Згідно з новим дослідженням, ядро Місяця схоже на ядро Землі. Вчені з Франції використовували дані місячних місій і гравітаційних зондів, щоб визначити, що наш супутник, швидше за все, має тверде внутрішнє ядро та рідке зовнішнє ядро. Дані також свідчать про значну активність в мантії Місяця.
Що всередині Місяця? Це питання довгий час залишалося без відповіді – деякі астрономи вважали, що наш супутник – це просто великий шматок породи, а деякі прихильні до гіпотези, що під його поверхнею є рідке або навіть тверде ядро. Як показує дослідження, опубліковане в Nature, Silver Globe, швидше за все, характеризується досить складною внутрішньою структурою.
Маленький, але важливий
Дослідники з Університету Лазурного берега та Сорбонни використовували у своєму аналізі геологічні дані місячних місій «Аполлон» і інформацію, надіслану зондами GRAIL (Gravity Recovery and Interior Laboratory), які вивчали гравітаційне поле нашого супутника. На їх основі вони розробили різні комп’ютерні моделі внутрішнього простору небесного тіла і вибрали ту, яка найбільше відповідає дійсності.
Як виявилося, всередині Місяця, швидше за все, є внутрішнє тверде ядро, швидше за все залізне, радіусом близько 258 кілометрів. Він оточений зовнішнім ядром – рідким шаром радіусом 362 км. Дослідники припускають, що відносно малий розмір внутрішнього ядра – лише близько 15 відсотків діаметра супутника – ускладнює його пошук. Він покритий не тільки тонкою кіркою, але і товстим шаром мантії, що тягнеться під нею.
МісяцьСтудія наукової візуалізації NASA
Рухи всередині Місяця
Дані також показують, що в мантії Місяця відбувається рух розплавлених порід. Важчий матеріал падає до ядра, виштовхуючи легші розігріті породи до поверхні. Дослідники вважають, що цей процес може бути джерелом багатьох елементів, присутніх на поверхні Срібної кулі, включаючи залізо.
У 2011 році з’явилися дані місій «Аполлон», які свідчать про те, що зовнішнє ядро Місяця складається з розплавленого заліза з частково розплавленим перехідним шаром у місці зустрічі з мантією. Вони також вказали, що в самому центрі Срібної кулі є тверде внутрішнє ядро радіусом 240 кілометрів. Нове дослідження підтверджує оцінки вчених NASA.
Основне джерело фото: Студія наукової візуалізації NASA