VV 191 — це система з двох галактик, розташована приблизно на відстані 700 мільйонів світлових років від Землі. Обидва космічні телескопи – Hubble і James Webb – об’єднали зусилля, щоб отримати нові знімки цієї частини космосу.
NASA опублікувало нове зображення пари галактик. Зображення було створено зі злиття фотографій, зроблених «космічними телескопами Хаббла» та Джеймсом Веббом.
«Ми могли очікувати більшого»
Це ще раз, коли обидва пристрої об’єднують зусилля та спостерігають за одним і тим же об’єктом. Нещодавно вони звернулися до астероїда Dimporphos, щоб зафіксувати момент, коли зонд DART влучає в нього. Їхні фотографії можна побачити ТУТ.
Також цього разу телескопи робили знімки на різних довжинах хвиль. Космічний телескоп Джеймса Вебба (JWST) може виявляти інфрачервоне світло, невидиме для людського ока, а Хаббл може спостерігати за галактиками як у видимому, так і в ультрафіолетовому світлі. Їхній еліптичний і спіральний дует галактик, відомий як VV 191, розташований приблизно на відстані 700 мільйонів світлових років від Землі.
– Завдяки поєднанню даних ми отримали більше, ніж могли очікувати, – сказав Рогір Віндхорст, науковець, який працює в команді JWST. «Нові дані дозволили нам відстежити світло, випромінюване яскравою еліптичною галактикою ліворуч, яка також петляє через спіральну галактику праворуч», — додав він.
Як зазначив учений, інфрачервоні дані JWST показують нам більш детально довгі спіральні рукави галактики, створюючи враження, що вони збігаються з білою еліптичною галактикою.
Подвійна галактика на знімках космічних телескопів Хаббла та Джеймса ВеббаNASA, ESA, CSA, Рогір Віндгорст (ASU), Вільям Кіл (Університет Алабами), Стюарт Вайт (Університет Мельбурна), команда JWST PEARLS
Зображення було створено в рамках програми спостережень під назвою Prime Extragalactic Areas for Reionization and Lensing Science (PEARLS). Попередні результати аналізів опубліковані в науковому журналі “The Astrophysical Journal”.
Вчені вибрали цю пару галактик із майже двох тисяч можливих об’єктів. Два небесних тіла здаються дуже близькими одне до одного, але насправді вони не взаємодіють. Тим не менш, вчені можуть відстежувати їх і порівнювати між собою.
– Пил, присутній у галактиках, дуже важливий, оскільки він змінює яскравість і кольори об’єктів на фотографіях. Його частинки також частково відповідальні за утворення нових зірок і планет, тому ми завжди намагаємося визначити його присутність у подальших дослідженнях, додав Віндхорст.
Гравітаційне лінзування
Але це не єдине захоплююче, що демонструє ця фотографія. Окрім пари галактик, тут також можна побачити явище під назвою гравітаційне лінзування. Це трапляється, коли галактика на передньому плані діє як збільшувальне скло для об’єктів позаду неї.
Дослідники використовували ту ж техніку, що і на перших фотографіях, зроблених Веббом. Як тоді заявило NASA, телескоп зробив «найглибше та найчіткіше інфрачервоне зображення далекого Всесвіту».
Ліворуч від еліптичної галактики є слабка червона дуга. Насправді це ще одна дуже віддалена галактика. Його світло було викривлено гравітацією об’єкта на передньому плані.
Подвійна галактика на знімках космічних телескопів Хаббла та Джеймса ВеббаNASA, ESA, CSA, Рогір Віндгорст (ASU), Вільям Кіл (Університет Алабами), Стюарт Вайт (Університет Мельбурна), команда JWST PEARLS
Зображення далекої галактики настільки слабке, що Хабблу не вдалося його вловити.
«Це моделювання допомагає нам відновити, скільки маси має кожна зірка і скільки темної матерії містять центри цих об’єктів», — сказав Віндгорст.
На додаток до звітів про VV 191, фон зображення розкриває більше таємниць глибин Всесвіту, які ще належить відкрити.
– Дві спіралі у верхній лівій частині еліптичної галактики подібні за розміром, але дуже різного кольору. В одному, мабуть, більше пилу, а в іншому — далі. Але нам або іншим астрономам потрібно отримати спектральні дані заздалегідь, щоб підтвердити це, додав дослідник.
Основне джерело фото: NASA, ESA, CSA, Рогір Віндгорст (ASU), Вільям Кіл (Університет Алабами), Стюарт Вайт (Університет Мельбурна), команда JWST PEARLS