Зміна часу навесні та восени викликає все гучнішу дискусію. Передбачалося, що це дозволить краще використовувати сонячне світло та зменшити споживання енергії. Проте не бракує голосів, що часи змінюються, і тепер перестановка годинників приносить більше проблем, ніж користі. Чи дійсно зміна часу рятує нас?
У Польщі, як і в усьому Європейському Союзі, час переводять двічі на рік: в останню неділю березня та в останню неділю жовтня. У 2022 році перехід з літнього на зимовий час відбудеться в ніч з 29 на 30 жовтня, тоді стрілки годинників мають перевести на одну годину назад – з 3 години на 2 годину.
Однак сезонні зміни годинників викликають все більше дискусій, і більшість європейців хотіли б обійтися без них. Згідно з дослідженням Єврокомісії за 2018 рік, аж 84 відсотки. Європейці виступають за скасування переведення часу. Подібні результати показало опитування CBOS 2019 року, яке показує, що понад 78 відсотків. Поляки виступають за відмову від переведення часу. Більшість людей хотіли б, щоб літній час застосовувався протягом усього року.
Запровадження переведення часу мало бути рішенням, що передусім зменшить споживання енергії. Прихильники його скасування стверджують, однак, що цей релікт і зміна часу не приносять жодної користі – ні економічної, ні здоров’ю. Чи справді так?
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Перехід на зимовий час. Коли ми переставляємо годинники?
Зміна часу – це економія?
У 2018 році портал Wysokienapiecie.pl цитував результати дослідження впливу зміни часу на споживання енергії. Результати показали, що в Німеччині зміна часу двічі на рік дає близько 0,8 відсотка. економія на використанні енергоефективного освітлення в будинках. У свою чергу, чеський аналіз 162 різних досліджень з усього світу показав, що літній час становив у середньому 0,34 відсотка. економія споживання енергії в усій економіці, і навіть менше в більшості європейських країн. “За оцінками експертів, це насправді незначні значення і багато в чому залежать від географічного розташування”, – йдеться в повідомленні. Країни Європи, розташовані далі на південь, мали більше виграти від переведення годинника.
Однак одна з цих країн – Італія – на початку вересня отримала запити, які також підтримують відхід від зміни часу. Італійське товариство екологічної медицини закликало не скидати годинники та дозволити перехід на літній час. Представлене дослідження показує, що це не зміна часу, а те, що літній час застосовується цілий рік, принесе Італії щорічну економію 500 мільйонів євро та скорочення викидів вуглекислого газу на 200 тисяч. тон. Згідно з даними Terna Rete Italia, літній час, який зараз діє протягом шести місяців, тобто додаткова година сонячного світла, заощадив Італії в 2004-2018 роках 9,1 мільярда кВт-год, що призвело до економії близько 1,5 мільярда євро.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Перехід на літній час допоможе вам зменшити рахунки за електроенергію? Вчені закликають не переводити годинники
Введіть літній час
Концепція зміни часу бере свій початок ще в 17 столітті, коли один із засновників США Бенджамін Франклін представив ідею перестановки годинників, щоб краще адаптувати діяльність людини до часу, коли більше світла. Перші в світі годинники були перевезені Німеччиною в 1916 році. Тоді європейські країни домовилися про зсув у часі під час нафтової кризи 1970-х років і в умовах зростання цін на енергоносії. Тоді було вирішено, що потрібно економити електроенергію та ефективніше використовувати сонячну енергію, прийнявши рішення про введення літнього часу. У Польщі час переводили в 1946-1949 та 1957-1964 роках, а потім він постійно змінювався з 1977 року.
