Нещодавно виявлений гриб можна використовувати для боротьби з нашестям омели в польських лісах. Для боротьби з неприємним паразитом оперізувального лишаю вчені хочуть використовувати мікроорганізми виду Septoria krystynae, які пошкоджують його листя. Цей спосіб боротьби з популяцією омели не тільки безпечний для навколишнього середовища, але й може бути дуже ефективним.
омела звичайна (Альбом Viscum) нагадує нам про Різдво. Хоча зазвичай ми згадуємо про це лише під час відпусток, цей напівпаразит присутній в екосистемах цілий рік, завдаючи великої шкоди лісам, садам і розсадникам. Рослина, яка раніше зустрічалася переважно на листяних деревах, все частіше з’являється на хвойних породах, у тому числі на сосні звичайній, яка зазвичай культивується в Польщі (Сосна звичайна). Вчені підозрюють, що поширення омели на хвойні дерева пов’язане зі зміною клімату.
Як пояснив Себастьян Піскорскі з кафедри альгології та мікології, біології та захисту навколишнього середовища Лодзького університету, розвиток омели призводить до загибелі дерев, оскільки паразит не лише витягує воду та мінеральні солі з хазяїна, але й сприяє поширення захворювань. Водночас боротися з омелою дуже складно – у світі в боротьбі з нею використовують механічні методи видалення та хімічні засоби, але, на жаль, вони лише частково ефективні.
Гриб омела
У багатьох країнах використовуються також біологічні методи боротьби з шкідливими рослинами з природними паразитами даного виду. До теперішнього часу відомо кілька видів, які паразитують на омелі, але жоден з них не вивчений достатньо. Вчені з факультету біології та захисту навколишнього середовища Лодзького університету та Інституту лісових наук Білостоцького технологічного університету хочуть змінити це.Вони розпочали дослідницький проект із пошуку видів грибів, які обмежуватимуть ріст і розвиток рослин. омела.
– Ми збираємо рослини омели з усієї країни і перевіряємо, чи не мають вони ознак захворювання. Якщо вони спричинені грибами, ми вирощуємо їх на штучних субстратах у лабораторних умовах, щоб піддати їх мікроскопічному аналізу та генетичному тестуванню, – пояснив Піскорський.
В ході досліджень вченим вдалося відкрити і описати новий вид мікроскопічного гриба, який і отримав назву Krystynae septoria. Цей гриб, знайдений Мареком Волковицьким з Інституту лісових наук Біловезької пущі, є паразитом омели звичайної та викликає хворобу під назвою септоріоз, яка проявляється плямистістю листя.
Омела звичайна на деревіShutterstock
Заходи біологічного захисту
Як пояснила Малгожата Рушкевич-Міхальська з кафедри альгології та мікології Лодзького університету, яка проводить дослідницький проект, чи S. krystynae можна використовувати для боротьби з нашестям омели, це залежить від багатьох факторів.
– Варто пам’ятати, що гриб – це не хімічний засіб, який ми застосовуємо і отримуємо 100% ефективність, – пояснила вона, – Гриби – це живі організми, які можуть мутувати та пристосовуватися до нових умов.
Вона додала, що гриби можуть захоплювати фрагменти генів інших організмів і вбудовувати їх у власну ДНК. Ця здатність дозволяє їм легше пристосовуватися до фізіології цих організмів і ефективніше на них паразитувати. Однак легко уявити, що ця здатність може бути і небезпечною.
Науковці хочуть знати всі гриби, що паразитують на омелі, що атакує польські ліси. На основі цих спостережень можна буде провести тести на патогенність різних видів грибів по відношенню до геміпаразиту.
Проблемою для соснових насаджень стає омелаНаціональні ліси
Основне джерело фото: Shutterstock