Окситоцин іноді називають «гормоном любові» або «гормоном обіймів» через роль, яку він відіграє у функціонуванні міжособистісних зв’язків. Нове дослідження, однак, ставить під сумнів думку про те, що це має вирішальне значення для романтичної прихильності. Принаймні для одного виду тварин.
Дослідники з Медичної школи Стенфордського університету та двох інших установ виявили, що зменшення впливу окситоцину на лугових полівок не змінює поведінку цих гризунів — вони залишаються моногамними, дбайливими батьками, якими завжди були. “Як ви можете собі уявити, це серйозне (відкриття – ред.)”, – сказав доктор Нірао Шах, доктор медичних наук, професор психіатрії та поведінкових наук і нейробіології в Медичній школі Стенфордського університету, цитований у заяві на веб-сайті Stanford Medicine.
Як зазначається в релізі, «не так багато тварин є люблячими батьками». Проте лугових полівок вважають «рекламою довічного шлюбу та сімей у двох поколіннях». чому Представники виду встановлюють тривалі моногамні стосунки, обіймають своє потомство, щоб зігріти його, і наражають себе на небезпеку, шукаючи своїх дитинчат, коли ті заблукають занадто далеко від гнізда. Експерименти показали, що особини, позбавлені окситоцину, довго залишалися разом після спарювання, виявляли агресію до інших особин протилежної статі, матері вигодовували дитинчат, а батьки допомагали, забезпечуючи їм тепло, чистоту і близькість.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Чи може нам загрожувати грибок-зомбі?
Окситоцин на службі медицини
Окситоцин, який довгий час вважався важливим для спаровування ссавців і хорошого батьківства, був підданий численним клінічним випробуванням з припущенням, що він може допомогти людям з шизофренією та розладами аутистичного спектру соціалізуватися. Результати нового дослідження, опубліковані 27 січня на сайті наукового журналу Neuron, серйозно ставлять під сумнів це припущення.
Вчений про «неточні» лікиShutterstock
За словами Шаха, попередні дослідження покладалися на ліки, які могли працювати «неточно». Ліки можуть впливати на ділянки, не пов’язані з конкретним дослідженням, або зберігатися в тканинах або на поверхні клітин довше, ніж хотілося б вченим, даючи хибні результати. «Введені агенти ніколи не бувають на 100% ідеальними в імітації дії речовини, яку вони повинні відображати», – підкреслив дослідник.
Опубліковані результати є плодом 15 років досліджень. Жоден не продемонстрував критичної ролі рецепторів окситоцину в просоціальній поведінці, принаймні у лугових полівок.
Дослідники підкреслюють, що результати нового дослідження не обов’язково означають, що окситоцин не відіграє тієї ролі, яка йому приписувалася досі. Можливо, «окситоцин просто не потрібен для товариськості, яку йому давно приписували», — йдеться на веб-сайті Stanford Medicine.
Окситоцин – що це?
Окситоцин – це гормон, який виробляється в гіпоталамусі головного мозку. Доведено, що його рівень часто підвищується в перший період романтичних стосунків, коли люди обіймаються, займаються сексом або відчувають оргазм. Окситоцин також виконує багато інших функцій в організмі людини, наприклад, викликає скорочення під час пологів і підтримує лактацію.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Найдовші шлюби в історії. Книга рекордів Гіннеса доводить, що кохання може бути вічним
Медична школа Стенфордського університету, Neuron, tvn24.pl
Основне джерело фото: Shutterstock