Пацієнти зі старими типами ендопротезування кульшового суглоба можуть мати більший ризик розвитку серцевих захворювань, кажуть британські дослідники. Вони виявили, що метали в старих ендопротезах можуть витікати в кров і викликати збій у роботі серця.
Дослідження провели вчені з Університету Стратклайда в Глазго, а його результати оприлюднило в середу The Guardian. Дослідники прийшли до висновку, що пацієнти зі старими типами ендопротезування кульшового суглоба можуть мати вищий ризик серцевих захворювань через метали, які вони містять, зокрема кобальт і хром. Вважається, що іони цих металів з часом «відриваються» від імплантатів і потрапляють у кров, що може викликати пошкодження м’язів, кісток і внутрішніх органів.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Все більше молодих людей помирає від серцевого нападу. Кардіолог про можливі причини
Ендопротез кульшового суглоба – шкідливість
З 2008 року лікарі висловлюють занепокоєння щодо старих ендопротезів кульшового суглоба. У наступні роки з’являлося все більше доказів того, що ці пацієнти можуть мати вищий ризик розвитку серцевих захворювань. У 2012 році Управління з регулювання лікарських засобів і медичних пристроїв Великобританії (MHRA) випустило вказівки, в яких рекомендовано проходити щорічні аналізи крові або МРТ пацієнтам, які їх пройшли.
Зараз британські вчені ще більш детально вивчили 30 пацієнтів, які мають протезування кульшового суглоба. Для цього було використано спеціалізоване ультразвукове дослідження, що дозволяє проаналізувати ступінь деформації міокарда (GLS, global longitudinal strain). «Це набагато точніший показник серцевої скоротливості, ніж ехокардіограма (ультразвукове дослідження серця), але воно не проводиться регулярно», — сказала Сьюзан Каррі, співавтор дослідження.
Ендопротезування кульшового суглоба збільшує ризик серцевих захворювань
Як підкреслив Керрі, у всіх випробовуваних були нормальні результати ехокардіограми, але при детальному огляді виявилося, що у деяких з них спостерігаються порушення скорочувальної здатності серця. Дослідники встановили, що присутній в ендопротезах кобальт, потрапляючи в кров, впливає на рівень кальцію в клітинах серця і тим самим знижує їх здатність до скорочення. Це, у свою чергу, може призвести до серцевої дисфункції та зниження працездатності у деяких пацієнтів.
«Хоча не всі імплантати містять кобальт, у тих, які містять кобальт, рівень кобальту може підвищуватися в крові пацієнтів, а метал може накопичуватися в різних органах тіла, включаючи серце», — зазначив Каррі. Вона підкреслила, що лише невеликий відсоток пацієнтів може мати ризик розвитку серцевих захворювань. Проте в результаті попадання металів з ендопротеза в кров «може розвинутися серцева недостатність, і це не можна ігнорувати».
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Скільки хвилин на день ходити, щоб знизити ризик передчасної смерті. Нове дослідження дає відповідь
Основне джерело фото: Shutterstock