В принципі, запровадження переведення часу мало зробити так, щоб взимку вранці ставало світліше, а ввечері темніше. Це мало змусити людей споживати менше електроенергії, починаючи свою діяльність після світанку та закінчуючи її в сутінках. На думку противників зміни часу, сьогодні подібні аргументи втрачають актуальність, у тому числі через те, що поширеним є використання енергозберігаючих лампочок, а також використання штучного освітлення незалежно від часу доби, наприклад, на робочих місцях.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Підприємці з подвійним зсувом часу. Чіткі результати опитування
Противники зміни часу
Якби літній час був цілий рік, то взимку світанок і сутінки наступали б на годину пізніше. Прихильники цього рішення стверджують, що взимку більшість поляків все одно починають день до світанку, і, відмовившись від зміни часу, можна було б закінчити роботу чи навчання, поки ще світає. Крім того, подовжений світловий день у вечірній час дозволить людям більше часу проводити на свіжому повітрі, що позитивно вплине як на здоров’я, так і на, наприклад, торгівлю.
Також звертається увага на технологічні зміни, які відбулися після запровадження обов’язку змінювати час у всій Європі. Коли запроваджувався перехід, не було поширених сьогодні рішень з енергозбереження, а з іншого боку, на порядку денному не було так багато побутової техніки та аудіо/відео пристроїв, як сьогодні. «З точки зору домогосподарства, найбільше енергії споживають не лампочки, якими ми освітлюємо будинок, а інші прилади, такі як посудомийні машини чи холодильники, які працюють цілодобово. – і енерговитратні, сьогодні ми замінюємо їх на світлодіодні лампи, тому тепер ця економія при зміні часу на годину не має великого значення”, – зазначив в аналізі з цього приводу проф. Маріуш Кіця, декан економічного факультету UMCS.
Експерти зазначають, що сьогодні попит на електроенергію щорічно не змінюється залежно від того, літній чи зимовий час. – Зміна часу полягає в основному у зміщенні та скороченні тривалості вечірнього піку (споживання енергії – ред.), але якщо ми подивимося на загальне споживання енергії, то суттєвих відмінностей немає: трохи нижчий попит восени внаслідок зміна часу усувається весняним переведенням годинників, – зазначає Мацей Вапіньскі з Polskie Sieci Elektroenergetyczne в інтерв’ю tvn24.pl. Іншими словами, зміна часу означає, що, хоча взимку ми економимо гроші вранці, влітку вони нівелюються, коли ранок починається на годину пізніше.
Тому Мацей Вапінський наголошує, що «з точки зору економії електроенергії зміна часу не має великого значення» і «енергія не є одним із важливих аспектів розгляду відмови від зміни часу з зимового на літній». – Зміна часу особливо не впливає на кількість попиту на електроенергію, але лише на тривалість вечірнього піку, тобто періоду вдень, коли попит на електроенергію найвищий, – каже Вапінський.
Зміна часу – проблеми
Окрім можливої економії енергії, обговорюються й інші наслідки сезонної зміни часу. Зазначається, що це створює проблеми в багатьох галузях економіки, в т.ч проблеми в залізничному транспорті, такі як погодинний простой, затримки або зміни в розкладі на одну ніч. У банківському секторі можуть виникнути проблеми, пов’язані з доступом до банківських послуг, наприклад, проблеми з прийомом платіжних карток, транзакційними системами, затримкою переказів або непрацюючими банкоматами. При переході на зимовий час нічні працівники повинні мати більше часу на роботі, тому вони мають право на додаткову відпустку або зарплату, що створює додаткові витрати для роботодавця. Дехто також стверджує, що зсув у часі та пов’язані з ним біологічні наслідки на деякий час роблять працівників менш продуктивними, дітям доводиться ходити до школи, поки ще темно, і що ризик злому та крадіжок зростає через швидке настання сутінків.
Чотири роки тому Європейська комісія повідомила, що дослідження показують, що енергозбереження від переведення годинника «тепер незначне, і громадяни все частіше скаржаться на негативний вплив цих змін на їхнє здоров’я». Згідно зі звітом польської асоціації Business Center Club (BCC) від 2021 року, «збереження зміни часу є анахронізмом і сприяє багатьом негативним наслідкам для здоров’я та економіки. Зміна часу порушує біологічний годинник, ритм якого є фундаментальним для здоров’я кожної людини». В опитуванні, проведеному BCC, понад 88 відсотків. підприємці вважають невиправданим змінювати час двічі на рік, а для 87 відс респондентів зміна часу не приносить економії у вигляді меншого споживання електроенергії.
