Комета C/2022 E3 (ZTF), також відома як Зелена комета, буде найближче до нашої планети в ніч на середу. Востаннє вона побувала в околицях Землі, коли на ній ще жили неандертальці. Чи зможемо ми це побачити на власні очі?
У ніч з 1 на 2 лютого найближче до нашої планети наблизиться комета C/2022 E3 (ZTF), яку називають Зеленою кометою. Об’єкт, який був відкритий минулого року, буде відокремлений від Землі на 42 мільйони кілометрів. Це «всього» в 110 разів більше, ніж між Землею і Місяцем.
Раз на 50 тисяч років
C/2022 E3 (ZTF) — довгоперіодична комета, відкрита 2 березня 2022 року під час огляду неба Zwicky Transient Facility. Тоді він мав яскравість 17,3 зоряної величини і знаходився на відстані 640 мільйонів кілометрів від Сонця. Ймовірно, воно походить від хмари Оорта – гіпотетичної хмари пилу та льоду, яка оточує найвіддаленіші регіони Сонячної системи. Спочатку вважалося, що це астероїд, але потім було виявлено його кометний характер. Періодично з’являється на небі. Небесне тіло обертається навколо Сонця по довгій орбіті, яка проходить через далекі куточки Сонячної системи, і тому йому знадобилося дуже багато часу, щоб повернутися в околиці нашої планети.
– Його вирізняє те, що він наближається до Сонця лише раз на 50 000 років, – сказав Пшемислав Рудзь з Польської агенції коміксів. «C/2022 E3 представляє великий інтерес, тому що востаннє він відвідував околиці Землі в кам’яному віці, коли на Землі ще жили неандертальці та денисовці».
Комета C/2022 E3 (ZTF)Shutterstock
Для досвідчених спостерігачів
Комета рухається і в перигелії опиниться в сузір’ї Жирафа. Комета пройшла найближчу до Сонця точку своєї орбіти 12 січня на відстані 166 мільйонів кілометрів. 5 і 6 лютого комета пройде біля яскравої зірки Капелла, 10 і 11 лютого — в небі біля Марса (на відстані 1,5 градуса), а з 13 по 15 лютого — перед розсіяне скупчення Гіади, поблизу яскравої зірки Альдебаран.
Незначна, як для космічного об’єкта, відстань і яскравість комети найчастіше є запорукою успіху в спостереженнях навіть неозброєним оком. На жаль, через погодні умови його неможливо побачити на нічному небі. За прогнозами, в ніч із середи на четвер небо над більшою частиною Польщі буде хмарним.
Крім того, слід пам’ятати, що навіть у разі тимчасового прояснення для плідних спостережень необхідні відповідні навички. Як зазначає Кароль Вуйціцкі, автор сайту «З головою в зірках», досвідчений спостерігач зможе знайти його, якщо він перебуває в достатньо темному місці, а ніч безмісячна.
«Якби ви були під дійсно темним небом, подалі від міських вогнів, знаючи, куди дивитися, ви могли б побачити трохи розмиту, дуже слабку ділянку», — пояснює Вуйціцкі.
Вплив на Землю
Вважається, що комети мали величезний вплив на зовнішній вигляд нашої планети. Одна з теорій полягає в тому, що більша частина води в океанах походить від ядер комет.
– Коли мільйони років тому мільйони комет постійно бомбардували Землю, лід, що містився в них, розтанув, забезпечуючи навколишнє середовище водою, – пояснив Рудзь, зазначивши, що ця гіпотеза не була підтверджена. Однак це не єдина теорія, яку висунули дослідники. «На думку деяких вчених, підтверджений вміст органічних сполук, знайдених на поверхні комет, свідчить про те, що вони могли забезпечити Землю первинними будівельними блоками життя, які в результаті еволюції дали початок клітинному життю», – сказав він. експерт.
Комета C/2022 E3 (ZTF), знімок зроблений 24 грудня 2022 рокуДен Бартлетт
Основне джерело фото: Shutterstock