпляри, цікаві для експонування, рідкісні та «живі» в бурштині. На виставці ми представляємо їх близько 150, – пояснює Бартомієй Кенцер з Музею бурштину в Гданську.
До складу виставки вже входять самородок із павуком-тарантулом, найбільшим у своєму роді у світі, бурштин із геконом та унікальною в усьому світі «ящіркою Герловської» — знайдені на пляжі в Стогах майстром по бурштину з Гданська. Екземпляри гекона та павука-тарантула були придбані музеєм у того ж колекціонера, що й останній експонат.
Закупівлю профінансувало міністерство
Нагадаємо, музей Гданська отримав пропозицію придбати самородок від Йонаса Дамзена з Вільнюса, постійного відвідувача Міжнародного ярмарку бурштину та ювелірних виробів Amberif. Однак сума була непідйомною для закладу. Вона становила понад 200 тис. злотих. Тому музей звернувся за фінансуванням до Міністерства культури та національної спадщини.
«Придбання майже повністю фінансувалося з коштів Міністерства культури та національної спадщини. Національний інститут музеології та охорони колекцій у програмі Розширення музейних колекцій пожертвував 80 відсотків необхідних для цього коштів, тобто 197 186 злотих. » – повідомляє Музей бурштину у своїх соцмережах.
Основне джерело фото: Гданський музей