В епоху шаленої інфляції кожен шукає спосіб заощадити якомога більше. Гарною ідеєю може бути вирощування власних овочів. Проте не у всіх є земельна ділянка, де можна це зробити. На щастя, балкона цілком достатньо.
Як розповів у програмі «Ти встаєш і вихідні» Себастьян Куліс, автор блогу «Roślinnerady» та книжок про садівництво, — щоб розбити сад на балконі, стане в нагоді хоча б один великий горщик.
– У ньому ми можемо виростити практично все, що можна виростити на городі, в саду чи на присадибній ділянці. Давайте почнемо з того, що може виростити кожен, а саме з будь-яких листових овочів. Зараз салат чи рукола коштують від 5 до 10 злотих. За таку ціну ми можемо мати пакет насіння, завдяки якому ми можемо постійно сіяти ці листові овочі, – зазначив експерт. – Це перший крок, щоб розвантажити гаманець від того, що насправді росте лише на воді та на землі, – додав він.
Помідор, перець, котлети
Експерт також зазначив, що варто вирощувати помідори чи перець. – Варто вибирати карликові сорти, щоб вони не займали зайвого місця, але перець і помідори справляються чудово. Так само і огірки. Також їх можна добре забрати з балкона. Так само і квасоля – варто вибрати плетисту квасолю, яка може вийти навіть на сам балкон і теж дає дуже хороший урожай протягом усього літа. Можна посадити і кущ кабачка, він займає трохи місця, але одного кабачка на двох справді вистачає на весь сезон, щоб постійно його їсти, тому що він дає як шалений, – сказав він.
У такому просторі Куліс не рекомендує вирощувати коренеплоди, такі як буряк, морква чи цибуля, оскільки вони «коштують розумно», а вирощування займає більше часу та місця.
– У нас на балконі можна вирощувати всі так звані плодові овочі – перець, помідори, баклажани, кабачки та патисони. Для цього підійдуть і будь-які капусти, тільки я рекомендую збирати їх дрібно. Не чекаймо, поки вони виростуть до такої форми, яку ми бачимо на ринках чи в магазинах, а збираймо менші головки. Давайте скоротимо їх і додамо ще одну, — порадив він.
Куліс зазначив, що овочі можна вирощувати практично цілий рік, «хіба що за винятком січня та лютого». Експерт зазначив, що зараз триває сезон посадки часнику. Можна вклеїти в горщики з квітами, як і саму верхівку.
– З часнику можна отримати те, що в нас не дуже популярне, тобто часникові квіти. Коли воно зацвіте, їх зрізають, а потім смажать. Це справді чудова рідкість. Тепер ми також можемо садити цибулю. Ми купуємо невеликі цибулини, вони не займають багато місця, і ми можемо засунути їх практично куди завгодно, між усіма рослинами, і ми отримаємо гарний дим, щоб нарізати яєчню або що завгодно, – сказав він.
«Це не квантова фізика»
Куліс запевнив, що виростити овочі на балконі нескладно навіть для неспеціаліста.
– Насправді з кімнатними рослинами все набагато складніше, тому що більшість із них насправді штучно підтримуємо нами. Це рослини з Азії, Північної Америки, Африки, тому один невірний рух і вони гинуть. Овочі набагато стійкіші, особливо листові, всі трави. Якщо хтось боїться, наполегливо рекомендую почати з руколи, шпинату, салату, ріпчастої цибулі. Їм просто потрібна земля, полив і сонце. От і все, сказав він. — Це не дивно, це не квантова фізика. Це просто вирощування рослин, тому нам нема чого боятися, – підсумував він.
Повністю розмову з Себастьяном Кулісом можна переглянути тут:
Основне джерело фото: Shutterstock