Американські археологи повідомили в середу, що в центральній частині Ізраїлю було виявлено найдавніше письмове речення. Речення було написано першим алфавітом, створеним і вирізаним на гребінці зі слонової кістки. Як зазначено, зміст напису “дуже людський” – йдеться про вошей, які були поширеною проблемою в давнину.
Відкриття групи вчених з Єврейського університету в Єрусалимі та Південного адвентистського університету в США було опубліковано 9 листопада в Jerusalem Journal of Archaeology. Герб із написом був знайдений на руїнах стародавнього Лахіша, ханаанського міста-держави на рубежі третього та другого тисячоліть до нашої ери, а пізніше другого за значенням міста в Юдейському царстві.
Найдавніше речення в світі
Автори публікації пояснюють, що саму гребінець – розміром 3,5 на 2,5 сантиметра, більшість зубів зі сколами – знайшли у 2017 році. Потім було встановлено, що він датується 3700 роками, і його дослідили на наявність вошей – на одному з його зубів знайшли залишки цього паразита.
Однак лише кілька місяців тому один із учасників групи помітив неглибокі літери, вигравірувані на гербі. Всього виявлено 17, два з яких знищено. Коли літери очистили, виявилося, що вони склали сім слів, які складають напис на ханаанській мові зі змістом: «Нехай цей бивень допоможе видалити вошей з волосся і бороди».
Вчені підкреслюють, що це найдавніше речення з коли-небудь знайдених. У минулому літери знаходили вигравірувані на різних предметах подібного періоду, але вони складали лише одне або два слова.
Гребінець із стародавнього ЛахішуМЕНАХЕМ КАХАНА / AFP / EAST NEWS
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Наближаємось до відкриття гробниці Клеопатри та її коханця. Під землею знайшли тунель
Воші — проблема стародавніх
— Цей напис дуже людяний. У нас є гребінець і на ньому написано побажання, щоб він знищив вошей на волоссі та бороді. Сьогодні у нас є всі ці спреї, сучасна медицина, отрута. У давнину вони мали тільки це, – сказав проф. Йосеф Гарфінкель з Єврейського університету у Вашингтоні, який брав участь у дослідженні гребінця.
У свою чергу проф. Крістофер Роллстон з Університету Джорджа Вашингтона у Вашингтоні зазначив, що знахідка доводить, що в давнину навіть багаті та знамениті боролися з вошами. Звідки такий висновок? Як пояснює Єрусалимський археологічний журнал, слонова кістка була імпортним товаром у Палестині, і лише найбагатші могли дозволити собі виготовляти речі з неї.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Лазери і таємниці колишньої імперії
Перший алфавіт
Напис був написаний ханаанською мовою і був написаний першим алфавітом, який створили люди – ханаанським алфавітом. Раніше люди використовували різні типи письма, але не на основі літер, наприклад, графічні письма, такі як єгипетські ієрогліфи або в’язані письма інків гачком.
Ханаанський алфавіт був винайдений приблизно в 1800 році до нашої ери народами, що розмовляли семітськими мовами, які були знайомі з єгипетською системою письма. Цей алфавіт використовувався в різних формах протягом сотень років, головним чином у Леванті, а пізніше був стандартизований фінікійцями стародавнього Лівану. Вона стала основою для латини, грецької та більшості мов, якими сьогодні розмовляють європейці.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Археологічна знахідка під ринковою площею. «Можливо, це колишнє місце страти»
Єрусалимський археологічний журнал, Guardian, tvn24.pl
Основне джерело фото: МЕНАХЕМ КАХАНА / AFP / EAST NEWS