20 березня ми відзначаємо Міжнародний день щастя. Він був заснований у 2012 році Генеральною Асамблеєю ООН. Звідки виникла ідея такого дня і чому була обрана саме ця дата? Як виявилося, йдеться про реалізацію проекту, метою якого є вирівнювання якості життя людей у світі.
Який Міжнародний день щастя відзначається 20 березня? Простіше кажучи, це спосіб розповісти людям про важливість щастя для життя людей у всьому світі. Як підкреслюють в ООН, щастя є фундаментальною метою людини. Тому організація закликає до більш збалансованого та справедливого підходу до економічного зростання, що сприяє щастю та процвітанню всіх націй. ООН хоче викорінити бідність, зменшити нерівність і захистити нашу планету. Ці три аспекти перераховані як вирішальні для досягнення процвітання та щастя. «Організація Об’єднаних Націй запрошує кожну людину будь-якого віку, кожну школу, бізнес і уряд приєднатися до святкування Міжнародного дня щастя», — йдеться на сайті ООН.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Коли ми святкуємо Всесвітній день Землі. Що це таке і яка його історія
Міжнародний день щастя. Звідки прийшла ідея
Проблему щастя в суспільстві вперше помітив у 1972 році король Бутану Джігме Сінг’є Вангчук. Він зазначив, що не варто оцінювати розвиток держави виключно через призму економіки – наприклад, зростання ВВП чи інвестицій, – а слід звернути увагу і на явища, які не можна виміряти цифрами. Король навіть створив показник – валове національне щастя. Відтоді він розраховується щороку на основі приблизно 300 анкет, заповнених громадянами Бутану. Результати цих досліджень порівнюються з року в рік. На їх основі уряд оцінює, чи в правильному напрямку розвивається країна.
Бутан надихнув міжнародну спільноту. У місті Вікторія в Канаді або в штаті Вермонт в США проводять подібні опитування серед жителів, але в трохи скороченій формі. У 2011 році на питання щастя в політиці звернув увагу радник ООН Джеймі Іллієн. Саме він запропонував створити Міжнародний день щастя, метою якого було б підвищення рівня щастя та усвідомлення щастя у світі. Його ідею сприйняв і реалізував тодішній Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун. 12 липня 2012 року Генеральна Асамблея ООН ухвалила резолюцію про встановлення Міжнародного дня щастя. Його запровадили з 2013 року всі 193 країни-члени ООН.
Міжнародний день щастя. Чому ми святкуємо його 20 березня
Чому Міжнародний день щастя 20 березня? Це символічна і унікальна дата – саме тоді настає рівнодення – сонце стоїть точно над екватором, день і ніч тривають майже рівно 12 годин, наша зірка заходить точно на заході і сходить точно на сході. Рівнодення відчувають люди в усіх частинах світу, що збігається з ідеєю Міжнародного дня щастя, який також має стосуватися всіх.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: П’ять країн, найкращих для виховання дітей. Чотири знаходяться в Європі
Рейтинг найщасливіших країн світу
Разом з Міжнародним днем щастя ООН створила Всесвітній звіт про щастя. Він вимірює та порівнює рівень щастя в різних країнах світу. Враховуються питання екології, соціального та економічного добробуту. 20 березня 2023 року було опубліковано звіт найщасливіших країн світу цього року. Перше місце шостий рік поспіль посіла Фінляндія, за нею йде Данія. Третє місце на подіумі посіла Ісландія. Середня в рейтингу – Польща, яка займає 39 місце, останнє місце в рейтингу, 137, посідає Афганістан.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Найкращі лікарні Європи 2023. Найбільше нагороджених лікарень у нашого сусіда
worldhappiness.report/un.org
Основне джерело фото: Shutterstock