Британські вчені провели експеримент, під час якого кілька років не доглядали за газоном в одному з університетів. Натомість висадили там десятки видів квітів і дали їм рости. «Я був справді здивований масштабами змін на такій маленькій території», — сказав один із авторів статті.
Згідно з аналізами, опублікованими в науковому журналі «Ecological Solutions and Evidence», дикий луг є набагато кращим рішенням з точки зору екології, ніж підстрижений газон. Як відзначають автори роботи з Кембриджського університету, хоча доглянутий фрагмент зелені має свої переваги – наприклад, його можна використовувати для занять спортом, на природі він не сприяє. Дослідники також зазначили, що догляд за газоном є набагато дорожчим і трудомістким рішенням, ніж дозволити йому рости в його природному ритмі.
Кілька років спостережень
Група вчених почала свої спостереження в 2019 році. На знаменитому Задньому газоні вперше з 1772 року весь газон не був скошений. Натомість розсипали та дали рости суміш польових квітів – маків, волошок та ромашок. Згідно з нещодавніми спостереженнями, барвиста квітуча ділянка розміром з футбольне поле містила в 3,6 рази більше рослин, комах і павукоподібних, ніж газони поблизу.
Як зазначили дослідники, у 2021 році на лузі було приблизно в чотири рази більше видів рослин, які перебувають під загрозою зникнення, ніж коли це був доглянутий газон. Разом із квітами швидко з’явилися комахи, а слідом за комахами — різні види хижаків. Дослідники кажуть, що місцеві види кажанів тепер шукають їжу набагато частіше.
«Я була справді здивована масштабами змін на такій маленькій території», — захопилася еколог Сесілі Маршалл з Кембриджського університету.
Луг розпочав свою «роботу» з 33 видів рослин. Зараз на ньому росте щонайменше 51 інший. Як зазначено в дослідженні, вона залишилася сама, немає чоловіка, який б за нею доглядав, косив, удобрював і поливав.
Не тільки тварини, а й клімат
Дослідники вказали на інші переваги догляду за лугом. Наприклад, порівняно з газоном, він відбиває набагато більше сонячного світла. На думку дослідників, це може допомогти «підтримувати більш прохолодний міський мікроклімат перед обличчям майбутнього глобального потепління». Вони також додали, що такі зелені масиви можуть накопичувати вуглець, тому багато потенційних викидів припиняються. Вони підрахували, що приблизно 1,36 тонни викидів вуглекислого газу на гектар на рік можна зупинити щороку завдяки лузі. В основному це пов’язано з відсутністю необхідності косити та вносити добрива.
На цьому етапі варто зазначити, що ці прибутки були досягнуті завдяки експерименту, проведеному на невеликій ділянці зелені. Це означає, що навіть невеликі галявини можуть благотворно впливати на тваринний світ. Однак, якби подібне рішення було запроваджено в більших масштабах, наслідки були б приголомшливими.
– Багато людей косять свої газони, тому що вони це робили завжди. Існує думка, що підкошений газон свідчить про те, що ви краще доглядаєте за садом, сказав Стів Когілл, садівник з Кембриджського університету. Однак, додав він, розрив з цією вірою може виявитися справді хорошим рішенням.
Задоволеність студентів і співробітників
Дослідники також опитали студентів і співробітників коледжу, щоб оцінити їхню думку про більш дикий газон. Виявилося, що більшість відповідей були позитивними, а респонденти сказали, що віддають перевагу лузі, а не порожній галявині. Дехто навіть стверджував, що газони «стерильні та непривабливі», а галявина — як не парадоксально — «естетичніша».
Як зазначив Маршалл, міські газони – чудова можливість захистити біорізноманіття. – Люди, які роблять перший крок, можуть допомогти іншим побачити переваги. Поважні, відомі інституції можуть бути тут взірцем і впливати на громадську думку, додала вона.
Основне джерело фото: Shutterstock