Згідно з новим дослідженням, одна безсонна ніч старить мозок людини в середньому на один-два роки. До такого висновку вчені прийшли за допомогою магнітно-резонансної томографії. Однак, як заспокоює, ці зміни не були постійними.
Команда вчених з Німеччини, Данії, Швейцарії, США та Китаю опублікувала результати своїх останніх досліджень 20 лютого в науковому журналі “Journal of Neuroscience”. Вони проаналізували дані МРТ 134 здорових добровольців із середнім віком 25 років, щоб побачити, як недосипання вплинуло на вік людського мозку. Відомо, що погіршення якості сну часто супроводжує процес старіння, і навпаки: порушення сну можуть прискорювати процес старіння. “Однак невідомо, що станеться з віком мозку, якщо ми самі змінимо умови сну”, – сказали вони.
Нестача сну старить мозок
Дослідники розділили людей, які брали участь у дослідженні, на чотири групи, а потім перевірили вплив зміни тривалості сну на вік їх мозку. Вік мозку – це різниця між зареєстрованим віком і віком, оціненим на основі даних візуалізації мозку. Таким чином за допомогою алгоритму машинного навчання brainageR було визначено вік мозку кожного з 134 учасників дослідження. Він проаналізував дані МРТ на основі того, як зазвичай виглядає здоровий мозок у певному віці з точки зору об’єму тканин і рідини.
Кожного учасника спочатку тестували після восьмигодинного перебування в ліжку, а потім після більш короткого відпочинку наступної ночі. До найцікавіших висновків прийшли дослідження мозку людей, які не спали принаймні 24 години. Результати показали, що одна безсонна ніч старить мозокg в середньому один-два роки. «Ми постійно спостерігали, що повне позбавлення сну збільшує вік мозку на 1-2 роки» порівняно з віком, виміряним до безсонної ночі, йдеться в дослідженні. Однак ці ефекти не були постійними. «Цікаво, що після однієї ночі відновного сну вік мозку не відрізнявся від початкового», — відзначили дослідники.
Ці висновки узгоджуються з попередніми дослідженнями, які показали, що в мозку, позбавленому сну, відбувається кілька типів змін, включаючи зміни в розподілі рідини та об’ємі сірої речовини. Проте нове дослідження є першим, яке вимірює вплив цих змін на вік мозку. Дослідники також відзначили, що вік мозку істотно не змінюється при серйозному недосипанні (три години сну за одну ніч) або при хронічному частковому обмеженні сну (п’ять годин у ліжку протягом п’яти ночей поспіль). Значна зміна віку мозку відбувалася лише після повністю безсонної ночі.
Вплив депривації сну на старіння мозкуShutterstock
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: П’ять правил хорошого сну, які можуть продовжити життя на кілька років
Недосипання в різному віці
Один з авторів, доктор Девід Елменгорс з Інституту неврології та медицини в Forschungszentrum Jülich, Німеччина, вказав на деякі недоліки дослідження. В інтерв’ю порталу Live Science він зазначив, що масштаби дослідження були відносно невеликими, тобто тестувалася невелика група добровольців.
Крім того, мозок може старіти з різною швидкістю в різних вікових групах. У зв’язку з цим д-р Елменгорс зазначив, що для того, щоб краще зрозуміти вплив депривації сну на вік мозку, майбутні дослідження слід розширити, щоб включити людей, які відчувають хронічну депривацію сну, наприклад, змінних працівників.
Сон – скільки він повинен тривати?
Сон має вирішальне значення для здоров’я та функціонування людського організму. Він відіграє важливу роль у консолідації спогадів і процесу навчання, а також очищає мозок від токсинів. Депривація сну, у свою чергу, впливає на погіршення когнітивної діяльності та психічного стану.
Дослідження, проведене у 2022 році вченими з Кембриджського університету у Великій Британії та Університету Фудань у Китаї, показало, що сім годин є ідеальною тривалістю сну для людей похилого та середнього віку. На практиці, однак, тривалість сну також повинна бути адаптована до індивідуальних потреб організму.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Вчені: популярний підсолоджувач може збільшити ризик інфаркту та інсульту
Journal of Neuroscience, Live Science, tvn24.pl
Основне джерело фото: Shutterstock