Молі можуть бути такими ж ефективними запилювачами, як і бджоли. Дослідження британських вчених показують, що ці комахи відвідують багато видів рослин і переносять велику кількість пилку, але чутливі до змін у природному середовищі. Зменшення їх популяції може мати серйозні наслідки для міських екосистем.
Завдяки бджолам ми можемо насолоджуватися багатьма видами квітів і фруктів. Ці корисні комахи є запилювачами — вони переносять пилок із пиляків рослин на маточки, завдяки чому рослини дають плоди та насіння. Як показує дослідження, опубліковане в журналі “Ecology Letter”, не тільки бджоли можуть відігравати таку роль в екосистемах.
Дерева, квіти та фрукти
Вчені з Університету Шеффілда вирішили перевірити, наскільки ефективними запилювачами є міль. Для цього вони зловили 443 молі, що належать до 67 видів, і зібрали зразки пилку, який прилип до їхніх ніжок. Потім дослідники використали секвенування ДНК, щоб визначити, з яких рослин походить пилок. Контрольну групу склали бджоли, виловлені на тій же території.
Як виявилося, метелики несли більше пилку, ніж вважалося раніше – її виявили на лапках 55 відсотків виловлених метеликів. Генетичне дослідження показало, що ці тварини відвідують багато видів рослин, включаючи міські дерева та фруктові культури. Різноманітність запилених видів можна порівняти з різноманітністю, досягнутою бджолами.
«Ми виявили, що молі, ймовірно, запилюють ряд видів рослин, у тому числі багато диких, які не запилюються бджолами», — пояснив Стюарт Кемпбелл, співавтор дослідження. «З нашого дослідження ясно, що запилення досягається через складні мережі комах і рослин.
Боротьба за екосистему
Результати також показали, що молі та бджоли, спіймані в міських районах, несуть менш різноманітний набір пилку, сказала Емілі Елліс, провідний автор дослідження. Це пов’язано з тим, що в містах менше видів рослин, і багато з них є чужорідними видами, що може перешкоджати комахам взаємодіяти з квітами. Це може загрожувати як комахам, так і цілим екосистемам, а через складний життєвий цикл молі особливо чутливі до змін навколишнього середовища.
«Люди цінують міль менше, ніж бджіл, і часто не звертають уваги на них з точки зору збереження», — сказала вона. «Однак ми бачимо, що потрібно докласти зусиль для підвищення обізнаності про важливу роль, яку ці комахи відіграють в екосистемах, особливо тому, що популяції молі різко скоротилися за останні 50 років».
Вчені пояснили, що при плануванні зелених насаджень слід подбати про те, щоб насадження були різноманітними та дружніми до різних видів комах. Це зробить як рослини, так і комах більш стійкими до наслідків зміни клімату.
«Ми можемо дізнатися, які види рослин є найкращим джерелом їжі для комах, і використовувати цю інформацію, щоб краще піклуватися про всіх наших запилювачів», — додав Кемпбелл.
Основне джерело фото: Adobe Stock