Те, що повільні прогулянки в лісі позитивно впливають на наше фізичне та психічне здоров’я, вже науково доведено. Однак дослідники задавалися питанням, яке почуття може відігравати найбільшу роль у цьому процесі. Міжнародна команда науковців провела аналіз, в якому, зокрема, взяли участь респонденти з Польщі. Результати виявилися несподіваними.
Саме звуки природи найбільше сприяють гарному самопочуттю людей під час прогулянок у лісі, згідно з міжнародним дослідженням, до якого також увійшли учасники з Польщі. Журнал «Ліси» опублікував статтю на цю тему.
За словами авторів дослідження, це відкриття ставить слух вище всіх інших почуттів, включаючи зір, який досі вважався найважливішим у створенні зв’язку між людьми та природним середовищем.
«Лісова лазня»
Дослідники на чолі з Монтсе Субірана Маларет, доктором філософії, доктором психології з Університету Барселони, у співпраці з дослідниками з Португалії, Великобританії та Мексики, а також терапевтами з Forest Therapy Hub, дійшли таких висновків після проведення дослідження в група з 1142 осіб з 35 країн світу (з них 40 осіб з Польщі).
Усі вони здійснили повільну, усвідомлену прогулянку лісом (її називають «лісовим купанням») із сертифікованим природним терапевтом. Потім усі заповнили анонімні анкети, підготовлені Forest Therapy Hub – групою професіоналів з усього світу, які проводять сеанси «лісового купання».
Переваги цього типу терапії були задокументовані в попередніх дослідженнях, які показали, що повільні прогулянки в лісі, розроблені гідом, можуть покращити здоров’я та фізичне та психічне благополуччя. Однак дослідження цього методу все ще проводяться.
Підтримка терапії
Заповнені після «лісової лазні» анкети складалися з 29 питань. Вони мали допомогти оцінити, які емоції та почуття супроводжують піддослідних під час сеансу та які елементи природи найбільше відповідають за позитивний вплив природи на самопочуття та благополуччя.
Виявилося, що звуки природи – наприклад, спів птахів, шум вітру в гілках дерев чи дзюрчання річок і струмків – найбільше сприяють самопочуттю, яке відчувають люди під час лікувальних прогулянок у лісі. Далі згадувалися такі елементи, як ландшафт, кольори, аромати квітів, рослин і землі, а також текстури природних елементів.
– Щоб почуватися добре, нам потрібно знайти ті елементи чи аспекти природи, які можуть забезпечити найкраще самопочуття та психофізичний стан. Наука нас у цьому підтримує, – прокоментував Алекс Гессе, директор Forest Therapy Hub.
За словами співавтора Кірстен МакЕван з Університету Дербі у Великій Британії, ці результати можуть допомогти терапевтам, використовуючи контакт із природою, краще підготувати свої сеанси.
Дослідження також виявило, що жінки (майже 78 відсотків досліджуваної групи) оцінили свої стосунки з природою вище, ніж чоловіки. Але, якщо говорити про найважливіші відчуття, які відчували учасники «лісового купання», то це було передусім щастя, потім спокій і відчуття контролю над ситуацією та важливості.
Основне джерело фото: Shutterstock