Гіпертонією може страждати до 10 мільйонів поляків. Лікарі попереджають, що це захворювання є «таємним вбивцею», оскільки воно може тривалий час не проявлятися жодними симптомами. Особливо схильні до його виникнення люди із зайвою вагою, ті, хто не дотримується збалансованого харчування, або курці.
Артеріальна гіпертензія, якою страждає понад 10 мільйонів поляків, вимагає систематичного медичного контролю, правильної дієти, фізичної активності та уникнення стресу, а часто й медикаментозної підтримки, кажуть експерти, визнаючи, що гіпертонію недарма називають «прихованим убивцею».
– Гіпертонія є одним із факторів ризику ішемічної хвороби серця, а також дуже важливим фактором ризику інсульту, – пояснив д-р Адам Старонь, завідувач кардіологічного реабілітаційного відділення міської лікарні № 4 у Ґлівіце.
Таблетки не обов’язково є рішенням
У середу відзначався Всесвітній день боротьби з гіпертонією. Це одна з форм привернення уваги суспільства до цього серцево-судинного захворювання, яким страждає близько 40 відсотків населення, та можливість популяризувати правильну профілактику. Як зазначив д-р Старонь, для пацієнтів із діагностованою хворобою найважливішим є систематичний контроль, який дає можливість застосувати відповідне лікування.
– Багато людей, які страждають на гіпертонію, лікуються багатьма таблетками, що часто не є найкращим способом. Йдеться про те, щоб поєднати нефармакологічну модифікацію – тобто, в першу чергу, здоровий спосіб життя – з медикаментозним лікуванням, яке буде введено в разі потреби, зазначив керівник кардіологічного реабілітаційного відділення міської лікарні № 4 у Ґлівіце.
Він наголосив, що метод лікування залежить від ризику пацієнта та артеріального тиску.
– Людям з дуже високим артеріальним тиском необхідно лікуватися паралельно зі зміною способу життя. Інші пацієнти, особливо пацієнти з низьким ризиком, повинні спробувати, перш за все, фізичну активність, правильну дієту і, звичайно, – що дуже важливо – уникати стресу, – порадив доктор Адам Старонь.
Прогулянка на здоров’яPAP
Кому загрожує гіпертонія?
Лікар із Глівіце зазначив, що гіпертонію не можна недооцінювати. Це захворювання найчастіше діагностується під час відвідування лікаря, важливо, щоб діагноз базувався на вимірюванні артеріального тиску принаймні за два візити. Трапляється, що під час одного з них виникає так звана гіпертонія білого халата, тобто стресова реакція на процес вимірювання тиску та візит до лікаря.
– Пацієнтам, у яких діагностовано підвищений артеріальний тиск, необхідно регулярно контролювати артеріальний тиск. Для тих, у кого ще не виявлено цю хворобу, можуть бути корисними всі профілактичні дії, наприклад, білі неділі, регулярні візити до лікаря загальної практики або навіть візити до аптеки, де можна виміряти кров’яний тиск, – сказав лікар із Глівіце. .
Підраховано, що до чотирьох із десяти дорослих поляків мають гіпертонію. Цьому сприяють: неправильне харчування, надмірне вживання солі та алкоголю, ожиріння, куріння, відсутність фізичних вправ та фізичної активності, генетичне навантаження та стрес.
Правильний тиск – що це таке
Гіпертонія, як правило, багато років протікає безсимптомно, і якщо артеріальний тиск не перевіряти регулярно, вона виявляється при появі ускладнень у різних органах – серці, нирках або мозку. Високий тиск пошкоджує артерії, що може призвести до інсульту, інфаркту, ниркової недостатності.
Оптимальний артеріальний тиск становить 120 мм рт. ст. для систолічного і 80 мм рт. ст. для діастолічного. Підвищення артеріального тиску вище 140/90 мм рт.ст. вважається занадто високим, незалежно від віку пацієнта. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), гіпертонія є однією з найнебезпечніших хвороб цивілізації XXI століття.
Інфаркт міокардаPAP/Марія Самчук, Мацей Зелінський
Основне джерело фото: Shutterstock