Однак думки щодо цього питання залишаються розділеними, оскільки дослідження, проведені в різних країнах і різними установами, часто показують різні результати. «Дослідження не дають чітких висновків, але в цілому показують, що завдяки зміні часу ми можемо економити менше 1% річних витрат на електроенергію, що небагато. Масштаби економії витрат на споживання електроенергії в цілі економіки схожі», – каже проф. Маріуш Кіця.
У звіті за 2016 рік американський банк JP Morgan Chase також наголошує, що економічні наслідки зміни часу важко оцінити. Однак було зазначено, що в результаті запровадження літнього часу «переваги зниження витрат на освітлення значною мірою нівелюються збільшенням витрат на кондиціонування повітря протягом дня та вищими потребами в енергії під час темного ранку в літній час».
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Спимо на годину довше. Як зміна часу впливає на здоров’я?
Зміна часу все ще залишається
Поки що жодних рішень щодо скасування або збереження переведення часу не приймалося. Скасування обов’язку переведення годинника в Європі мало набути чинності у 2021 році – цього хотів Європарламент у резолюції, проголосованій двома роками раніше. Однак пізніше робота над змінами застопорилася, а європейські уряди досі не зайняли спільної позиції з цього приводу, заявивши, що спочатку хочуть знати оцінку впливу можливих змін, підготовлену Єврокомісією.
Наразі Єврокомісія рекомендує продовжити переведення годинників до 2026 року. “Наступні п’ять років, поки Єврокомісія не повернеться до роботи над припиненням переведення часу, діятиме зимовий і літній час. Робота над відходом від переведення часу призупинена на європейському рівні до пандемії”, – йдеться в повідомленні. повідомлення Мінрозвитку та технологій від жовтня 2021 року.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: США хочуть припинити зсув часу. Є перший крок
tvn24.pl, Wysokienapiecie.pl, UMCS, JP Morgan Chase
Основне джерело фото: Shutterstock
Зміна часу навесні та восени викликає все гучнішу дискусію. Передбачалося, що це дозволить краще використовувати сонячне світло та зменшити споживання енергії. Проте не бракує голосів, що часи змінюються, і тепер перестановка годинників приносить більше проблем, ніж користі. Чи дійсно зміна часу рятує нас?
У Польщі, як і в усьому Європейському Союзі, час переводять двічі на рік: в останню неділю березня та в останню неділю жовтня. У 2022 році перехід з літнього на зимовий час відбудеться в ніч з 29 на 30 жовтня, тоді стрілки годинників мають перевести на одну годину назад – з 3 години на 2 годину.
Однак сезонні зміни годинників викликають все більше дискусій, і більшість європейців хотіли б обійтися без них. Згідно з дослідженням Єврокомісії за 2018 рік, аж 84 відсотки. Європейці виступають за скасування переведення часу. Подібні результати показало опитування CBOS 2019 року, яке показує, що понад 78 відсотків. Поляки виступають за відмову від переведення часу. Більшість людей хотіли б, щоб літній час застосовувався протягом усього року.
Запровадження переведення часу мало бути рішенням, що передусім зменшить споживання енергії. Прихильники його скасування стверджують, однак, що цей релікт і зміна часу не приносять жодної користі – ні економічної, ні здоров’ю. Чи справді так?
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Перехід на зимовий час. Коли ми переставляємо годинники?
Зміна часу – це економія?
У 2018 році портал Wysokienapiecie.pl цитував результати дослідження впливу зміни часу на споживання енергії. Результати показали, що в Німеччині зміна часу двічі на рік дає близько 0,8 відсотка. економія на використанні енергоефективного освітлення в будинках. У свою чергу, чеський аналіз 162 різних досліджень з усього світу показав, що літній час становив у середньому 0,34 відсотка. економія споживання енергії в усій економіці, і навіть менше в більшості європейських країн. “За оцінками експертів, це насправді незначні значення і багато в чому залежать від географічного розташування”, – йдеться в повідомленні. Країни Європи, розташовані далі на південь, мали більше виграти від переведення годинника.
