У New Hope Fertility Center у Нью-Йорку за допомогою напівавтоматизованої процедури in vitro народилися дві дівчинки, повідомляє MIT Technology Review. Це перший випадок, коли така техніка використовується. Проте вчені працюють над різними вдосконаленнями існуючих методів штучного запліднення.
– Це божевілля, чи не так? Вони сказали мені, що досі це завжди робилося вручну, – розповів MIT Technology Review батько однієї з дівчат. Як зізнався чоловік, який побажав залишитися неназваним, вони з партнеркою вже кілька разів намагалися зачати дитину за допомогою класичного in vitro, але безуспішно.
І його дочка, і друга дівчинка народилися завдяки яйцеклітинам, які були запліднені за допомогою спеціально сконструйованого робота. Як підкреслюють інженери стартапу, відповідальні за дизайн пристрою, наразі він дозволяє лише частково автоматизувати процедуру. За словами представників компанії, успіх процедури – це, однак, перший крок до потенційного зниження витрат і поширення методу in vitro в майбутньому. Також говорять про планову, повну автоматизацію штучного запліднення.
Перші діти, зачаті за допомогою робота
Проривне запліднення здійснив Едуард Альба, один з інженерів, який раніше не мав досвіду роботи в галузі репродуктивної медицини. Процедура складалася з кількох етапів. Почалося це з ручного введення сперми в ін’єкційну голку, яку потім встановили в руку робота. Як повідомило пізніше MIT Technology Review, один з інженерів за допомогою спеціально модифікованого контролера ігрової приставки почав керувати голкою, прикріпленою до руки. Весь час спостерігаючи за яйцеклітиною під мікроскопом, він направляв її, поки вона не досягла потрібного положення. Потім він випустив сперму всередину неї.
«Концепція чудова, але це лише маленький крок», — каже Джанп’єро Палермо, лікар із репродуктивної медицини в Weill Cornell Medical Center, якому приписують розробку методу ін’єкції ICSI. Як підкреслює Палермо, на його думку, «це ще не повністю роботизований ICSI», через те, що завдання виконуються вручну, наприклад, розміщення сперми всередині ін’єкційної голки.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: ВООЗ: кожна шоста людина у світі торкається проблеми безпліддя
Як може змінитися процедура in vitro в майбутньому?
Стартап подав заявку на патент на «біочіп», який містив би все, що використовується для проведення in vitro. Коли його запитали, як це працює, Сантьяго Мунне, керівник відділу інновацій у компанії, пояснює: «Подумайте про коробку, куди ви поміщаєте сперму та яйцеклітини, і через п’ять днів з’являється ембріон», — каже він.
За даними MIT Technology Review, інші клініки та компанії також працюють над вдосконаленням штучного запліднення. Фахівці з клініки лікування безпліддя Колумбійського університету сконструювали робота, який дозує потрібну кількість поживних речовин, необхідних для правильного розвитку ембріонів. Тим часом вчені стартапу, заснованого австралійським ембріологом Джеремі Томпсоном, націлилися на інший аспект процедури. Використовуючи 3D-друк, вони сконструювали щось на зразок «коробки або клітки, що оточує ембріон». Їх винахід полягає в тому, щоб підвищити безпеку ембріонів під час перенесення або заморожування.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Сім років програми in vitro та народжених 427 дітей. Лодзь про програму, яка замінила державну допомогу
Процедура in vitroPAP/Adam Ziemienowicz
Основне джерело фото: Shutterstock