На думку вчених з Вашингтонського університету, завдяки постійному введенню літнього часу є шанс зменшити кількість… автопригод за участю оленів.
У США найчастіше зіткнення транспорту з оленями відбуваються восени. За даними, представленими вченими з Вашингтонського університету, щорічно відбувається приблизно 2,1 мільйона таких зіткнень і аварій. Близько 440 людей загинули, 59 000 отримали поранення, а витрати перевищили 10 мільярдів доларів.
Відповідно до дослідження, опублікованого в науковому журналі Current Biology, постійний перехід на літній час зменшить кількість зіткнень транспортних засобів з оленями.
>>> Читати далі: «Ваш біологічний годинник пов’язаний із природним світлом, а не з годинником на стіні»
Проблема зростає
За словами біологів, олені найбільш активні на сході та заході сонця. Саме тоді вони найчастіше виїжджають на шосе. У той же час багато водіїв, які їдуть на роботу, в школу або повертаються додому, потрапляють на дороги.
“Зіткнення диких тварин з транспортними засобами є величезною проблемою, яка зростає”, – сказав Калум Каннінгем з Університету Вашингтона, співавтор дослідження. Є соціальні витрати – загибель і поранення людей – і це також проблема збереження природи, оскільки це одне з найбільших джерел людської смертності в дикій природі, додав він.
Дослідники проаналізували дані з 23 штатів щодо понад мільйона аварій з 1994 по 2021 рік і виявили, що протягом двох годин після заходу сонця ймовірність зіткнень оленів з транспортними засобами була в 14 разів більшою, ніж за дві години до заходу сонця, майже до десяти відсотків усіх аварії сталися протягом двох тижнів після переходу з літнього на зимовий час. Переважна більшість зіткнень стосувалася двох видів: білохвостого оленя (також відомого як білохвостий мул), який домінує у східній частині Сполучених Штатів, і чорнохвостого мула, який є більш поширеним. в західній частині країни.
«Ми вважаємо, що цей осінній стрибок справді відбувається через накладення двох факторів: шлюбного сезону та переходу літнього часу на стандартний», — сказав проф. Лаура Пру, яка також брала участь у дослідженні. “Ми не бачимо подібних змін у зіткненні з оленями під час весняного зсуву часу, і ми вважаємо, що це частково пов’язано з тим, що весна не є шлюбним сезоном оленів”, – додала вона.
Білохвостий олень (Odocoileus virginianus)Shutterstock
33 особи, понад 36 тис. оленів
Аналіз показав, що якби літній час було запроваджено назавжди, пізніші сутінки та краща видимість у години пік для пересування людей і тварин запобігли б тисячам зіткнень з оленями, що призвело б до меншої кількості смертей і меншої матеріальної шкоди. Розрахунки могли б врятувати 33 життя та 36 550 оленів щороку, уникнути травм 2054 людей і запобігти пошкодженням транспортних засобів на 1,19 мільярда доларів.
«Сьогодні люди мають «вечірнє ставлення»: ми встаємо пізніше і залишаємось активними пізніше, ніж нам каже сонце», — сказав Каннінгем. «Якщо люди думають про те, що вони можуть зробити для дикої природи та для власного життя, обмеження водіння в темний час може дуже допомогти», — підсумував він.
Основне джерело фото: Shutterstock