Однак одна з цих країн – Італія – на початку вересня отримала запити, які також підтримують відхід від зміни часу. Італійське товариство екологічної медицини закликало не скидати годинники та дозволити перехід на літній час. Представлене дослідження показує, що це не зміна часу, а те, що літній час застосовується цілий рік, принесе Італії щорічну економію 500 мільйонів євро та скорочення викидів вуглекислого газу на 200 тисяч. тон. Згідно з даними Terna Rete Italia, літній час, який зараз діє протягом шести місяців, тобто додаткова година сонячного світла, заощадив Італії в 2004-2018 роках 9,1 мільярда кВт-год, що призвело до економії близько 1,5 мільярда євро.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Перехід на літній час допоможе вам зменшити рахунки за електроенергію? Вчені закликають не переводити годинники
Введіть літній час
Концепція зміни часу бере свій початок ще в 17 столітті, коли один із засновників США Бенджамін Франклін представив ідею перестановки годинників, щоб краще адаптувати діяльність людини до часу, коли більше світла. Перші в світі годинники були перевезені Німеччиною в 1916 році. Тоді європейські країни домовилися про зсув у часі під час нафтової кризи 1970-х років і в умовах зростання цін на енергоносії. Тоді було вирішено, що потрібно економити електроенергію та ефективніше використовувати сонячну енергію, прийнявши рішення про введення літнього часу. У Польщі час переводили в 1946-1949 та 1957-1964 роках, а потім він постійно змінювався з 1977 року.
В принципі, запровадження переведення часу мало зробити так, щоб взимку вранці ставало світліше, а ввечері темніше. Це мало змусити людей споживати менше електроенергії, починаючи свою діяльність після світанку та закінчуючи її в сутінках. На думку противників зміни часу, сьогодні подібні аргументи втрачають актуальність, у тому числі через те, що поширеним є використання енергозберігаючих лампочок, а також використання штучного освітлення незалежно від часу доби, наприклад, на робочих місцях.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Підприємці з подвійним зсувом часу. Чіткі результати опитування
Противники зміни часу
Якби літній час був цілий рік, то взимку світанок і сутінки наступали б на годину пізніше. Прихильники цього рішення стверджують, що взимку більшість поляків все одно починають день до світанку, і, відмовившись від зміни часу, можна було б закінчити роботу чи навчання, поки ще світає. Крім того, подовжений світловий день у вечірній час дозволить людям більше часу проводити на свіжому повітрі, що позитивно вплине як на здоров’я, так і на, наприклад, торгівлю.
Також звертається увага на технологічні зміни, які відбулися після запровадження обов’язку змінювати час у всій Європі. Коли запроваджувався перехід, не було поширених сьогодні рішень з енергозбереження, а з іншого боку, на порядку денному не було так багато побутової техніки та аудіо/відео пристроїв, як сьогодні. «З точки зору домогосподарства, найбільше енергії споживають не лампочки, якими ми освітлюємо будинок, а інші прилади, такі як посудомийні машини чи холодильники, які працюють цілодобово. – і енерговитратні, сьогодні ми замінюємо їх на світлодіодні лампи, тому тепер ця економія при зміні часу на годину не має великого значення”, – зазначив в аналізі з цього приводу проф. Маріуш Кіця, декан економічного факультету UMCS.
Експерти зазначають, що сьогодні попит на електроенергію щорічно не змінюється залежно від того, літній чи зимовий час. – Зміна часу полягає в основному у зміщенні та скороченні тривалості вечірнього піку (споживання енергії – ред.), але якщо ми подивимося на загальне споживання енергії, то суттєвих відмінностей немає: трохи нижчий попит восени внаслідок зміна часу усувається весняним переведенням годинників, – зазначає Мацей Вапіньскі з Polskie Sieci Elektroenergetyczne в інтерв’ю tvn24.pl. Іншими словами, зміна часу означає, що, хоча взимку ми економимо гроші вранці, влітку вони нівелюються, коли ранок починається на годину пізніше.
