Зірку Вольфа-Райє WR 124 зафіксував космічний телескоп Джеймса Вебба. Це рідко спостережене небесне тіло є перехідним етапом між класичною зіркою та надновою. Його відстеження дозволить вченим краще зрозуміти процеси, які супроводжують загибель зірок і те, що від них залишається.
Космічний телескоп Джеймса Вебба (JWST) дозволяє зазирнути в різні куточки Всесвіту. Одним із перших небесних тіл, на які звернувся його об’єктив у 2022 році, стала зірка WR 124 у сузір’ї Стріла. Цей об’єкт, віддалений від нас на 15 тисяч світлових років, приховує темну таємницю – він близький до смерті.
Європейське космічне агентство (ESA) щойно опублікувало результати аналізу зібраних даних і приголомшливі фотографії.
Яскрава, масивна зірка
WR 124 — зірка Вольфа-Райє. Цей термін описує небесне тіло, яке, ймовірно, є завершальною стадією життя масивної зірки (у 30 разів перевищує масу нашого Сонця) безпосередньо перед тим, як вона стане надновою. Характерною особливістю зірок Вольфа-Райє є те, що вони викидають речовину з великою силою. Газ відступає й охолоджується, утворюючи ореол із пилу й газу, що добре видно на зображенні нижче. Наразі WR 124 викинув матеріал вагою до 10 сонць.
Зображення було зроблено в інфрачервоному діапазоні за допомогою інструментів NIRCam і MIRI. Вчені пояснюють, що використання цього методу дозволило збалансувати яскравість зоряного ядра WR 124 – зірки Вольфа-Райє є одними з найяскравіших об’єктів у Всесвіті. Завдяки цій процедурі астрономи можуть побачити детальну структуру газопилової туманності, що оточує небесне тіло.
WR 124 в об’єктиві JWSTESA/Webb
Кінець і початок
JWST зафіксував момент неминучої «смерті» зірки, але астрономів особливо цікавить пил навколо неї. Це невід’ємна частина функціонування Всесвіту. Він є притулком для формування зірок, сприяє формуванню планет. Таємничим є те, що такого пилу у Всесвіті більше, ніж можуть пояснити сучасні теорії про його утворення.
Захоплення WR 124 у цей період його існування унікальне ще з однієї причини. Не всі масивні зірки проходять коротку фазу Вольфа-Райє, перш ніж стати надновою.
Дослідники сподіваються, що завдяки детальним даним JWST вони зможуть пояснити подальші таємниці цих яскравих, нестабільних зірок.
Європейське космічне агентство, tvnmeteo.pl
Основне джерело фото: ESA/Webb