Тому Мацей Вапінський наголошує, що «з точки зору економії електроенергії зміна часу не має великого значення» і «енергія не є одним із важливих аспектів розгляду відмови від зміни часу з зимового на літній». – Зміна часу особливо не впливає на кількість попиту на електроенергію, але лише на тривалість вечірнього піку, тобто періоду вдень, коли попит на електроенергію найвищий, – каже Вапінський.
Зміна часу – проблеми
Окрім можливої економії енергії, обговорюються й інші наслідки сезонної зміни часу. Зазначається, що це створює проблеми в багатьох галузях економіки, в т.ч проблеми в залізничному транспорті, такі як погодинний простой, затримки або зміни в розкладі на одну ніч. У банківському секторі можуть виникнути проблеми, пов’язані з доступом до банківських послуг, наприклад, проблеми з прийомом платіжних карток, транзакційними системами, затримкою переказів або непрацюючими банкоматами. При переході на зимовий час нічні працівники повинні мати більше часу на роботі, тому вони мають право на додаткову відпустку або зарплату, що створює додаткові витрати для роботодавця. Дехто також стверджує, що зсув у часі та пов’язані з ним біологічні наслідки на деякий час роблять працівників менш продуктивними, дітям доводиться ходити до школи, поки ще темно, і що ризик злому та крадіжок зростає через швидке настання сутінків.
Чотири роки тому Європейська комісія повідомила, що дослідження показують, що енергозбереження від переведення годинника «тепер незначне, і громадяни все частіше скаржаться на негативний вплив цих змін на їхнє здоров’я». Згідно зі звітом польської асоціації Business Center Club (BCC) від 2021 року, «збереження зміни часу є анахронізмом і сприяє багатьом негативним наслідкам для здоров’я та економіки. Зміна часу порушує біологічний годинник, ритм якого є фундаментальним для здоров’я кожної людини». В опитуванні, проведеному BCC, понад 88 відсотків. підприємці вважають невиправданим змінювати час двічі на рік, а для 87 відс респондентів зміна часу не приносить економії у вигляді меншого споживання електроенергії.
Однак думки щодо цього питання залишаються розділеними, оскільки дослідження, проведені в різних країнах і різними установами, часто показують різні результати. «Дослідження не дають чітких висновків, але в цілому показують, що завдяки зміні часу ми можемо економити менше 1% річних витрат на електроенергію, що небагато. Масштаби економії витрат на споживання електроенергії в цілі економіки схожі», – каже проф. Маріуш Кіця.
У звіті за 2016 рік американський банк JP Morgan Chase також наголошує, що економічні наслідки зміни часу важко оцінити. Однак було зазначено, що в результаті запровадження літнього часу «переваги зниження витрат на освітлення значною мірою нівелюються збільшенням витрат на кондиціонування повітря протягом дня та вищими потребами в енергії під час темного ранку в літній час».
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Спимо на годину довше. Як зміна часу впливає на здоров’я?
Зміна часу все ще залишається
Поки що жодних рішень щодо скасування або збереження переведення часу не приймалося. Скасування обов’язку переведення годинника в Європі мало набути чинності у 2021 році – цього хотів Європарламент у резолюції, проголосованій двома роками раніше. Однак пізніше робота над змінами застопорилася, а європейські уряди досі не зайняли спільної позиції з цього приводу, заявивши, що спочатку хочуть знати оцінку впливу можливих змін, підготовлену Єврокомісією.
Наразі Єврокомісія рекомендує продовжити переведення годинників до 2026 року. “Наступні п’ять років, поки Єврокомісія не повернеться до роботи над припиненням переведення часу, діятиме зимовий і літній час. Робота над відходом від переведення часу призупинена на європейському рівні до пандемії”, – йдеться в повідомленні. повідомлення Мінрозвитку та технологій від жовтня 2021 року.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: США хочуть припинити зсув часу. Є перший крок
tvn24.pl, Wysokienapiecie.pl, UMCS, JP Morgan Chase
Основне джерело фото: Shutterstock